Skocz do zawartości

Zadanie Fizyka


en_6280

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z rozwiązaniem zadanka z fizyki, byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi pomógł

Treść: Dwaj wioślarze powinni przepłynąć przez rzekę z punktu A do punktu B (rys. 1). Jeden z nich skierował łódkę wzdłuż odcinka AB i osiągnął przeciwległy brzeg w punkcie C. Następnie, aby znaleźć się w punkcie B, poruszał się pod prąd wzdłuż brzegu z punktu C do punktu B. Drugi wioślarz skierował swą łódkę tak, że osiągnął drugi brzeg akurat w punkcie B. Który z nich dopłynął do B w krótszym czasie (i ile razy krótszym), jeżeli szybkości łódek względem wody w obydwu przypadkach są jednakowe i wynoszą V1=2m/s, a szybkość prądu wody w rzece V2=1,2 m/s ? Założyć, że szybkość prądu rzeki przy brzegu jest taka sama, jak w całym nurcie rzeki.

rys 1. trójkąt prostokątny, przeciwprostokątna to bok AC, na boku BC leży jeden brzeg rzeki a przez wierzchołek A równolegle do boku BC jest 2 brzeg rzeki.

Odpowiedź: Drugi szybciej, t1/t2=((V1+V2)/(V1-V2))^1/2=2

Prosiłbym o w miarę możliwości jak najbardziej rozpisać, bez skrótów myślowych, największy problem mam z tym wioślarzem który z punktu A dopływa bezpośrednio do punktu B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...