Skocz do zawartości

Kierunek walki i lądowanie


Radarow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem totalnym noobem w game makerze i mam 2 pytania (jak na razie :twisted: ). Szukałem po internecie i na tym forum i nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Tworze dla zabawy bijatykę 2D i mam problem:

1. jak zrobić aby postać uderzała w kierunku w którym patrzy a nie tylko np. w prawo.

2. jak zrobić aby postać po skoku zmieniła sprite przy zetknięciu z platformą na której stoi? np. naciskam spacje ona skacze z animacją skoku a jak wyląduje na ziemi ma animacje stania.

Mam nadzieje że pomożecie bo samemu nigdy tego nie ogarnę :crying: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Żeby atakować w jakimś kierunku musisz znać ten kierunek. Zazwyczaj robi się to zapisując kierunek to zmiennej np.: na podstawie ostatnio naciskanych klawiszy. Teraz znając kierunek możesz rysować postać w odpowiednią stronę i sprawdzać kolizję.

 

2. Aktualny sprite dla obiektu ustawiasz przypisując jej nazwę do sprite_index. Musisz po prostu w odpowiednim momencie ustawiać odpowiednią animację.

Do skakania fajnie jest wykorzystać vspeed, bo powinien równać się 0 tylko stoisz na ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do określenia kierunku najprawdopodobniej przyda się funkcja point_direction. Jeżeli np. chcesz, żeby uderzała w kierunku w którym pokazuje mysz to za x1, y1 dajesz współrzędne postaci, a za x2,y2 współrzędne myszki. Do obrotu sprite możesz użyć zmiennej image_angle. Przydałby się konkretny przykład o co Ci chodzi, bo wydaje mi się to niejednoznacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tego się obawiałem. Nie ogarniam co mam z tymi koadmi zrobić, bo ja używam do wszystkiego tych kwadratów do robienia akcji. Z tych kwadracików nie da się tego zrobić? bo podejrzewam żeby te kody działały muszę mieć całe poruszanie wypisane w skrypcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...