Skocz do zawartości

Rebus filozoficzny


Woock

Rekomendowane odpowiedzi

Wbrew pozorom wszystko jest niestabilne i niepewne i to co jest-jest tym co wiem, znamy i widzimy. Czyli jak coś się ciągle zmienia, znaczy że istnieje. Każda rzecz jest niepewne, zmienna i wątpliwa i jest nią otaczający nas świat i rzeczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naturze człowieka leży rozmyślanie, a więc i wątpienie. Nie powątpiewasz? Nie istniejesz!

Druga część to już praktycznie jak poprzednik powiedział. Niczego nie jesteśmy w stanie zrozumieć do końca, nic nie jest taki jak nam się może wydawać. Nie jesteśmy w stanie poznać prawdy bo jesteśmy tylko nieznaczącą częścią całości.

 

Woock - Dobry temat, ale trzeba by wyszukać jeszcze inne ciekawe cytaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platyna, nie wszystko na raz ;) Jak się temat wykaże dostateczną popularnością, to wyszukam wam inne fajności.

 

Dziwi mnie, że żaden z was nie zwrócił uwagi na zawarte w cytacie odrzucenie konieczności istnienia prawdy.

 

Wrzuciłem tu fragment (który niestety nie stanowi bezpośredniego cytatu z Augustyna, więc istnieje możliwość, że mija się on zupełnie z faktyczną intencją filozofa) właśnie ze względu na ten paradoks - wątpienie niepodważalnie istnieje, a więc sąd o jego istnieniu jest zgodny z rzeczywistością, co odpowiada klasycznej definicji prawdy.

 

A jednak jako że istnienie wątpienia jest prawdą, prawda istnieć nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to zinterpretować w taki sposób, iż prawda to zgodność słów i zdarzeń w określonym miejscu i czasie, a czas jest nieistniejącym wymysłem człowieka, więc prawda jest nie do określenia i nieistniejąca. Można to wytłumaczyć w ten sposób:

 

Wątpliwość jest prawdą, ale skoro wszystko jest wątpliwe, a i również zmienne, to nie zawsze wątpliwość istaniała. Być może przed życiem we wszechświecie jej nie było, a tego określić nie można, gdyż czas nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...