Skocz do zawartości

Dwarf Fortress


David Dark

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli grafika w grach jest dla ciebie wiecej niz wazna to mozesz zignorowac ten temat.


Jesli nie umiesz angielskiego to nie masz tu czego szukac.


Dla reszty mam prawdziwa perelke!


Dwarf Fortress ta gra ktora mnie poprostu wbila w ziemie swoimi mozliwosciami i pojac nie moge ze robi ja jedna osoba.
W grzie zarzadzamy grupa krasnoludów ktorzy postanowili zalozyc wlasna osade. Gre zaczynamy od wygenerowania wlasnego swiata, swiat jest tak duzy ze trwa to okolo 10-15 minut, zalezy od szybksci komputera lub mozemy sciagnac gotowe swiaty wygenerowane przez innych graczy.
W czasie generowania swiata, program tworzy, gory, doliny, rzeki, klimat, cywilizacje, historie(1000lat!), osady, wazne osobistosci, caly swiat w ktorzym przyjdzie nam prowadzic osade naszych krasnoludów.

W swiecie maja miejsce rozne zdarzenia, nasza osada moze miec z czasem duze znaczenie dla okolicy, sami mozemy stac sie czescia historii bo caly swiat zyje wlansym zyciem.
Tylko od nas zalezy jak bedzie wygladala nasza forteca, czy wybudujemy ja na powiechrzni, na ladzie, pod ziemia, gleboko w gorach(twoja wlasna Moria z wladcy pierscieni? ;)). Mozemy wykorzystywac rozne materialy, rozne typy kamienia, drewna i metalu. Krasnoludy beda wykuwac bron, narzedzia i wszystko co im do zycia potrzebne. Scinaj drzewa i przerabiaj na kusze aby krasnoludy mogly polowac na zwierzeta, mieso przygotuje kucharz. Zasadz rosliny z ktorych mozna przygotowac jedzenie i pedzic jakis trunek ;)
Wykorzystuj rozne inne materialy ktore uda ci sie zdobyc lub wykonac. Wydobywaj cenne kamienie i obrabiaj, wykluwaj w skale posagi, wyrabiaj roznorakie materialy ktore bedziesz mogl wykorzystac w handlu i zakupic potrzebne rzeczy gdy karawana przybedzie do twojej osady.
Na poczatku gry wybierz odpowiednie umiejetnosci dla swoich krasnoludów, kto bedzie kucharzem?, kto górnikiem? kto bedzie sie zajmowal obróbka kamieni szlachetnych? Nie zapomnij wziasc kogos kto zna sie na budowaniu warsztatów! Mozesz sprawdzac, co krasnoludy mysla, czuja, czego chca w kazdym momencie, kazdy to inna osobowosc.
Dynamika gry! Buduj odpowiednie zbiorniki na wode aby krasnoludom nie zabraklo wody w zimie gdy rzeki zamarna, samemu musisz zaprojektowac i wybudowac odpowiednie kanaly tak aby je zapelnic, buduj mosty zwodzone, pompy dla wody i dojscia magmy tak aby twoim kowalom nie zabraklo ognia. Wykorzystaj dzwignie ktore beda otwierac odpowiednie ujscia wody, zamykac/otwierac bramy miasta, mosty zwodzone, tajemne przejscia. Buduj pulapki na zwierzeta i wrogow i maszyny obleznicze. Gra daje ci poprostu narzedzia, a to jak je wykorzystasz zalezy tylko od ciebie, zadne 2 fortece nie wygladaja tak samo i kazdy gracz ma wlasne pomysly jak wykorzystac rozne urzadzenia.

To co napisalem to i tak malo! Poprostu wbijcie na strone tej gry i przeczytajcie o tym jakie ma mozliwosci, sciagnijcie i zobaczcie. Jest tez stronka wiki gdzie wszystkiego sie dowiemy, zabiera to troche czasu by opanowac wszystkie aspekty tej gry. Oczywiscie nie ma grafiki tylko znaczki ASCII

Najlepsze jest to ze zadna gra nie jest taka sama i swiat naprawde wydaje sie prawdziwy!
Dzisiaj naprzyklad stworzylem sobie nowa osade(juz chyba 20 xD) obadalem teren, calkiem mila rzeczka w poblizu wiec nie bedzie problemow z tym ze moje krasnoludy poumieraja z jej braku. Niestety na pobliskich terenach zbudowali osade troglodyci z ktorymi moze byc problem a nie wzialem ze soba zadnej broni na ta wyprawe. Musze wiec szybko zapedzic kowala do roboty(jesli oczywiscie w pobliskich gorach jest jakis metal, a narazie nie widze wiec jest zle, ale moze uda sie wykonac bron z drewna lub kamienia). W podziemiach pod reka swoje tunele wykopali mrowko-ludzie(antman) ale raczej nie powinienem miec z nimi zadnego problemu, buduje tylko waski tunelik z rzeczki do mojego zbiornika na wode. Wiem tez ze w okolicach tego regionu gdzies sa gobliny, ale takze i ludzie, elfy i krasnale wiec moge spodziewac sie czestych karawan z produktami. Jeden z moich krasnoludow zna sie na wyrabianiu przyrzadow z kamienia, wiec bede je wymienial za jedzenie bo nie widze aby w okolicy bylo zbyt duzo zwierzat.

Stronka/download/forum/screeny: http://www.bay12games.com/dwarves/index.html
Wiki/tutorial/porady: http://dwarf.lendemaindeveille.com/index.php/Main_Page
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Sorka za odświeżenie tematu, ale dowiedziałem się o grze na warsztacie i pobrałem.

Z początku patrzę... Jakieś teksty i znaczki ascii, nie wiadomo o co chodzi.

Poczytałem tutki i trochę zajarzyłem o co chodzi.

Zbudowałem własną osadę, ale z powodu braku doświadczenia krasnoludy wymarły z pragnienia.

Gra extra, warto pobrać.

 

PS na necie są różne packi zmieniające grafiki, wystarczy poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Fajna gra powstaje, której autorzy wzorowali się na DF, ale chcieli ją zrobić bardziej przystępną - Survivors of Ragnarok (też o krasnalach :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...