Skocz do zawartości

Kamera w d3d


Dawka83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Otóż chciałbym sprawdzić możliwości gm w prostym 3D. Ale do tego potrzebuje pewnych ustawień kamery. I tu pytanie: Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić 3 ostatnie argumenty funkcji d3d_set_projection_ext() czyli: aspect, znear, zfar?

Tak bym to mniej więcej opisał swoimi słowami

znear jest to rendr od pozycji kamery do zfar

 

znear przyjmuje wartość od 0 do X optymalną raczej stosuje się 1 przy 0 są dziwne błędy

 

zfar to odległość renderu, każdy obiekt powyżej tej wartości nie zostanie wyświetlony

a danie wartość -1 spowoduje wyświetlenie wszystkiego od znear

 

aspect jest to jakby szerokość wyświetlania kamery wartość to raczej większe od 0, gdzie 1 to 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Otóż chciałbym sprawdzić możliwości gm w prostym 3D. Ale do tego potrzebuje pewnych ustawień kamery. I tu pytanie: Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić 3 ostatnie argumenty funkcji d3d_set_projection_ext() czyli: aspect, znear, zfar?

aspect -> stosunek szerokości view'a do wysokości width/height

znear i zfar definiują wartości frustuma co do near clipping plane i far clipping plane czyli wszystko co ma mniejszą odległość od kamery niż znear lub większą od zfar nie jest widoczne tak łopatologicznie. Najlepiej nie dawać znear małych wartości ze względu na błędy precyzji i problemy z tym związane, zbyt duży zfar także powoduje problemy. Proponuje near dawać nie mniejsze jak 3.0.(Tak przynajmniej jest z czystym d3d a jak gm implementuje tą funkcje to nie wiem choć powinno być tak samo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...