Skocz do zawartości

Wzór na wszechświat


PsichiX

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro Bóg czegoś nie może to nie jest wszechmogący :o

Mój polonista dał to kiedyś jako przykład zdania niepoprawnie skonstruowanego (pod względem logicznym). Tak z ciekawości spojrzałem w wikipedię i zdaje się to potwierdzać:

Nie jest możliwe, aby ktoś jednocześnie "mógł" i "nie mógł". Dlatego też zdanie formułujące ten paradoks ma wartość logiczną 0 i niczym nie różni się od sformułowania "Kiedy niebieski słoń tańczy to nie tańczy"; jest zatem bezwartościowe.

Z resztą jest cała analiza: http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_omnipotencji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 104
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

programista bardzo dobry cytat ale czytanie ze zrozumieniem się kłania :)

 

Tam jest napisane że zdanie gdy ktoś jednocześnie coś "może" i "nie może" jest bezsensowne i to prawda.

 

Natomiast zdanie do którego się przyczepiłeś to:

Skoro Bóg czegoś nie może to nie jest wszechmogący ohmy.gif

 

To zdanie jest poprawne bo jeśli ktoś czegoś nie może to nie jest wszechmogący.

 

Wcześniej padło jeszcze bardzo znane "czy Bóg może stworzyc kamien którego nie podniesie" - To już nam pokazuje że coś takiego jak wszechmoc nie istnieje ponieważ byłaby zaprzeczeniem samej siebie( skoro możemy wszystko to powinniśmy też "nie móc" - co jest bezsensowne )

 

Innymi słowy Bóg nie może by wszechmogący bo takie coś jak wszechmoc nie istnieje.

 

@Poxipol więc proszę oświec mnie jak to jest z tym co się z nami dzieje po śmierci - bo ja przez długi czas byłem uczony o niebie i piekle.

Co do kataklizmów to są to efekty całkwicie naturalne związane z ocieplaniem się planety i to jest chyba teraz 4 takie samo powtarzenie się historii:

Efekt Cieplarniany -> Ocieplenie, kataklizmy -> topienie się lodowców -> zanik Golfsztromu -> epoka lodowcowa -> cofanie sie lodu -> stan umiarkowany -> Efekt cieplarniany -> itd;

Więc nie panikuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej padło jeszcze bardzo znane "czy Bóg może stworzyc kamien którego nie podniesie" - To już nam pokazuje że coś takiego jak wszechmoc nie istnieje ponieważ byłaby zaprzeczeniem samej siebie( skoro możemy wszystko to powinniśmy też "nie móc" - co jest bezsensowne )

Nie, po prostu wziąłem w cytat zły post. To wypowiedź z kamieniem nie ma najmniejszego sensu logicznego co najpierw potwierdzasz, a potem się do tej wypowiedzi odnosisz. Więc raczej Tobie kłania się czytanie ze zrozumieniem. Bo właśnie to zdanie zawiera się w "możesz, ale nie możesz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład jest poprawny bo "móc" i "nie móc" nie odnosi się do tego samego zdarzenia.

 

Popatrzcie na to tak:

1. Bóg stwarza kamień który potrafi podnieść - wszystko jest ok.

2. Bóg stwarza kamień którego nie potrafi podnieść - skoro jest wszechmocny to musi umieć stworzyć taki kamień

3. No i tu mamy problem bo:

Założenie: Wszechmoc to możliwość zrobienia wszystkiego, więc nie może być że czegoś się nie da zrobić.

-jeśli nie stworzy takiego kamienia to nie jest wszechmocny.

-jeśli uda mu się stworzyć taki kamień to nie jest wszechmocny bo teraz nie jest w stanie go podnieść.

-jeśli uda mu się go podnieść to nie jest wszechmocny bo nie stworzył kamienia którego nie byłby w stanie podnieść.

 

Jak widzisz "móc" odnosi się do możliwości stworzenia czegoś a "nie móc" do tego co nie można zrobić ze stworzonym przedmiotem więc jest to jak najbardziej poprawne.

To tak jak byś mówił że nie poprawne jest zdanie: "Jaś może kupić książkę ale nie może jej przeczytać" - Jaś ma pieniądze więc może sobie książkę kupić, ale niestety nie umie jeszcze czytać, więc nie może książki przeczytać.

 

@ alwin: nie widze problemu w robieniu gry w którą nie zagram( wchodzisz do GM'a robisz 1 room tworzysz exeka, ale nie uruchamiasz nigdy gry. Gotowe ).

Robię zupe, ale jej nie zjadam tylko wylewam. Gotowe.

To czy dla kogoś takie coś bedzie miało sens nie ma znaczenia ważne że jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platyna, ale w momencie kiedy pozbawia się wszechmocy przestaje by wszechmocny. Tak więc Poxipol przegrał( czego dowodem jest standardowa ucieczka, zasłaniajac się że nie ma u nas logiki. OK pokaż nam brak logiki u nas, najlepiej bardzo ładnie rozpisując i cytując )

 

Poxipol a skoro pochodzisz z rodziny badaczy Biblii to mam jeszcze jedno pytanie:

- Skąd Jezus wiedział ze Judasz go zdradzi? Skoro mamy wolną wole a Jezus na Ziemi był człowiekiem i podlegał prawom naszego świata to skąd wiedział?

Wolna wola nie istnieje nawet w odniesieniu do naszego postrzegania czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocham was : ) Potraficie obalic jakakolwiek teorie na podstawie 1 argumentu, ktory pieknie wam wytlumaczyl programista, ze nie ma on sensu. Jest wiecej do tego, ale gadanie nie ma sensu, bo zaraz wyskoczycie z czyms nowym kompletnie nie na temat i zaczniecie robic foczki. A to teraz czas na moje pytanie do ewolucjonistow. To jak zaczela sie ewolucja? Powiedzmy ze jest planeta z dobrymi warunkami, ale skad sie wziela ta planeta? Skad sie wzielo slonce w okol ktorego ta planeta krazy? Skad sie wzial ksierzyc? Big bang? Co spowodowalo big bang? Jakies prochy? Skad one sie wziely? Propie z kurtki wypadly?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poxi: *Księżyc

 

I to co wypisałeś, to są odwieczne pytania. Nikt nie jest w stanie dowieść tego, jak to wszystko powstało więc uciekają się do Boga, że on to wszystko stworzył. Ale nauka a religia to 2 różne teorie. Słuszności nie można potwierdzić namacalnymi faktami, ale naukę tak, ale też nie do końca. Ludzie nie wykorzystują całego swojego mózgu, tylko ileś procent, nie wiecej niż 20% chyba. Dlatego jesteśmy ograniczeni możliwościami, i wolno posuwamy się do przodu. Człowiek nie jest też mądry, ale też nie głupi. Ma tylko świadomość że nie posiądzie całej wiedzy, ale tylko jej cześć, oraz jest świadomy tego, że jest najmądrzejszą istotą na ziemi, tylko szkoda ze nie umiemy tego w pełni wykorzystać do celów rozwoju naszej planety. Diesel silnik potrafił wynaleźć ale sposobu na emitowanie CO2 do atmosfery już nie opracował. Ludzie nie zapanują nad wszystkim, nigdy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykro mi poxipol ale gdybyś czytał co piszę to bys zobaczył że ja obaliłem argument programisty, a ty zamiast obalić mój zacząłeś pisać jakieś głupoty że nie będziesz się więcej wypowiadał.

Procesy powstawania planet czy słońc w teorii są już opisane, co do tego skąd wogole się wziął wszechświat to na razie nic nie wiemy, ale my nie boimy się tego przyznać.

 

@Osiem: Jeśli coś takiego jak Bóg istnieje to wywołał on co najwyżej wielki wybuch, a reszta potoczyła się sama na podstawie ustalonych praw fizyki.

 

Przy okazji podpisuję się pod pytaniem Platyny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja osobiście uważam, że świat nie miał początku, bo istniał zawsze. Argument z nauk buddyjskich: każde wydarzenie jest poprzedzane przez jakieś wydarzenie i samo poprzedza kolejne, więc nie mogło być jakiegoś początku, bo zawsze jest coś, co było wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja osobiście uważam, że świat nie miał początku, bo istniał zawsze. Argument z nauk buddyjskich: każde wydarzenie jest poprzedzane przez jakieś wydarzenie i samo poprzedza kolejne, więc nie mogło być jakiegoś początku, bo zawsze jest coś, co było wcześniej.

To mi się podoba.

 

A by wyprowadzić Darlixa z błędu powiem jak to argumentowałem w niedawnej dyskusji:

Jeśli czas jest czwartym wymiarem i potrafimy się pogodzić z tym, że żaden z 3 wymiarów przestrzeni nie kończy się bez względu który obierzemy zwrot to dlaczego miało by być inaczej z jednym ze zwrotów czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co rozumiesz przez "koniec". Bo wszechświat ma koniec, chociaż mozna założyc że poza wszechświatem również coś jest itd. Wtedy faktycznie będzie nieskończony.

Po za tym jeśli określasz wymiary to musisz miec punkt odniesienia, początek, a więc i początek czasu :)

 

Po za tym próbujemy zrozumiec coś takiego a nie jesteśmy nawet stwierdzic czy istnieje coś takiego jak grawitacja( są wersje że grawitacja jest tylko efektem działania innych sił )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platyna, powiedzmy sobie szczerze smile.gif Ani Ja, ani Ty(nikt!) nie wiemy jak jest naprawdę. Możemy się tylko domyślać. A same domysły niczego nie dowodzą.

Dlatego właśnie musiałem Cię wyprowadzić z błędu.

Napisałeś "musiał". "skądś musiał się wziąć." A właśnie nie musiał. Co najwyżej mógł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...