Skocz do zawartości

Dysk w laptopie


Nickolas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam pewien problem z laptopem, kiedyś jak korzystałem z laptopa to system strasznie się zacinał, no to zrestartowałem go, ale jak włączał się boot manager to pisało "Partition error" albo "Disk error", no więc nie wiem. To chciałęm przeinstalować system, więc za każdym razem gdy chciałem zainstalować system to pisało, że nie da się zainstalować bo dysk uszkodzony : o. Próbowałem już instalować:

 

Windows XP - raz się dało zainstalować ale potem już nie

Windows Server 2008

Windows Vista

Windows 7

Mandriva

Ubuntu

 

No i nie da się, macie jakieś rady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz jeszcze tego Łubuntu odpal takie coś

 

"/sbin/shutdown -r -F now"

Wtedy sprawdzi tobie dysk, jest on dobry, tylko możesz przez to stracić Linuxa [Może jakiś błąd wykryć itepe]

 

Jeszcze zobacz

smartctl, wykryje błędy na dysku, nie naprawi, ale określi czy dysk możesz wypierdzielić, czy nie ;p

 

Znajduje się chyba w repozytoriach ubuntu, a jeśli nie to na Rescue Linux masz

 

Doctor

 

smartctl -s on /dev/hdx

smartctl -a /dev/hdx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

@Safari:

Kup sobie przejściówkę ata/sata na usb i podłącz ten dysk twardy do komputera stacjonarnego z windowsem. Następnie skopiuj wszystkie ważne pliki. Jeżeli kopiowanie zacina się na konkretnych plikach, to nie przerywaj kopiowania tylko cierpliwie czekaj, aż kopiowanie przeskoczy na kolejny plik.

 

- Nie podpinaj tego dysku bezpośrednio pod kabel ata/sata. USB jest bardziej bezpieczne w takich przypadkach.

- Nie próbuj na nim instalować teraz żadnego systemu

- A tym bardziej nie próbuj odpalać systemów live cd i skanować dysk w poszukiwaniu bad sectorów. Skanowanie całego dysku w takich przypadkach zawsze szybciej go wymęcza i może doprowadzić do ostatecznego ubicia. Najpierw kopiowanie plików, potem skanowanie dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...