Skocz do zawartości

Zablokowane C++?


GM_Maniac

Rekomendowane odpowiedzi

C++ ma łatwą naZwe do zapamietania :P . Jesli dobrze umiesz delphi to ci dobrze bedzie wychodzilo programowanie w DELPHI. Jezyki programowania mają podobne mozliwosci, te dwa jezyki są dobre i popularne. Niektórzy jak ty, będą uwazac ze Delphi jest lepszy, inni wolą programowac w C++. Gdyby Był tylko jeden najlepszy jezyk który podoba sie wszysrtkim , to nie powstawaloby ich tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - do nauki polecam książke "Symfonia C++" albo cuś podobnego :)

Po drugie - żeby w C++ napisać zwykłe okienko do trza winApi znać.

Po trzecie - http://aagm.dog.pl i tam w dziale artykuły jest mój (troche niedopracowany i jeszcze nie skończony) kurs C++ dla początkujących i tam jest pokazane jak deklarować zmienne (o ile pamiętam).

Po drugie - C++ to the best język (2 miejsce Delphi, mlehehehe).

 

Pozdro! :)

 

PS. Zamiast odrazu zaczynać od zmiennych poznaj podstawy (np. jak wyświetlić tekst jakiś tam). Będzie ci potem łatwiej (wiem po sobie...) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Całą książke "Symfonia C++" ściągniesz z tutaj

Zajmuje z 70 MB, ale opłaca się! Jest to polski hit. :)

 

Polecam także "Od zera do gier kodera":

http://avocado.risp.pl/modules.php?op=modl...rticle&artid=22

 

Co do samego C/C++. C jest jednym z najszybszych języków zaraz po assemblerze. Zostały w nim napisane takie systemy operacyjne jak Windows czy Linux, inne nowe także najczęściej powstają w C i C++. Do tych języków jest ogromna masa dodatkowych bibliotek, frameworków itd. Po trzecie składnia, bardzo podobna do javy, javascript, .net, php, gml (jezyk skryptowy game makera). Duzo by jeszcze wymieniac. Ogólnie C i C++ są najpopularniejszymi językami programowania na świecie. Widać to także w grach. 95% komercyjnych gier jest napisana w C/C++, ale jak chcesz, to możesz je pisać w delphi, nikt ci nie broni. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak delphi wykonuje połowe operacji znacznie wolniej niż c++. Niektórym w c++ przeszkadzają znaczki, innym wydają się łatwiejsze do zapamiętania. Ogólnie, niezawdza mi delphi, ale jezeli miałbym w nim programowac, to bym wolał się zając nie wiem... Szydełkowaniem ? =p

 

Najbardziej denerwuje mnie to że wywodzi się ono z najgorszej kupy jaką w życiu widziałem - Pascala czyli wolnego, zagmatwanego, dennego, języka który niedość że niedorasta C do pięt, to na dodatek trzeba go znać inaczej w polsce 'Daleko Niezajdziesz' jak to powiedział pewien Łódzki profesor który za przeproszeniem - 'Gówno Wiedział'. Jeśli więc chcesz swoja przyszłość łączyć z programowaniem - rzuć delphi i pisz w c++, napewno owiele bardziej ci się to będzie opłacać. A z doświadczenia wiem, że delphi i bcb są owiele wolniejsze od zwykłego c/c++ ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

A to bcb jest niezwyklym C/C++ ? Poza tym Vardi czemu odradzasz Borlanda, mozna prosic o jakies konkrety? Uzywalem tej darmowki bez IDE i jakos efekty bardziej mi odpowiadaly niz to z czego aktualnie korzystam -> Dev-C++ czyli port linuxowego gcc - mingw. Można jeszcze spróbować mingw developer studio. Inne zaś darmowe kompilatory C/C++ to bcb 5.5 (bez ide), cos tam microsoftu (ale tylko for personal only, bez ide), digital mars (bez ide), openwatcom ( za friko, z pelnym ide i zestawem narzedzi), djgpp, cygwin (kolejny port gcc) oraz bodajze codewarrior. Z darmowych kompilatorow C godne polecenia sa lcc-win32 z ide oraz Pelles C. Kompilatorów jest znacznie więcej, ale te są zdecydowanie najpopularniejsze z darmówek.

 

Ogólnie polecam Dev-C++ ze względu na dość kompletne środowisko (szkoda że już bez resource editora) i popularność co przejawia się liczbą bibliotek w postaci specjalnie przygotowanych devpaków. Natomiast jeśli ktoś chce pisać w C, to tylko i wyłącznie PellesC. Normalnie świetne środowisko!

 

Szkoda tylko, że Digital Mars do darmowego kompilatora nie dodaje środowiska, wtedy bym wziął je bez problemu. Ta firma ma u mnie dużego plusa za język D! Ciekawe kiedy do tego cudeńka zrobią sensowne IDE. :)

 

ps. A jak ktoś ma kasę i chce programować tylko pod Windowsa to jest tylko jeden sensowny wybór -> Microsoft Visual Studio. Nie żeby miał najlepszy kompilator (bo nie ma jeśli chodzi o standardy c++), ale sami wiecie, ten sam twórca co systemu operacyjnego, poza tym na nim wszystko pójdzie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wogóle taki lekko zamotany jest Builder :P Jak widze tą forme to niedobrze mi się robi :P brrr... jakoś wole widzieć calutki kod programu (szablon winapi itp.), tzn. wolę mieć kontrolę nad całym kodem programu, a nie tylko częścią i nie lubie komponentów itp. Jak pierwszy raz miałem do czynienia z C++ to własnie skorzystałem z Buildera i szybko zrezygnowałem, po jakimś czasie znów powróciłem, ale tym razem korzystam z Visual Studio albo Dev C++ i jest ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam C++ to tylko rozumiałem w tym C++ Builder. Według mnie C++ przeważa w tym, że ma więcej kompilatorów. W końcu Delphi jest tylko jeden. Mimo iż jest sporo kompilatorów darmowych to Delphi jest najlepszy. Czemu? Jest to poprostu najlepsze rozwiązanie związane z Pascalem. Podobny do Delphi jest Lazareus (czy jak to się zwie), ale jest tylko na linuxa i pozatym nie ma tylu opcji.

 

Dla mnie Delphi jest lepsze. Pozatym jak chcesz robić gry na OpenGL czy na DirectX, to wszędzie masz te same polecenia, tyle że w C++ masz jakieś >> a w Delphi masz := .

 

Do pietrusa:

Hehe, widzisz. Delphi ma tę samą zaletę co C++ Builder. Ma VCL i nie trzeba korzystać z WinAPI. Chociaż jak chcesz napisać aplikację która mało zajmuje i jest bardzo wydajna, to przydaje się znajomość WinAPI. WinAPI to najlepiej używać w Free Pascalu. Jest to najlepszy darmowy kompilator pascala. Ale jak chcecie professional toola to bierta delphiaka :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...