Skocz do zawartości

Zablokowane Naprawa laptopa/notebooka


Supavader

Rekomendowane odpowiedzi

...ale musi być umiejscowiony w Katowicach. Tak. Tam mieszkam. Zgadłeś. Mój komp bo morderczych zmaganiach z wirusami trochę się popsuł... technicznie.

 

Mój komputer (laptop):

 

mobile AMD Athlon XP 2600+

1.99 GHz

256 MB RAM

 

Tak wiem, monstrualnie świetny.

 

Problem(y):

 

- Mój komputer za szybko się przegrzewa. Chyba coś mam źle z chłodzeniem

- związane z powyższym: komputer mam włączony przez godzinę. Potem chcę go zrestartować. Podczas wpisywania hasła do profilu komputer automatycznie wyłącza się. Po ponownych próbach nie odstępuje - musi poleżeć nieużywany przez jakiś czas, dopiero wtedy chce się włączyć.

- Przydałaby się wymiana klawiatury. Syf kompletny nie klawisze.

- To już trochę z innej beczki - co jakiś czas na laptopie robią się smugi brudu. Zawsze zeskrobuję to scyzorykiem. Jakiś pomysł skąd to się bierze? Kurz?

 

To na razie tyle. Nie jestem pewien czy Komputronik nie naprawia notebooków, ale z tego co wiem chyba nie. Proszę o pomoc, nie natychmiastową, aczkolwiek szybką :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam laptopa i też miałem kiedys taki problem z windowsem ze sie niuruchamiał tzn.

właczylem go i zalogowalem sie albo nie to po paru sekundach sie resetowal

rozwiazalem ten problem wkladajac plyte windowsa i zrobilem scandisk wszystkich dyskow, okazolo sie ze wystapily błedy na dysku c: (tam mam windowsa) i system przez to sie resetował (scandisk je naprawił)

 

a co do kurzu to tez tak mam (to jest normalne gdyz przepływ pradu wytwarza pole magnetyczne które przyciaga ruzne rzeczy miedzy innymi kurz) :rolleyes: aby ograniczyc jego osiadanie nalezy "zamykac" monitor

i czesciej go przecierac scierka ze srodkiem czyszczacym.

 

a co do przegrzewania może masz źle nastawiona krytyczna temp. w biosie i to tez moze byc przyczyna wyłaczania sie kompa ;)

 

kozystajc z okazji moj laptop:

monitor 17cali

1024 MB RAM

karta grafiki: Ati Mobility Radeon X1450 (ma 512 MB)

procek Duo T5500 (1,66Ghz dwurdzenny)

Tak wiem, monstrualnie świetny. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam laptopa i też miałem kiedys taki problem z windowsem ze sie niuruchamiał tzn.

właczylem go i zalogowalem sie albo nie to po paru sekundach sie resetowal

rozwiazalem ten problem wkladajac plyte windowsa i zrobilem scandisk wszystkich dyskow, okazolo sie ze wystapily błedy na dysku c: (tam mam windowsa) i system przez to sie resetował (scandisk je naprawił)

 

ja mam inny problem :) komputer po włączeniu osiaga bardzo wysoka temperature, na pewno mam cos z 'wiatraczkiem'. Monitor jak tylko odchodze zamykam ;)

 

problem nie tkwi w BIOSie tylko w sprzecie :]

 

EDIT:

 

tak w ogole przydalby mi sie nowy laptop... ale to daleki i bardzo trudny front :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź coolera, czy jest dobrze podłączony etc. Sprawdź też czy przy włączonym laptopie dobrze działa - może jest tylko zabrudzony? Jeśli nie to po prostu wymień na nowy.

 

en_6280, po co Ci taka kobyła? xD

 

Btw. w moim jest matryca monitora pęknięta. :3

 

EDIT

Może nowa pasta termoprzewodząca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
en_6280, po co Ci taka kobyła? xD
Jak to po co? Era gier z obsługą wielu rdzeni się rozpoczyna. :) Przykładowo taki długo wyczekiwany przeze mnie Supreme Commander (oby C&C 3 nie miało takich wymagań :/) to straszny pożeracz mocy. Na moim jednordzeniowym athlonie 64 3800 + gf7800gtx i 2GB ramu mogę sobie conajwyżej pograć w skirmisha 1 na 1 z kompem. Ale już tak na planszy dla 4 graczy gdzie 3 to komputerowe AI, w środkowych fazach gry płynność spada do 3-5 klatek na sekundę (niezależnie czy jakość grafiki ustawię na maksimum czy minimum). Jedyna nadzieja w multiplayrze. :D Gra obsługuje od 1 do 4 rdzeni, co znacznie przyśpiesza rozgrywkę. Chyba poczekam rok i kupię sobie od razu jakiegoś czterordzeniowca. ;P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Trzeba było tak od razu. No lapciaka to ma niezłego, ale pamiętaj, że wcale z nim nie musi chodzić po mieście (duże ryzyko jak na polskie warunki :P). Mój brat swojego laptopa trzyma tylko i wyłącznie na biurku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
A co do 4 rdzeniowcow te sobie kup Playstation :D
A po co mi (zresztą niepełne to rdzenie), skoro ja gram tylko w rts'y, których na konsolach jak na lekarstwo (a za rok w obliczu DX10 konsole będą mogły się schować zupełnie jeśli chodzi o strategie), poza tym wielordzeniowca używa się nie tylko do gier. Ja bym zaraz go zaprzągł do wirtualizacji. Rekompilacja jądra freebsd podczas działania windowsa, słuchania muzyki z wmp i przeglądania www trwa stanowczo zbyt długo i komputer cały zamulony jest. Poza tym bym mógł wreszcie dokształcić się w kwestii farmy serwerów oraz pisania wydajnych aplikacji wielowątkowych w .NET. :)

 

A co do serwisu, to laptop nie jest na gwarancji prawda? Klawiatury to Ci nie wymienią, Supavaderze, chyba że będą mieli na stanie i zapłacisz dodatkowo, ale wątpię. Jeśli chodzi o przegrzewanie się, to co to za laptop? Podaj koniecznie markę (np. Mediony mają z tym kłopoty). Możesz także sprawdzić prędkość wiatraczka jakimś softem, czy jest na odpowiednim poziomie. Warto to sprawdzić zanim odda się sprzęt do serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam IBM ThinkPad, cpu Intel Pentium 4 M 2.00Ghz, gfx ATI Mobility Radeon FireGl 7800 64MB, 80GB i nie narzekam, chociaż tak btw to mógłby mi ktoś powiedzieć, czy da się wogóle np. karty graficzne wlaptopach wymieniać ?? xD

 

Co do twpjego pytania Supavader, to poszukaj może na jakiejś stronie, np. katowice.org.pl (o ile taka istnieje xD), to może znajdziesz jakiś tani i dobry serwis komputerowy... A co do przegrzewania, to może być sprawa nawet zasilacza, a ten możesz bezpłatnie wymienić u sprzedawcy, nawet po wygaśnięciu gwarancji xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do twpjego pytania Supavader, to poszukaj może na jakiejś stronie, np. katowice.org.pl (o ile taka istnieje xD), to może znajdziesz jakiś tani i dobry serwis komputerowy... A co do przegrzewania, to może być sprawa nawet zasilacza, a ten możesz bezpłatnie wymienić u sprzedawcy, nawet po wygaśnięciu gwarancji xD

 

o, dzięki że mi przypomniałeś :) właśnie zasilacz też mam kijowy, ba, zepsuty, ide wymienić :P

 

EDIT:

 

jak to bezpłatnie? xD nic nie ma za darmo xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam asus'a i jestem zadowolony bo moge z niego tv oglodac :P ,

tylko wazy swoje 4kg ale to mi nieprzeszkadza bo moze prawie wszytsko. :D

Ja na twoim miejscu Supavader bym rozkrecił tego laptopa i bym zobaczyl czy wiatraczek nie jest czasem zablokowany przez kurz!!!!

a z reszta niezaszkodzi raz na pewien czas delikatnie pedzelkiem oczyscic wszystkie elemnty kompa (wewnetrzne i zalecam szczegulna ostraznosc) jest nawet udowodnione ze zakurzona plyta gluwna latwiej ulega zniszczeniu i gorzej przewodzi prad elektryczny. Wiec rozkrec go i przeczysc delikatnie wiatraczek i niepekaj bo gwarancji juz niemasz to jak co nieprzyczepia sie ze go rozkrecales!!!! Oczywiscie nikt tu nikogo do niczego niezmusz, ale wedlug mnie warto bo poco kupowac nowy sprzet jak ten jeszcze do byc moze uratowania i to zadarmo!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Najpierw dostosuj się do tego co napisałem. Sprawdź prędkość wiatraków jakimś softem, co jakiś czas sprawdzaj czy szybkość jest prawidłowa. Tak samo z grzaniem się niektórych elementów. Tutaj masz taki fajny program: Notebook Hardware Controle, mój brat go używa.

 

a ten możesz bezpłatnie wymienić u sprzedawcy, nawet po wygaśnięciu gwarancji
Nie ma czegoś takiego, o ile producent da na swój sprzęt gwarancję dożywotnią. Jak sprzedawca Ci coś takiego zrobił, to chyba z dobrej woli. ;)

 

czy da się wogóle np. karty graficzne wlaptopach wymieniać ?? xD
W 95% modeli nie da się. Jedynie te najlepsze modele, głównie DELL od serii 9x00 i XPS mają taką możliwość.

 

 

Chciałem jeszcze powrócić do kwestii przegrzewania się. W Medionach był to kłopot do tego stopnia, że ludzie centralnie nawiercali w obudowie dziurki dla lepszego przepływu powietrza. Mój ojciec ma tak zmodowanego laptopa. ;) Nie żebym straszył, bo są to bardzo marginalne przypadki... Podaję tylko jako ciekawostkę, że różne cuda mogą się zdarzyć. Fujitsu Siemens to bardzo dobra marka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc rozkręciłem notebooka. Pędzelkiem wyczyściłem 'płaty' 'wiatraczka' z zaschnietego kurzu (no i przedmuchałem całość). Nie mogłem natomiast zrobić 2 rzeczy:

 

pod spodem laptopka udało mi się wyjąć 1 pokrywę (tą mniejszą). 2 nie chciała drgnąć.

 

Nie udało mi się zdemontować klawiatury aby pod nią wyczyścić. Nie mogłem otworzyć obudowy nad klawiszami (demontowałem wg. poradnika PC Format).

 

Poza tymi 2 mankamentami wszystko wydaje się Okej. No i zasilacz muszę

wymienić. Ciekawe czy to coś zmieni. Odkryłem również jaką zabawę sprawia rozkręcanie sprzętu :) (większa sprawia rozwalenie radia ale to co innego). Za chwilę jeszcze napiszę jak działa program który zapodał Ranmus ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za dubla (to zresztą valhalla :P). Program Ranmusa roxi, ale niepokoi mnie jedna rzecz (lub więcej):

 

CPU Temp: 75 stopni

HD Temp (wtf): 45 stopni

 

Natomiast:

 

CPU Temperature Warning: 80 stopni

CPU Temperature Shutdown: 95 stopni

 

To mnie właśnie niepokoi. Po 23 minutach działania systemu temperatura wynosi 75 stopni. Ostrzegawcza temperatura to 80 stopni, a gdy dochodzi do 95 stopni system wyłącza się. Jeśli zwiększyłbym możliwość maxymalnej temperatury, nie jestem pewien czy komp by się spalił. I tu pytanie do Was - jaka może być maxymalna temperatura kompa? tylko właśnie żeby się nie spaliło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja też moge TV oglądać bo mam karte z TV-Out i S-Video i wymiatam i ide sobie coś obejrzeć xP

 

Btw nie radze ci samemu rozbierać laptopa na części, nawet jeśli piszą o tym w jakże praktycznym i użytecznym czasopiśmie PcFormat (The Power busts from PcForamt !!), lepiej to daj do naprawy... A akumulatorek jest za darmo, w/g norm unijnych xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Ranmusie, czy jesteś w stanie powiedzieć mi, na jaką maxymalną temperaturę nastawił sobie Twój brat? Ta informacja jest mi niezbędna do poprawnego działania mojego komputera. ;)

 

EDIT:

 

dziękuję Marmocie, za Twoje jakże szlachetne 5 minut, aby sprawić mi link do serwisów naprawy. Jako nagrodę proponuję Ci kliknięcie w link w mojej sygnaturze. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...