Skocz do zawartości

AI vs schematy


en_6280

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od pewnego czasu zastanawiam się czy warto tworzyć podczas programowania setki funkcji odpowiedzialnych za sztuczną inteligencje, gdyż można to wszystko zastąpić paroma schematami jak , np. schemat drogi dla komputerowego "gracza". Jest to chyba łatwiejsze i bardziej wydajne. Co o tym myślicie?? Wolicie gry w których każda sekunda zachowania przeciwnika jest do nieprzewidzenia, czy takie w których pies sika co 2 minuty??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi oto że dowolny poruszający się obiekt w grze/programie (niesterowany przez polecenia dawane z urządzeń wejścia) porusza się po kilku zdefiniowanych drogach (liniach) zamiast ,np. długiej analizy kilkunastu czynników (jak ,np odległość od innego obiektu, cel, przeszkody itp.) i dopiero wtedy dobrania odpowiedniego celu pośredniego ( do jakieś punktu), tak jak w życiu gdy się idzie do sklepu raz można przejść przez jezdnie w danym miejscu ( mały ruch) a raz nie i wtedy trochę zmieniasz plany itp.

 

edit1.

Ja wolę nieprzewidywalne, bo z zasady nie lubię liniowości.

no tak Wojzax tylko wtedy program/gra traci na szybkości, na większe wymagania etc.

Raz grałem z nauczycielem w szachy ponad 2h partia niedokończona ale było fajnie bo obaj myśleliśmy intensywnie, każdy ruch to było wyzwanie, innym razem z kolegą (od 4 latach członkiem szachowego klubu)

partia skończona w 2 minuty zero frajdy on wygrał poruszał się schematycznie to co mu wklepali do głowy (no przez 90% gry w 100% to się nigdy nie da) dzięki temu reprezentuje wyższy poziom gry ale niema tam właśnie tego czegoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od rodzaju gry, ja np w lucky dayu odwaliłem AI którego ruchów nie da sie przewidzieć, dużo losowości i kilka możliwości przy kazdej możliwej sytuacji, plus jest taki że przeciwnik może konkretnie zaskoczyć, za to minus to to że uniemożliwia to praktycznie skradanie sie, no i większe wyzwanie dla twórcy musi więcej rzeczy przewidzieć, no a w takim dawno temu gdybym dał przeciwnikom nawet losowe patrole - gra stała by się totalnie nie grywalna, bardziej zależałoby od farta wszystko niż umiejętności, dlatego skleiłem takie coś że w create każdego przeciwnika jest gdzie i jak ma patrolować. Zależy wszystko od gry, więc ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co lepsze.

A da sie przecież zrobić nieliniową grę ze schematycznymi ruchami przeciwników, i to bardzo sie da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...