Skocz do zawartości

Książka.


Exigo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie... bowiem zastanawiam się nad kupnem książki odnośnie programowania... ale mam dylemat. Czy C++, czy może Delphi?.. Chodzi o to, że Delphi jest łatwiejszy dla początkującego, ale niestety kłopot z kompilatorem... gdyż jeśli jest darmowy, to tandetny. Co innego z C++,... - tu jest odwrotnie. Więc co proponujecie? Chodzi mi o język oraz książkę. (bardziej mnie rajcuje delphi) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delphi jest ch**owe ;/ Po co pisać wyrazy zamiast pojedynczych znaków? Wdg mnie pod względem składni C++ rządzi. :[

Kwestia przyzwyczajenia i tego co kto woli. Ja np. wolę wyrazy, szybciej się w kodzie odnajduję ;o . Poza tym, argumenty plax na zdanie "Delphi jest ch**owe". Bo takim argumentem, jak z tymi wyrazami, to se możesz tyłek podetrzeć. Język może mieć nawet składnię składającą się z tabulatorów i spacji, i to nie ma znaczenia, liczą się ficzersy.

 

Poza tym ten język nie ma zbyt przyszłości ;p

Jakąś przyszłość ma, bo jest ciągle rozwijany.

 

Chodzi o to, że Delphi jest łatwiejszy dla początkującego, ale niestety kłopot z kompilatorem... gdyż jeśli jest darmowy, to tandetny.

Delphi 7 Personal, Turbo Delphi Explorer ... nie widzę w nich ani grama tandety ;o . A Free Pascal nie jest znowu taki zły, co nie zmienia faktu, że narzędzia od Borlanda są dużo lepsze. Po czym wnioskujesz tą tandetność?

 

A jeżeli Cię bardziej rajcuje Delphi, to ja nie mam żadnych konkretnych książek do polecenia, bo mam same starocie, aczkolwiek książki Dana Osiera i Marco Cantu są całkiem wporzo, tylko nie wiem, czy Helion je wciąż sprzedaje, bo ja mam książkę Dana do Delphi 3 i książkę Marco do Delphi 4 :P . Chociaż, jeśli ci odpowiada składnia C++, to go bierz, ale na pewno będziesz mieć trudniej niż w Delphi.

 

Zresztą, powiedz co chcesz robić w języku programowania. Jak gry, to bierz od razu C++, ale jak programy, to bym się wahał... Na pewno w Delphi jest dużo łatwiej zrobić, dzięki środowisku RAD, aczkolwiek wtedy znowu bardziej polecałbym Ci C#. Programowanie w czystym WinAPI, to co jak co, ale wyższa szkoła jazdy ;o . Musiałbyś mieć niezłe samozaparcie, jakbyś chciał w C++ robić programy okienkowe i jako początkujący uczyć się WinAPI. Ja do programów np. dużo bardziej wolę Delphi, bo nie muszę się martwić o programowanie okienek itd. tylko od razu zajmuję się właściwym kodem programu, dzięki czemu zyskuje się na czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w modzie? :P

A tak na serio... istnieje lepszy język od wyżej wymienionych? (pod każdym względem)

 

No właśnie... teraz znasz odpowiedź. :D

 

D

 

A tak moim zdaniem: nie ma języków lepszych i gorszych - każdy ma swoje zastosowanie. Lud poprostu wybiera w czym chce programić ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wybrać taki język, który Ci się podoba i tyle. Jak Globi wspomniał, lepszym językiem od C++ jest na pewno D, ale to też zależy od zastosowań, bo również lepszym językiem na pewno jest C#, ale ten się znowu do gier nie nadaje, bo nie jest kompilowany natywnie, a do D nie ma potężnego IDE, tak jak do C++/C# masz Visual Studio, albo jak do Delphi masz Delphi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marmot: Nie ma takiego języka jak Delphi :D To tylko potoczna nazwa Object Pascala, która powstała z tego powodu, iż Delphi to był chyba jedyny kompilator do tegoż języka.

 

Delphi jest w sumie najlepszy dla osób, które zaczynają i znają angielski. Programowałem w nim, ale gry w nim zrobić nie mogłem (chociaż ponga zrobiłem :P).

 

@Topic: Kupuj Symfonię C++ i ucz się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego języka jak Delphi biggrin.gif To tylko potoczna nazwa Object Pascala,
FAIL. A o to dowody, na to że zfailowałeś:

The powerful Delphi language and compiler deliver high performance and access to all the power and speed of native Windows development.
Nie chce mi się po innych źródłach szukać, ale nie wyskakuj z teoriami błędnymi. Jednak, w Delphi można pisać w czystym Object Pascalu, wybierając pisanie aplikacji konsolowych w IDE, ale głównie pisze się tam w języku Delphi, który jest odmianą języka Object Pascal, przystosowaną do korzystania ze środowiskiem RAD.

 

Delphi jest w sumie najlepszy dla osób, które zaczynają i znają angielski. Programowałem w nim, ale gry w nim zrobić nie mogłem (chociaż ponga zrobiłem tongue2.gif).

Grę da się zrobić, od tego masz takie biblioteki jak np. Asphyre (chyba najbardziej rozbudowana). Chociaż przyznam, że ja np. wolę robić gry w GM, bo wolę się skupić na ostatecznym dopieszczeniu gry, żeby wyglądała i działała jak należy, niż na babraniu się z napisaniem kodu na każdą pierdołę. Racja, ma to zalety, ale ja wolę iść na łatwiznę. Mam zaczątki silników robionych w C++ z Allegro oraz w Delphi z Asphyre i kończy się na tym, że po pewnym czasie się połapać w kodzie nie mogę. Głównie w C++, ale z Delphi ostatnio też mam problem. W GM zawsze się połapię. Chociaż, przyznam, że najchętniej to bym w ogóle w TGF2 robił gry, bo się robi tam jeszcze prościej niż w GM, pełna wersja była w KŚ Ekspert, no i gry mniej zajmują od tych GMowych, tyle, że wyskakuje takie pieprzone logo w prawym dolnym rogu ekranu, że było robione w TGF ;[ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...