Skocz do zawartości

Dos pod XP


Floodnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poszukuję czegoś, co mogłoby odwzorować DOS pod systemem Windows XP. Nie wspominajcie o DosBoxie, o którym napiszę dalej. Mój ojciec jest programistą, oraz będąc jednym z pierwszych ludzi, którzy zetknęli się z komputerem w Polsce programuje w bardzo starym języku - Clipperze. Chętnie zmieniłby system na XP, jednak jest zmuszony do pracowania pod Win98 z powodu języka programowania, w którym pisze programy. Emulator DosBox - nie. Otóż dlaczego:

 

Programista ułatwia sobie życie. Ma kompilator częściowo w batchu. Jest tam wiele ścieżek dostępu, które są po prostu długie. Dlatego przed rozpoczęciem kompilacji mapuje dysk I, na który kopiuje pliki kompilatora. Niestety, część kompilatora jak i już skompilowanego programu działa tylko pod DOS(lub systemem który jest nakładką na niego jak Win98). Teraz wchodzi DosBox. Próbuję zrobić wszystko na XP. Włączam emulator i tu zaczynają się schody - trzeba zamontować dysk, aby odpalić jakiś program. Montuję katalog w którym jest plik uruchamiający kompilator i wszystko co niezbędne jako dysk C:. Odpalam plik .bat rozpoczynający pracę. No to mamy problem. Najpierw występuje komenda subst - mapująca dysk wirtualny - nie, nie ten DosBoxowy, ale dysk wirtualny pod systemem. Kurcze, ale tu trzeba mi DosBoxowego dysku, nie "normalnego" dysku, bo nie na takim pracuje DosBox. No to zamieniam komendę subst na mount. Ok, zamontowany dysk I. Kawałek potem trzeba przekopiować pliki na ten dysk. Oto sedno sprawy. Używając komendy kopiującej w DosBoxie, ścieżkę docelową ustawiam I:\. I co DosBox robi? Kopiuje pliki do... dysku I, który istnieje "naprawdę", nie do swojego dysku który sam zamontował! I jak tu skopiować cokolwiek na wirtualny zamontowany przez DosBoxa dysk? Muszę kopiować do "prawdziwej" ścieżki docelowej. Załóżmy, że dysk I zamontowałem w katalogu C:\costam, czyli wybierając dysk I tak naprawdę wchodzę do tego katalogu. Musiałbym zmienić te wszystkie copy X:\XXX.XXX I:\ na copy X:\XXX.XXX C:\costam\. Nie, ponieważ podobnych sytuacji jest więcej, o wieeele więcej...

Podsumowanie:

 

DosBox, gdy wpiszemy literę dysku, wchodzi na dysk wirtualny który wcześniej zamontowałem. Jednak, kiedy chcemy wykonać operację, np. kopiowania, to kopiuje pliki nie na dysk wirtualny, ale na dysk prawdziwy.

 

I pytanie: Czy jest cokolwiek, co spełniłoby moje wymagania? Jakaś nakładka przywracająca XP zdolności DOSowe... Nie wiem...

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Taki mały drobiazg: Dos ma architekturę 8-bit, XPek zależnie od wersji 32 lub 64, nie wspomnę już o systemie plików NTFS... więc RACZEJ nie da się załatwić takiego cóś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, tylko nie wymieniajcie oddzielnych systemów operacyjnych. Chodzi o to, aby XP dostał możliwości jakie oferował DOS. Aby działało nim wszystko to, co normalnie nie działa a chodziło pod Dosem. Bez potrzeby zmieniania systemu. Dwa systemy na HDD? Wtedy przełączać można by się było jedynie przy bootowaniu, a tutaj chodzi mi o skorzystanie z DOSa w kazdej chwili.

 

Jakie pliki kopiuje DosBox? Sytuacja o której mówię zdarza się przy jakichkolwiek plikach.

 

Looknę na to Quemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
Polecam VMWare Server. Profesjonalny i darmowy :)

+1

 

Bierz VMware Server (choć nie wiem czy nie będzie za potężny jak dla jednego małego systemu). Tak czy siak będziesz miał najlepszą stabilność i największe możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę na to wszystko, a do czego dotychczas doszedłem:

Problem z DosBoxem częściowo rozwiązałem i jest tak - gdy uruchamiam kompilator pod XP jest 114 krytycznych błędów, pod DosBoxem... 73 xD A może i nawet bez dosa dałoby się obejść problem, może jakiś sposób na Clippera pod XP... Znalazłem kilka "rozwiązań" ale dla wersji 5.2. Ojciec używa wersji Clipper '87 niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...