Skocz do zawartości

zmienne


CTRL

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem.

GM 8 nie uznaje zmiennych. ani global.zmienna ani po prostu zmienna.

mam skrypt w którym jest zmienna infodraw, a controler używa go do pisania tekstu.

inny obiekt tez używa global.infodraw lub infodraw.

pokazuje blad bo nie widzi zmiennej.

pomocy! tylko health widzi :P

 

uzupełnijcie mi draw_sprite_ext który ma zrobić celownik w d3d. (argumenty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lecz, problem w tym że to raz działa a raz nie.

zazwyczaj jedna zmienna działa. druga stworzona już nie.

ostatnio robiłem sobie sklepik na laptopie u kolegi podczas oglądania WWE

zmienne nie działały. nie wiem jak zadeklarować. może i wiem, ale nie wiem co to znaczy.

od podstaw gml uczyłem sie sam, nie wiem jak, kiedyś olśniło mnie i produkcje gier na klockach zmniejszyłem do jednego klocka.

wiedziałem co to zmienne itp., co prawda z waszą pomocą bo dużo czytałem to forum.

chyba platyna jakoś ostatnio zmienną zadeklarował... 'zmienna-1' czy coś takiego...

czy zadeklarować zmienną to znaczy nadać jej startową wartość?

Przykładu nie ma co dawać.

:twisted: Jak odwołać sie do x nieistniejącej ksiażki? if o_kwodypan.x<160 //kup książke. jak kupi będzie dobrze... :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak deklaracja to nadanie wartości początkowej (albo definicja?) np. zmienna=5 i od tej pory możesz na niej operować, czyli dodawać, odejmować itp. np. zmienna+=2 lub zmienna=zmienna+2

Jak nie zadeklarujesz zmiennej, czyli jej nie ma to NIE możesz się do niej odwołać.

 

Powiedz mi jaki masz cel w odwoływaniu się do nieistniejącej książki. może przestań pisać co robisz, tylko napisz co chcesz osiągnąć i przedstaw sytuację jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc mam nadzieję, że prawidłowo się odwołujesz. Jak je ustawiłeś globalne to zawsze musisz używać tego przedrostka global. , a jak nie to używasz konstrukcji typu contoller.zmienna+=costam. Nadal nie wytłumaczyłeś o co ci dokładnie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak działa w kilku?

najade na ksiege w sklepie to infodraw wynosi 1, a skrypt sprawdza jakie jest infodraw, i jeśli wynosi 1 to draw_text 'ksiega wody 50

już chyba działa. o tym jednym zapomniałem, ale wcześniej też miałem ten problem z zmienną zadeklarowaną.

 

Działa :thumbsup:

 

i jeszcze pytanka:

1. czy jest różnica pomiędzy global.zmienna a zmienna? jeśli tak, to jaka?

2. czy bezpiecznie by było wywalić windowsa i podmienić na moje? nie rozwali kompa? jeśli nie, to jak?

3. jak zainicjowac program po włączeniu kompa?

4. jak łatwo wysłać dane na serwer, (ale login i hasło) i pobrać je? sprawdzić czy wpisywane są poprawne? chciałbym coś łatwego. 39DLL jest trudny, 5. chciałem to zrozumieć. nie wiem czy odpali na mplay?

6. zna ktos sie na model-creator? program do robienia 3D w *.gmmod. jak zrobić pochyły dach? o taki: /\ ?

7. nigdy sie nie moge doczekać na moje prośby.

7.a pytam jeszcze raz o to czego sie nie dowiedziałem.

8. co z DLL do kolizji z 3D?

9. co z logiem mojej gry?

10. czy tym razem mi powiecie?!!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypisanie typu nazwaobiektu.zmienna powoduje pobranie zmiennej jednej z instancji (dokładnie nie wiem której). Jeżeli chcesz zmienną konkretnej instancji musisz zwrócić się do niej po ID. Możesz je uzyskać przypisując jakiejś zmiennej wartość zwracaną (czyli id) funkcji collision_point. Obiektom, które mogą zwrócić id dajesz parenta i jego nazwę dajesz w argumencie ww. funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. czy jest różnica pomiędzy global.zmienna a zmienna? jeśli tak, to jaka?

Taka różnica dużo znaczy. Poczytaj kusy i dokumentację ale tak czy siak szybszy sposób to przeczytane tego co napisałem poniżej :jezor: :

 

Jak jest zmienna bez global. to działa na jednym obiekcie czyli tylko zmienna działa na tym obiekcie na którym operowano nią np.

masz obiekt obiekcik1 i tam deklarujesz zmienną (pamiętaj, że bez global.) robisz parę operacji i jak już są w tym naszym obiekcie to w drugim tego nie będzie. Jak ma być operowane na tej zmiennej przez całą grę to zrób global.zmienna, ponieważ będziesz mógł zawsze coś dodać do zmiennej, zmienić itp itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

możesz do nieglobalnej zmiennej odwołać się z innego obiektu pisząc

obiekcik1.zmienna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. czy jest różnica pomiędzy global.zmienna a zmienna? jeśli tak, to jaka?

2. czy bezpiecznie by było wywalić windowsa i podmienić na moje? nie rozwali kompa? jeśli nie, to jak?

3. jak zainicjowac program po włączeniu kompa?

4. jak łatwo wysłać dane na serwer, (ale login i hasło) i pobrać je? sprawdzić czy wpisywane są poprawne? chciałbym coś łatwego. 39DLL jest trudny, 5. chciałem to zrozumieć. nie wiem czy odpali na mplay?

6. zna ktos sie na model-creator? program do robienia 3D w *.gmmod. jak zrobić pochyły dach? o taki: /\ ?

7. nigdy sie nie moge doczekać na moje prośby.

7.a pytam jeszcze raz o to czego sie nie dowiedziałem.

8. co z DLL do kolizji z 3D?

9. co z logiem mojej gry?

10. czy tym razem mi powiecie?!!?

 

2. i dont get it, chcesz wywalić windowsa robiąc swój? Oczywiście możesz zrobić własny system. Wywalenie katalogu windows nie rozwali kompa ale system, więc wciąż nie wiem co chcesz osiągnąć

3.wsadź skrót do autostartu albo w regedicie dodaj klucz w którejś lokalizacji do dodania ścieżki w msconfig (ktoś inny niech mnie wyręczy proszę bo nie pamiętam ścieżki, dawno się tym nie bawiłem)

4.jeśli wysyłanie i odbiór pakietów jest dla ciebie trudny - nie bierz się za to

5.nie operowałem nigdy na mplay bo ssie

6.nie próbowałem się bawić w 3D

7.bo prosisz o duuuużo

7'.do szkoły

8.pkt.6

9.hmmm wat? Ktoś ma ci narysować czy jak bo nie napisałeś nic.

10.nikt nie ma obowiązku ci odpowiadać i proszę cię, zapamiętaj to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. i dont get it, chcesz wywalić windowsa robiąc swój? Oczywiście możesz zrobić własny system. Wywalenie katalogu windows nie rozwali kompa ale system, więc wciąż nie wiem co chcesz osiągnąć

3.wsadź skrót do autostartu albo w regedicie dodaj klucz w którejś lokalizacji do dodania ścieżki w msconfig (ktoś inny niech mnie wyręczy proszę bo nie pamiętam ścieżki, dawno się tym nie bawiłem)

4.jeśli wysyłanie i odbiór pakietów jest dla ciebie trudny - nie bierz się za to

5.nie operowałem nigdy na mplay bo ssie

6.nie próbowałem się bawić w 3D

7.bo prosisz o duuuużo

7'.do szkoły

8.pkt.6

9.hmmm wat? Ktoś ma ci narysować czy jak bo nie napisałeś nic.

10.nikt nie ma obowiązku ci odpowiadać i proszę cię, zapamiętaj to

 

 

Dużo nie powiedziałeś...

 

2. dobra... thx

3. czyli gdzie?

4. musisz mnie gnoić?

5. szkoda bo potrzebuje pomocy...

6. szkoda bo potrzebuje pomocy...

7. bo macie zaległości...

7'. pytam was...

8. co ma piernik do wiatraka? prosze DLL...

9. wat? pisałem, zobacz w grafice...

10. ja was prosze, myślałem ze można na was liczyć... - zapamiętałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...