Skocz do zawartości

jak zrobić obiekt i dodać


Rekomendowane odpowiedzi

Siema jestem tu nowy.. i dopiero rozpopoczynam moją przygode z GM.

na początek powie mi ktoś lub dal inka do tutoriala,

na temat:

jak zrobić:np: czołga, samochodu i dodać go do gry (chodzi o RTSA)

chce zrobić własne modele i dodaćje do gry RTS. mogą być gotowe.

jak ktoś pomoże to bardzo dziękuje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 183
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ok, no to tak.

1.Rysujesz obrazek np. w Paincie

2. W oknie gm'a klikasz PPM na zakładce sprites i wybierasz add sprite.

3. Nazywasz go jakos np. spr_czolg . Pamietaj zeby nazwom "spritow" dac przedrostek spr_. A i zamiast spacji dawaj _ .

4. Klikasz przycisk "load from file" i wybierasz swoj obrazek narysowany w paincie.

5. Klikasz PPM na zakladce obiects i wybierasz "add obiect". Nazywasz go jakos np. obj_czolg . Tutaj tak jak ze spritami, ale obj_ dajesz

6. W prawym gornym okienku wybierasz obrazek. Wybierz obrazek czolgu. Terza obiekt wyglada jak czolg.

7.Kliknij PPM na zakladce rooms i wybierz "add room". Nazwij je jakos na przyklad rm_mapa1 .

8. Z lewej strony masz takie menu. Jak klikniesz zakladke "obiects" to masz tam rozwijana liste obiektow ktore zrobiles. Wybierz obiekt czolgu.

9.Ok, teraz jak klikniesz PPM gdzies na mapie to pojawi sie tam czolg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czołga, samochodu

 

To w końcu czyje ?

 

chce zrobić własne modele i dodaćje do gry RTS. mogą być gotowe.

 

Acha, zrobisz własne i pozwalasz sam sobie na to, że mogą być gotowe, nie żebym się czepiał.

 

 

A tak do rzeczy to na takie podstawowe rzeczy jakie Ty chcesz to jest pełno

tutoriali w postaci pisemnej, przykładów i filmików na YT. A na stronie głównej Gmclanu jest zakładka

'game maker w odpowiedziach' czy jakoś tak i 'polska dokumentacja'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam bardzo za szybka odpowiedz.. a jak rysuje w pancie to jak mam zapisać firmat. bmp czy jpg? czy musze jakoś inaczej? powracając do tematu czy jak sie zrobi model 3D w blenderze to można go dodaćdo RTS w 2D??

i małe pytanko..

możecie minapisać lub podać link:

jak zrobić mape do gry RTS i cz ywogóle da sie zrobic gre RTS?

sorry jak wam zawracam głowę, ale jestem zielony w tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyrenderować w bloenderze jednostkę do np png i zrobić z tego sprity 2d.

Ogólnie polecam dokumentację na stronie gm clan, jestem niedługo tak jak Ty w tym programie a praktycznie z tego mozesz się wszystkiego nauczyć(no może prócz lenghtdirów czy jakoś tam hłehłe) Sam robię Rts i juz praktycznie jestem na mecie silnika:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znowósz problem a mianowicie zrobieniem mapy do RTS'a.

Znalazłem tylko jak dodać tło, a mi chodzi jak zrobić mape (drzewa,skały,drogi,domy. itp.)

i nie moge znaleść coś o tym.

Czy ogólnie mozna zrobić mape to RTS'a.

 

Proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GM nie jest najlepszym narzędziem do robienia RTS każdy projekt tego typu natychmiast upada. Nie spotkałem się jeszcze z dokończoną grą tego typu a jestem tu od 2 lat. Były fajne projekty ale wszystkie upadały.

 

Nie wydaje mi się że te projekty upadły dlatego że GM nie jest najlepszym narzedziem do robienia RTS.. Chyba raczej inne powody były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc da sie zrobić mapkę do RTS'a. A GM ma np: Edytora map 2D. A jak istnieje tutorial na zrobienie owej mapki to bym bardzo prosił..

bo chodzi mi o wykonanie mapy takiej żeby były

-skały

- żwir,piasek (brązowy,czarny,żółty

-trawa (różna długość, krótkie,średnie długie(wielkość))

- drzewa

-wypuklenia terenu (wyżyny,góry, i tp.)

-jeziora, rowy, sadzawki,bagna

- i inne tego typu rzeczy..

 

dziękuje z góry za odpowiedz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że sie da, ale czeba swoje obiekty dodać. hmm. A można zrobić edytor map..

i jeszcze jedno. czy da rade zrobić żut jak np: w StarCrafcie?

w takim stylu grafika i z takiego poziomu widzenia??

poprostu taki widok gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc można zrobić np: człog w 3D i dodać go do RTS'a w 2D, a teraz zostaje obracanie lufy, wyszczał..

ale to idzie zrobić? że każdy obiekt zachowuje sie inaczej, i np. jak sie rozwala to można zrobić że szczątki latają tak jak w Earth 2150. Ale to wszystko w 2D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da radę: robisz dwa obiekty: oWierzyczka i oCzołg. oCzołg ma karoserii czołgu. W stepie oWierzyczki dajesz

GML
x=oCzołg.x;

y=oCzołg.y;

direction=point_direction(x,y,mouse.x,mouse.y);

w kodzie mogłem poprzestawiać kolejność bo nie mam Gm-a i pisze z głowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrdzarek wszystkiego ci nie wytłumaczymy,sam musisz się nauczy np.prze tutoriale na youtube lub polską dokumentacje,wszystko o co się tu pytasz to gra rozłożona na pytania,prześle ci przykład prostej gry,ale nie teraz bo jestem na innym kompie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam was za to że zawracam wam głowe, ale jestezielony, dopiero zaczołem swoją przygode z GM.

Ale mam bardzo dobry pomysł na gre. kiedy pokazałem fabułe tej gry paru osobą, to o dziwo fabułąsie im spodobała. i dla tego chce coś zrobić.. jeśli pozwolicie to zdradze wam powód dla którego chce zrobićta gre, czyli pokaże wam moją fabułe tej gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopie nie znasz podstaw gm a bierzesz się za RTS :D nawet sprita nie umiesz zrobić a chcesz wymyślać gry tego typu na początek radze ci ogarnij się :D zastanów i spróbuj zrobić platformówkę a potem shutera i na koniec rts ja się z tym w kiedyś bawiłem nie opłaca się :D nawet już że tak powiem pro użytkownicy próbowali :

 

E :i przestańcie mu gadać jak ja się kiedyś pytałem jak pierwszy raz tu byłem to były wyzwiska od noobów phi :D gosciu przeczytaj sobie ja się na początku nigdy nie pytałem aż tak bezsensownie jak ty :) nie róbcie spamu ludzie~~~!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...