Skocz do zawartości

Sieć


Matthew

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zrobić z kolegą sieć ale mam kilka pytań:

1. Jakie są rodzaje?

2. Czy mogę zrobić bez kabla?

3. Czy będzie wtedy gorsze połączenie?

4. Jakie są tego koszty?

5. Czy kiedy będę miał sieć z kolegą to będę mógł korzystać z jego dostępu do internetu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

1. Jeśli chodzi o bezprzewodowe, to sa dwa typy. Pierwszy to z access pointem, czyli komputery z kartami bezprzewodowymi komunikuja sie poprzez urzadzenie dostepowe - access point. Drugi typ, tańszy, to ad hoc gdzie karty siecowe komunikuja sie bezposrednio ze soba. Wtedy jest lekka strata co do predkosci i slabszy zasieg. Ja mam wlasnie zrobiona siec w domu zlozona z 3 komputerow w tym jeden to laptop. Bez access pointa. Czasem gra sie na trzy osoby w AoE. ;)

2. Tak.

3. Od przewodowego? Jezeli chodzi o predkosci to tak, ale akurat tego nie odczujesz o ile zaopatrzysz sie w karty sieciowe obslugujace szybkosc 54 Mb/s. Ja używam 11Mb/s i mi starcza i do grania i do kopiowania. Na kablach to mozesz ustawic standardowo 10 lub 100 Mb/s lub jesli masz najnowsze siecowki to nawet 1 Gigabit, jednak zeby wykorzystac taka szybkosc, to trzeba miec naprawde szybkie dyski, wiec takie rozwiazanie odpada. Poza tym w sieciach bezprzewodowych wazna jest odleglosc miedzy komputerami. Mozesz podac wiecej szczegolow w tym zakresie? Bo jezeli bedzie za daleko to trzeba juz kombinowac np. z antenami kierunkowymi.

Ogolnie siec bezprzewodowa to wygoda, nie trzeba klasc kabli, wiercic po scianach i rownie latwo sie konfiguruje.

4. Popatrz po sklepach. ;) NA sirius.pl najtańsza karta 54Mb/s na PCI kosztuje 57zl:

http://www.sirius.pl/sieci/towar_cennik_16...s_(54Mbps).html

Ja bym jednak dolozyl i kupil pod usb:

http://www.sirius.pl/sieci/towar_cennik_16...211b_g_54M.html - 83zl

http://www.sirius.pl/sieci/towar_cennik_16...s_(54Mbps).html - 91zl, ta ma chyba lepszy zasieg.

 

5. Nie bedziesz mogl, chyba ze sobie taki ficzer ustawicie i koputer kumpla bedzie jako brama dostepowa. Musisz jeszcze wziasc pod uwage dostawce internetowego i jego zabezpieczenia przed takimi rzeczami. U mnie np. sa na serwerze na stale przypisane mac adresy kart i wszelkie inne sygnaly sa filtrowane. Najprosciej ominac to stawiajac serwer proxy, pod windowsa polecam ccproxy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie wiem czy rozwiązanie bezprzewodowe to dobry pomysł - ściany mogą być problemem. U mnie w domu 1 komputer (laptop) podłączony jest bezprzewodowo do routera-ap, który jest piętro niżej i 2 pokoje dalej i efekt nie jest najlepszy. Słaby zasięg, dość często traci sieć, wolny dostęp do Internetu itd. W wypadku gdy laptop jest "nad pokojem", w którym znajduje się AP siła i zasięg jest 100%. Nie wiem jak rozwiązanie wi-fi sprawdzi się u ciebie - zawsze warto spróbować, ale lepsza wydaje mi się sieć LAN niż WLAN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy rozwiązanie bezprzewodowe to dobry pomysł - ściany mogą być problemem. U mnie w domu 1 komputer (laptop) podłączony jest bezprzewodowo do routera-ap, który jest piętro niżej i 2 pokoje dalej i efekt nie jest najlepszy. Słaby zasięg, dość często traci sieć, wolny dostęp do Internetu itd. W wypadku gdy laptop jest "nad pokojem", w którym znajduje się AP siła i zasięg jest 100%. Nie wiem jak rozwiązanie wi-fi sprawdzi się u ciebie - zawsze warto spróbować, ale lepsza wydaje mi się sieć LAN niż WLAN.

 

To trzeba lepszą antenę kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem w necie i z waszych postów (szczególnie Ranmy) to najpierw trzeba kupić kartę sieciową. Jeśli chcę zrobić LAN to trzeba kupić kartę sieciową, która hmmm... obsługuje (?) te wszystkie kable (mam już Ethernet). Jeśli chcę zrobić WLAN to muszę kupić kartę sieciową do połączeń bezprzewodowych lub Access Pointa. A co z anteną? Musi być z Access Pointem czy kartą? Nie kumam... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...