Skocz do zawartości

Budowa tratwy


sfinkss

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę na lato zbudować tratwę, oczywiście samo wykonanie jej też będzie już w czrewcu, ale mam do skonslutowania moj pomoysł, może ktoś wpadnie na jakieś lepsze rozwiązania:

 

 

Tratwa ma sie składać z blatu (z płyty wiorowej) i z butelek 5l podkładanych w siatce jakieś po tym blatem, równo ułozonych.

Wstepne obliczenia:

Q= ok. 1400 N (ciężar mój i brata + jeszcze dojdzie cieżar samego blatu wiórowego)

 

Fw (siła wyporu jednej butelki) = 0,005 x 1000 x 10

Fw = 50 N

 

ilość potrzebnych butelek = 1400/50 = ok. 28 butelek.

 

Czyli, potrzebuje 28 butelek na to żeby tratwe uniosła mnie i mojego brata.

 

Więc, co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będę przecież hela/helu kombinował;p ale jeśli spojrzysz na wzór Fw, i prawo archimedesa, no to chyba starczy.

 

wagę już masz w ciężarze;p

 

ja ok. 80, on ok. 40, jeszcze jakas 'nadwaga' i jest 140kg x 10 = 1400N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol Phoenix, Styropian tylko wagi da, on nie lata Oo

Wedlog twoich obliczen wszystko jest niby w porzadku, ale pamietaj, aby to pozniej jeszcze plywalo a nie tonelo msuisz sprawdzic jak wage rozkaladzacie na stopach (tzn czy bedziecie mogli stanacc na tratwie) wtedy to bedzie chyba N podzielone przez cm^2 stopy czy jakos tak :P Nie pamietam zbytnio nic z fizyki. Nie musisz sie bawic helem, wystarczy cieple powietrze. Patrzac na ta cala wage + rozne mozliwosci rozkladu wagi yo i bym nawet powiedzial ze tak z 35 butelek, jednak Pieter rowniez ma racje, zalezy od zasolenia jeziora (jezioro jest slone? chyba) jak i temperatury powietrza w butelkach. Styropian moze i ma w sobie te babelki z powietrzem ale i tak zabiera potrzebna powierzchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol Poxipol na cholerę ci wyliczać nacisk? Ciężar się liczy w takim przypadku.

Nacisku byś potrzebował jak byś nie był pewny czy tratwa nie pęknie w pół.

Ale chyba jakąś mocną dechę weźmie nie?

 

Albo skonsultować się z nauczycielem fizyki, bo wątpię w te obliczenia.

Są w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile by tych butelek nie było, daj kilka więcej - dla bezpieczeństwa i pewności :)

 

Aczkolwiek zrezygnowałbym z butelek, i dał przykładowo dętki (samochodowe) na 4 rogi + środek (razem 5). Będzie stabilnie i estetycznie. Styropian to raczej kiepski pomysł, podobnie butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma się znajdować w butelkach, bo jeśli samo powietrze to raczej zamało, proponowałbym styrobian ( choć nie wiem czy nie będzie zasłaby na tak dużą tratwę) albo hel ( choć pewien nie jestem).

loool, to nic ci nie da, ten styroB(p)ian... prędzej pójdziesz na dno...

poza tym rozwalają mnie twoje posty w tym temacie PhoenixPL. Dodał bym je do cytatów gdybym nie był na to za leniwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Pieter, powiedz mi z jakiego powodu miałbym puść na dno, skoro butelki byłyby wypełnione styropianem.

@sfinkss: najlepiej będzie jeśli do tej tratwy dołączysz takie (nie wiem jak się to nazywa) coś co będzie utrzymywać tratwe w poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...