Skocz do zawartości

Menu obrazkowe !


ferrero2

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm podczas tworzenia swoich narazie ledwo leciwych elementów które będą później wykorzystane w mojej superprodukcji napotkałem na kolejny problem.

Jest on zapewne błachy (bo narazie moja wiedza na temat GMa a już tym bardziej GMLa jest własnie taka - błacha)

Chodzi mi dokładnie o to iż chciałbym stworzyć menu z gotowych napisów przygotowanych w photoshopie.

Teraz opisze na przykładzie załóżmy że mamy pierwszy element "New Game" robimy go sobie w photoshopie np czerwony oraz drugi obrazek "options" rowniez czerwony. Wkładamy sobie je do gma jako sprites a następnie przy naciśnięciu na strzałke w dół chciałbym aby zmyślny GM zmienił kolor options np na niebieski no i oczywiście zeby to miało rece i nogi czyli zeby po naciśnieciu strzałki w góre options spowrotem stało się czerwone a New Game niebieskie...

Wiem ze zamotałem ale nieda sie chyba tego jaśniej napisać..

 

I taka prośba sugestia a raczej zajęcie dla kogoś kto chciałby się przyczynić do wzrostu zainteresowania tym programem (które i tak już jest dość spore).. Można by było napisać kurs GmLa ale w sposób łatwy przejrzysty a z doświadczenia wiem (pisałem kursy oraz przerabiałem tysiące kursów do pascala) że człowiekowi najłatwiej jest wszystko wyjaśnić robiąc kurs na przykładzie stworzenia czegoś a nie opisania poszczególnych funkcji czy procedur ( co sprytniejsz spróbóje coś pokombinować i użyć ale inny nie będzie wiedział jak tego użyć)....

Już tłumacze(gdybym tylko miał wiedze sam bym coś takiego zrobił :( )Na stronce jest świetny artykuł uważam ze jeden z lepszych, dzieki niemu wogóle zacząłem sie interesować GM a mianowicie

Kursy

autor: gnysek (26.10.06)

Tutaj jest poprostu wszystko co trzeba żeby mieć pojęcie jak to się wszystko robi.

To samo można przecież zrobić z GMLem.. napisać opis gry właśnie takiego duszka (+ oczywiście jedn room który był by menu) i na tej podstawie opisać funkcje procedury itd Osoba zajarzy od razu a reszte znajdzie w helpie... ale to tylko taka sugestia( od razu chce powiedziec ze nie mam nic do artykułu który powstał na temat podstaw gmla w ostanich dniach On jest też na swój sposób ładny :) )

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEHE no dobra to ja sobie z tym umiem poradzić... Chociazby robie napis czerwony a pozniej daje kloecek set sprite blending i jak np naciskam klawisz w dół to sprajcik mi sie zmienia kolorystycznie.. Chodzi mi tylko jak to zrobic zeby po nacisnieciu klawisz w dół czy w góre jeden sprite np options zaswiecil sie poprzez ...blending a ten pierwszy wyjsciowy New game domyślnie podswietlony przez blending wrócił do normalnej postaci. Pozatym dzieki tej prostej funkcji czyli kolejno podświetlaniu poszczególnych spritów można zrobić wrażenie ze poruszamy sie po menu i wybieramy dana opcje a efekt jest swietny jak mamy dobra grafike w photoshopie ! Czekam na jakis reply !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze xD

 

Zrób tak, stwórz tablicę która będzie przechowywała identyfikator każdego sprita menu:

menu[0] = sStart;
menu[1] = sOpcje;
menu[2] = sExit;

Teraz dodaj coś taką zmienną która będzie odpowiadała za zaznaczone menu, czyli na przykład select. Następnie dodaj "wybieranie menu", czyli:

if( keyboard_check_pressed( vk_up ) )
    select -= 1;
    
if( select < 0 )
    select = size;
    
if( keyboard_check_pressed( vk_down ) )
    select += 1;
    
if( select > size )
    select = 0;

Zmienna size będzie przechowywać informację o wielkości tablicy (w naszym przypadku ma wartość 2). Teraz rysowanie:

for( n = 0; n <= size; n += 1 )
{
    if( n = select )
        image_blend = c_blue;
    else
        image_blend = c_red;

    draw_sprite_ext( menu[n], 0, x, y + sprite_get_height( menu[ max( 0, n - 1) ] ), 1, 1, 0, image_blend, image_alpha );
}

I tyle :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to odrazu powiem jestem tu od niedawna i niestety na wszystkie sposoby kopiując ten skrypt mam błedy podejrzewam ze ty trzeba najpierw kilka zmienych zadeklarowac zeby to zadzialalo

DObra teraz do rzeczy oto moj przyklad http://download.yousendit.com/26F930585C2831C1

( jest zrobiony ala "lamer dorwał sie do programu i domowymi sposobami probowal cos stworzyc bo niezna GMLA") a teraz błagam was czy ktos potrafi mi powiedziec jak zrobic wlasnie taki efekt ktory jest w tym programie tylko ze z 4 sprite-ami. Moj problem polega na tym iz jak dodam kolejna akcje to press key down przy innym obiekcie to ona sie wykonuje od razu tzn wszystkie akcje przypisane do keydown sa wykonywane od razu Czy nie da sie zrobic tak aby najpierw wykonywala sie jedna akcja czyli np tak jak u mnie podswitlal sie znaczek option a nastepnie program odczytywal ponownie co sie ma zdarzyc jesli nacisnie sie klawisz w dol (to by poprostu rozwiazalo wszystkie problemy) Nieznam gmla takze jesli rozwiazanie nieuchornnie bedzie wiazac sie z uzyciem skryptu to poprosze o komentarze do poszczegolnych funkcji.. Bede bardzo wdzieczny !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...