Skocz do zawartości

Linux i D-Link


Supavader

Rekomendowane odpowiedzi

niestety korzystam z 'rozgałęźnika' do internetu (router podłączony do innego komputera, w moim laptopie jest *karta* odbierająca sygnał). Ta karta to:

 

D-Link AirplusG

DWL-G630

 

W poradniku tegoż produktu pisze że "urządzenie działa pod systemami operacyjnymi Windows parę rodzajów". Mam dość Windowsa, doprowadza mnie do szału, zwalnia mi ostatnio komputer, wyskakują co chwila błędy i jeszcze ten styl. I tu moje pytanie. Czy ta *karta* zadziała pod linuxem? Jeśli tak, to pod którym? A jeśli na wszystkich, to jakie mi polecacie? (tzn. czy freespire, czy ubuntu, itp.)

 

pozdrawiam, Supavader, ruch oporu anty-windowsowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez program ndiswrapper możesz wgrać sterowniki każdego rodzaju. Sęk tkwi w tym, że jak wgrasz sobie Ubuntu, to nie wgrasz ndiswrappera. Czemu? Z Ubuntu nie jest dostarczany żaden kompilator, a ndiswrapper jest tylko w postaci kodu :) . Jeśli chodzi o distro, to polecam Ubuntu bądź Mandriva dla początkującego. Pod Ubuntu możesz mieć małe kłopoty przez trudy z ndiswrapper, ale zawsze możesz sprawdzić na ubuntu.com czy forum.ubuntu.pl jak instalować twoją kartę pod Ubuntu. Pod Mandriva skompilujesz ndiswrapper, pod warunkiem, że wcześniej sobie go ściągniesz :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja polecam oczywiście slackware, mimo iż na początku trzeba poświęcić te 1-2 godziny na konfigurację. za to potem system działa po prostu pięknie. testowałem sporo dystrybucji i jak dla mnie - slack jest najlepszy. a niech ktoś powie, że slack się nie nadaje na początek - sam na nim zaczynałem.

 

a co do karty - tak jak mówi marmot, ndiswrapper i jazda.

 

Sęk tkwi w tym, że jak wgrasz sobie Ubuntu, to nie wgrasz ndiswrappera. Czemu? Z Ubuntu nie jest dostarczany żaden kompilator, a ndiswrapper jest tylko w postaci kodu
nie rozumiem. co za problem zdobyć paczkę z kompilatorem? choćby na windzie albo u kumpla - ściągnąć wszystko co potrzebne, na płytkę wypalić i można kompilować...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Ubuntu nie jest dostarczany żaden kompilator,

 

Ech, to skąd niby u mnie sie po instalacji Ubuntu gcc wziął, zębowa wróżka przyniosła? :] Zresztą co za problem wklepać apt-get gcc albo skorzystać z Synaptica? Żaden.

 

A z kartą sieciową problemu nie powinieneś mieć - linuxy zazwyczaj wykrywają je automatycznie i takoż je konfigurują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, to skąd niby u mnie sie po instalacji Ubuntu gcc wziął, zębowa wróżka przyniosła? emot11.gif Zresztą co za problem wklepać apt-get gcc albo skorzystać z Synaptica? Żaden.

Lol! A jak ściągniesz paczkę z neta nie mając neta :P ? Co prawda, na UBUNTU może jest GCC wgrane, ale ja na KUBUNTU nie miałem ;p .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol! A jak ściągniesz paczkę z neta nie mając neta :P ? Co prawda, na UBUNTU może jest GCC wgrane, ale ja na KUBUNTU nie miałem ;p .

 

Ech, istnieje takie coś jak UbuNeo, i to zrobi ci neta w sekundę. Zresztą polscy użytkownicy powinni pobrać 6.12 z ubuntu.pl i będą mieli pełną obsługę tego co polskie i po polsku. :)

 

@down: Z kartą sieciową nie będzie problemów bo od razu wykryje i zainstaluje, pisałem już... ;/ (W ogóle Linux jest bardzo przyjazny dla kart sieciowych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@down: Z kartą sieciową nie będzie problemów bo od razu wykryje i zainstaluje, pisałem już... ;/ (W ogóle Linux jest bardzo przyjazny dla kart sieciowych)

 

Sęk w tym, że do *karty* dołączona jest płyta - żeby *karta* działała trzeba tą płytkę zainstalować (a może to nie ma względu?). Jeśli z tym nie ma problemu to jaki linux mi polecacie? (tylko nie ubuntu, jak mają być jakieś problemy lepiej żeby ich nie było :P)

 

P.S.

 

styl mi wrócił. Pewnie Windows spostrzegł, że niedługo nie będzie mi już uprzykrzać życia xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już mówiłem, ja polecam slackware'a:

ja polecam oczywiście slackware, mimo iż na początku trzeba poświęcić te 1-2 godziny na konfigurację. za to potem system działa po prostu pięknie. testowałem sporo dystrybucji i jak dla mnie - slack jest najlepszy. a niech ktoś powie, że slack się nie nadaje na początek - sam na nim zaczynałem.

ew. Debian - bogate repo i bardzo dobrze wykrywa połączenie z internetem już przy instalacji. płyt na ftp debianowskim jest do ściągnięcia trochę sporo, ale do samej instalacji wystarczy pierwsza (chociaż nie będziesz miał na starcie X.org czy np. KDE, GNOME). prawdopodobnie gdyby nie slack, siedziałbym na debianie, bo podoba mi się to distro. akurat na desktop :P

 

ubuntu również można polecić - prawdopodobnie wykryje ci przy instalacji połączenie z netem, bo cały system jedzie na debianie. mi ubuntu starą radiówkę wykrył bez żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość kart działa pod linuksem. już wymieniony kilka razy ndiswrapper obsługuje naprawdę sporo kart -> wystarczy wgrać dołączone do karty sterowniki dla XP i linux, bez problemu sobie z nią poradzi :) a niektóre distro wykryją twoją kartę (i skonfigurują odrazu) już na starcie. tak więc nie ma sensu wypatrywać kart ze sterownikami dla pingwina. strata czasu i kasy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

supavader:

A nie lepiej sobie zrobić reinstalkę windy z formatowaniem?

Wtedy masz spokój z błędami na jakiś czas, dopóki nie zaśmiecisz windowsa.

I nie musisz szukac sterów.

Chyba że masz pirata winde, to lepiej sklejaj na linuxa :P :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

supavader:

A nie lepiej sobie zrobić reinstalkę windy z formatowaniem?

Wtedy masz spokój z błędami na jakiś czas, dopóki nie zaśmiecisz windowsa.

I nie musisz szukac sterów.

Chyba że masz pirata winde, to lepiej sklejaj na linuxa :P :D

 

nie da rady, z XP korzystam już 3 lata, nie mogę z nim wytrzymać xD

Tak więc jeszcze jedno pytanie: na jaką płytę nagrać slackware? może być zwykły 700mb CD-R?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, że możne być - ale ściągnij cd1 i 2. na 3 są lokalizacje dla KDE, a te można sobie ściągnąć z neta. na 1 i 2 masz wszystkie podstawowe (i nie tylko) programy.

 

nieźle, że zdecydowałeś się na slackware'a, ale przygotuj się na kompilację ndiswrappera, bo slack może nie wykryć neta.

 

no i nie usuwaj windowsa - na początku się przyda. ndiswrapper czasem wariuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i nie usuwaj windowsa - na początku się przyda. ndiswrapper czasem wariuje :P

 

nie bardzo rozumiem :P mam tylko 1 dysk, 2 systemy operacyjne na 1? toż to samobójstwo xD a z tym niewykrywaniem neta - tzn. jak? xD

 

EDIT:

 

jest gdzieś w internecie kurs konfigurowania ndiswrappera? wydrukuję sobie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slack może nie wykryć automatycznie karty i połączenia. wtedy ndiswrapper jest niezastąpiony.

opis instalacji na forum.slackware.pl

opis instalacji na linux4u

 

tak więc mogę sformatować C:? (wtedy nie będzie windowsa) omg, ale ze mnie newbie xD trzeba mnie "prowadzić za rączkę" xD btw. ndiswrapper to takie okienko w którym wpisuje się polecenia? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Konta użytkowników
Na początku proponuję utworzyć sobie zwykłe konto. Jak wiadomo, nieograniczona władza płynąca z posiadania konta root może stać się przyczyną niejednego problemu. Szczególnie, gdy naszym ulubionym narzędziem jest rm. Zaraz po instalacji, gdy uruchamia się nam komputer widzimy czarny ekran i napis "login:"
Wiadomo co on oznacza, więc logujemy się jako root.
Zanim przystąpi się do tworzenia nowych kont użytkowników dobrym pomysłem jest przygotowanie szablonów plików konfiguracyjnych, które będą dodawane automatycznie do nowo utworzonego konta. I tak, w katalogu /etc/skel tworzymy plik .bash_profile oraz .bashrc np. poleceniem:
Kod:
# mcedit .bashrc

W pliku .bashrc wpisujemy
Kod:
alias ls='ls $LS_OPTIONS'
co da nam kolorowanie wydruków po uruchomieniu MC. W pliku .bash_profile wpisujemy
Kod:
export PATH=$PATH:$HOME/bin
co wyeksportowało do powłoki zmienną PATH.
Do utworzenia nowego konta posłużymy się poleceniem adduser.
Po uruchomieniu powyższy skrypt zapyta nas o login, ID usera, grupę do której będzie on przynależał, dodatkowe grupy do których będzie przynależał oddzielone przecinkiem, katalog domowy usera (domyślnie /home/login_usera), shell domyślny (domyślny /bin/bash roXuje :) ) i datę wygaśnięcia konta. Wszystkie pola oprócz pierwszego zostawiamy w spokoju naciskając po prostu enter. Zostaną im przypisane wartości domyślne. Po tych czynnościach dostaniemy podsumowanie i - jeżeli wszystko jest OK - naciskamy enter. Teraz możemy podać dodatkowe informacje dotyczące właściciela konta. Mnie się jednak wydaje, że takie informacje jak imie, nazwisko, numer pokoju czy telefon itp. są zbędne na zwykłym komputerze domowym więc je pomijamy. Na sam koniec pozostanie nam zmiana hasła dla danego użytkownika. Podajemy tu dowolny ciąg znaków, pamiętając o tym, aby hasło nie było zbyt proste. Czynność tą powtarzamy dla każdej osoby, która będzie miała korzystać z komputera.
Jeszcze co nieco wspomnę o katalogu /etc/skel. Przechowywane są tam pliki, które standardowo będą wrzucane do katalogów użytkowników przy tworzeniu nowych kont. Można tam umieścić własne konfiguracje programów lub skrypty startowe .bash* jeżeli się posiada takowe. 

 

czyżby instalacja linuxa nie była taka prosta jak w windowsie? :F wszystko w konsoli, omfg xD jak ja to zrobię?! xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ku*wa xD może lepiej weź Ubuntu, co? 1cd, masz od razu wszystko skonfigurowane (prócz konta roota i kompilatorów), środowisko graficzne, graficzne programy do konfiguracji itd. przez co na początku będzie ci dużo łatwiej.

 

edit: instalacja slacka jest prosta (jak dla mnie wygodniejsza), późniejsza konfiguracja może przysporzyć trochę kłopotów początkującym linuksiarzom :P

 

hmm... chyba cofnę swoje poprzednie słowa. do slacka jednak trzeba mieć jakieś obycie (nawet minimalne) w linuksie albo kumpla który się na tym zna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ku*wa xD może lepiej weź Ubuntu, co? 1cd, masz od razu wszystko skonfigurowane (prócz konta roota i kompilatorów xD), środowisko graficzne, graficzne programy do konfiguracji itd.... bo z tego co widzę, to do slacka się nie nadajesz tak samo jak marmot xD

 

cóż, to moje pierwsze spotkanie z linuxem :P czegóż chciałbyś się po mnie spodziewać? xD spróbuję z ubuntu, tylko skąd ten kompilator ściągnąć do ndsiwrappera? :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczepię się do tematu:

 

Planuję sobie strzelić Freespire, ale czy będąc kompletnym newbiesem w instalacji Linuxów, instalator nie przysporzy mi masy kłopotów i nawet ja sobie z nim poradzę? :)

Chodzi mi o Linux maksymalnie uproszczony dla ludzi mojego pokroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję sobie strzelić Freespire, ale czy będąc kompletnym newbiesem w instalacji Linuxów, instalator nie przysporzy mi masy kłopotów i nawet ja sobie z nim poradzę? :)

Chodzi mi o Linux maksymalnie uproszczony dla ludzi mojego pokroju.

 

Freespire do niedawna był komercyjny, i chyba jest nadal. Dla ciebie przyjazny byłby Ubuntu, a jak masz neo zasysaj wersję specjalną z ubuntu.pl. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
nie da rady, z XP korzystam już 3 lata, nie mogę z nim wytrzymać xD
I oczekujesz w tym przypadku, że linux będzie chodził jak marzenie? Nie no sorry, ale jeżeli nie umiesz porządnie obsługiwać windowsa, to co dopiero linux. Panuje takie głupie przeświadczenie, że wszystko co źle w systemie windows, to wina systemu, a w linuksie, to wina użytkownika. :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oczekujesz w tym przypadku, że linux będzie chodził jak marzenie? Nie no sorry, ale jeżeli nie umiesz porządnie obsługiwać windowsa, to co dopiero linux. Panuje takie głupie przeświadczenie, że wszystko co źle w systemie windows, to wina systemu, a w linuksie, to wina użytkownika. :/

 

nie oczekuję od linuxa że będzie super extra, ale chodziło mi o to, że w XP jest mnóstwo niedociągnięć, błędów i... różnych bardzo wkurzających rzeczy :) linuxa biorę bardziej jako test - który system lepszy? A to się okaże po instalacji :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o blueconnect, to on nie jest automatycznie wykrywany, ale są specjalne sterowniki do niego. Aurox ma wbudowaną obsługę blueconnect, a do innych linux:

http://www.linux.rk.edu.pl/w/p/blueconnect-i-linux/

oraz inne bezprzewodowe:

http://www.linux.rk.edu.pl/w/p/iplus-i-linux/

http://www.linux.rk.edu.pl/w/p/ndiswrapper-i-wifi/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech was, podajcie mi chociaż jedno niedociągnięcie, które przeszkadza w pracy na Windowsie® ! Albo w czym on jest niby lepszy od srLinuxa ! No ? (poza tym, że Win jest płatny ;ppp)... A ja wam qrde tyle tłumaczę, doradzam, abyście pozostali przy genialnym, komercyjnym, wspaniałym Widowsie®, abyście se głowy nie zawracali jakimis srinuxami, na których pożądnego sprzętu nie da się wgrać...! Ale cóż, mów do kaloryfera, a kaloryfer jak stara megiera, jak to się mówi... ;/ (:P)

 

Supavaderze, jak cię wqrza XP to ściągnij se z neta (z jakiegokolwiek źródła...) jakiś super-wypasiony-mega-wywalony-w-kosmos-za*efajny them albo styl do XP-a i masz...! (np. taki hipokrytyczny bluzgowy programik co Vistę imituję, co Ci odradzam, bo to jest obrzydliwa podróbka i wogle Be! - a najlepiej zainwestuj w tą Vistę, bracie... :P)

 

Błagam, ludzie, zlitujcie się nade mną... ;[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...