Skocz do zawartości

Jaki GM jest najlepszy dla początkującego ;)


Rekomendowane odpowiedzi

  • Filar Społeczności

Pierwsza i najważniejsza zasada. Nikogo to nie obchodzi, że masz super pomysł i jesteś noobem, bo nie znając kompletnie programu,nic nie zrobisz w kwestii realizacji swojej gry. Dosłownie nic.

 

Dlatego też swój pomysł możesz spokojnie odłożyć do szuflady, żeby się przez jakiś czas kurzył.

 

Pierwsze co trzeba zrobić, to pooglądać przykłady. Potem musisz poznać mechaniznm działania programu. Eventy, Actions. Do czego są Sprites, Scripts itd.

Potem warto by było podejrzeć przykłady dokładniej, jakie są akcje i jaki wpływ wywierają na grę.

Dalej to będzie majstrowanie własnej gierki w stylu chodzenie kwadracikiem, arkanoid itd.

 

No i wtedy jak już załapiesz jakieś konkretne mechanizmy, to wtedy możesz z szuflady wyciągnąć ten pomysł i dopiero wtedy spróbować go realizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bój się pytać, czytaj arty, słuchaj się doświadczonych userów, przeglądaj stare tematy na forum i chyba tyle =] Poza tym porządkuj kod i próbuj coś zrobić (byle co, postaw sobie cel i staraj się do niego dążyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurs GM 5.0

 

Pościągaj sobie jakieś przykłady, zobacz różne rozwiązania, spróbuj je przerobić w jakąś gre dla nauki. Potem postaraj się robić już gry od zera. A jak nabierzesz doświadczenia to weź się za grę jaką chcesz zrobić. No oczywiście zawsze możesz ją zacząć robić wcześniej to zależy od Ciebie. :D

 

Jeżeli masz problem, zobacz najpierw w helpie GM(Klawisz F1) czy nie ma czasami tam czegoś co Ci pomoże w rozwiązaniu. Jeżeli nie, to pisz na forum.

 

Edit:

Eh 3 minuty, 3 odpowiedzi, a jak zaczynałem pisać nie było ,żadnej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomalas oszczędza na linkach =] Ja zapraszam Cię tutaj:

https://gmclan.org/index.php?artykuly=17

 

EDIT

Heh ;] Dam Ci jeszcze kilka rad odnośnie postowania na forach:

1. Nie rób duble postów (2 posty pod rząd).

2. Przestrzegaj zasad poprawnej pisowni i netykiety (chyba dobrze to napisałem xD)

3. Nie wal TAKICH BYKÓW bo to wygląda nie estetycznie :]

4. Oszczędzaj na emotkach.

5. Staraj się nie odświeżać starych tematów, chyba że masz podobny problem i dalej nie wiesz jak go rozwiązać.

6. Używaj EDIT jeśli chcesz coś jeszcze dodać do posta.

7. Wypowiadaj się zawsze na temat chyba że temat jest w Valhalla (czasami moderatorzy przymykają oko na lekkie zejścia z tematu ;))

I chyba narazie tyle.

 

EDIT 2

777 post! Ha! Nie dużo mi brakuje do Marmota :P

 

EDIT 3

Pietrus@ Już nie chciałem mówić o tym szatanie x]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Panowie!! (i panie ) jestem super noobem!! i wogule nie znam się na GM! Czy ktoś byłby skłonny dać mi jakieś wskazówki na początek?? Nie umiem znaleść żadnego konkretnego poradnika ;/ a mam fajny pomysł na grę!!

 

Błagam pomóżcie mi!

Jeśli jesteś gotów być obwieszony reklamami dotyczącymi moich gier to czemu nie? Zawsze podam ci tam jakieś wskazówki. Jeśli będziesz gotów to wyślij mi na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko (znowu smile2.gif) gdzie mozna znalesc jakies gotowe gry ale z wszystkimi plikami tak zebym je mugl przesledzic w GM moze mi ktos podac kilka linkow? Bylbym bardzo wdzieczny!!

 

Najlepiej będzie jak poszukasz w moim foldzerze w uploadere. Mój folder został zaprojektowany zgodnie z zasadą: "O każdej porze Bigshark zawsze wam pomoże". Dlatego też nie będziesz miał problemów ze znalezieniem nawet najbardziej wyszukanych przykładów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha Ha Ha ... Tymon ty to masz poczucie humoru!! ...

 

Tymon jak chcesz to sie ze mnie lej! ale ja mam znowu pytanie ... :D czy GM 5.0 nadaje sie do robienia gier?? Bo jak chce sciagac przyklady z gmclan to wszystkie chodza w GM 6.0

 

ściągać nowszą wersję czy się męczyć ze starą??

 

(już niedługo "bałwan fighter 1.0" ukaże się na waszych PCtach lol)

 

buhahah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy GM 5.0 nadaje sie do robienia gier??

 

No wiesz jak ten program został napisany w celu robienia w nim gier to chyba sie da z tego co wiem. A tak na powarznie to jak większość przykładów jest na gm 6.1 to weź go. Ściągnij najnowszą wersje, bo jest tam pare nowości w stosunku do poprzedniej chyba. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię niewyraźnie czy co?

gamemaker.nl

Wejdź sobię na forum i poszukaj przykładów do 5.0. Radził bym przejść na 5.3A albo odrazu na 6.1 bo najłatwiej do nich znaleźć przykład.

 

Btw. Nie wyskakuj z takimi tekstami, można sobię zrobić kuku =]

 

EDIT

Ok, ok. Mnie osobiście takie odzywki denerwują więc tylko ostrzegam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...