Skocz do zawartości

Kod PHP


Rekomendowane odpowiedzi

Uczę się PHP i napisałem taki kod:

<?php

if (!isset ($wartosc){
$swartosc = 0;
} else {
    $wartosc+=1;
    }

echo "Wartość jest równa $wartosc ."

?>

Chciałem, aby po każdym wejściu na stronę zmienna $wartosc zwiększała się o 1, ale wogóle nic się nie wyświetla! :(

Pomóżcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo pomysłu działania kodu, narpierw przeanalizuj to co masz. :<

<?php

 

if (!isset ($wartosc)){

$swartosc = 0;

} else {

$wartosc+=1;

}

 

echo "Wartość jest równa $wartosc ."

 

?>

Chyba zapomniałem o tym nawiasie, ale gdy tak robię to napis się pokazuje ale zmienna się nie dolicza, jest tylko sam napis bez wartości! :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy
No to jeszcze sobie php skonfiguruj bo wnisokuje że nie masz wyświetlania błędów. cu.

 

E tam pierdolenie o szopenie.

 

Daj na początku error_reporting(E_ALL); to bedziesz wiedział gdy coś jest źle.

Po drugie, zapis echo "Wartość jest równa ".$wartosc; nie jest prawidłowy, bo pomiędzy znakami " szukane są zmienne przez co skrypt wykonuje sie dłużej. Dlatego albo echo "Wartość jest równa $wartosc"; albo

echo 'Wartość jest równa '.$wartosc;

No i trzecia rzecz. Sprawdzasz za pomocą isset czy zmienna istnieje, ale wczesniej nie jest nic definiowane wiec zawsze nie istnieje (no chyba, ze masz register_globals na on ustawione i wtedy index.php?wartosc=5 na nam wartosc). Sprawa trzecia. Uzyj intval(); dla bezpieczeństwa, bo zmienna może być tekstowa i wtedy +=1 nie zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy
Ojojojo, mi się wydaje że dobrze to zrozumiałem. Tu raczej chodzi coś na wzór licznika odwiedzin, a jego nie zrobisz na sesjach nie? ;<

 

Na $_SESSION faktycznie nie, ale na sesjach - pewnie, że tak. Nawet licznik ile razy dana osoba była na stronie da radę :) $_SESSION to tak naprawdę wstęp do napisania własnego mechanizmu sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Ale przy jego użyciu owszem. Ja właśnie tak zaczynałem i już wtedy sesje były w bazie danych. A dopiero potem napisałem własny mechanizm i teraz znów go przerabiam (chociaż z sesjami to jest tak, że ciężko o ich optymalność i małą liczbę zapytań SQL, a bynajmniej ja do tego nie doszedłem jeszcze :P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...