Skocz do zawartości

Afdvahks;lnasjfd! nie umiem z chemi


Alternative

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie rozumiem tego gnojstwa, wytłumaczy ktoś? Bo w necie szukam i nie moge znaleźć. Mamy zadane do domu takie zadanie:

 

będę oznaczał bo nie umiem zrobić: <i:n> - indeks stechiometryczny

<u:n> - kreseczki nad pierwiastkiem

2.

 

a) chlor+chrom --> chlorek chromu(III)

3Cl<i:2> + 2Cr --> 2Cr<u:III> Cl<i:3><u:I>

//tutaj już nam pani powiedziała podpunkt a ^

 

b) żelazo+tlen --> tlenek żelaza(II)

 

c) siarka+sód --> siarczek sodu

 

I ja cholera nie rozumiem skąd np w przykładzie a) wzięła się ta 3 i 2 przed Cl i Cr, nierozumiem jak sie te kreseczki zamienia na liczby w indeksie stechimetrycznym.. no damn IT!!! pani mi tłumaczyła, a ja dalej nie czaję. Aha i jeszcze jedno - jak określić wartościowość pierwiastka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz sobie tabeli wartościowości pierwiastków (w I klasie takie cos na pamięć powinno być). Najpierw zapisujesz bez współczynników równanie. Wzór związku powstałego tworzysz od końca nazwy, czyli chlorek chromu to najpierw chrom potem chlor. Ich współczynniki dobierasz na krzyż (wart. chromu jako indeks w chlorze, a wart. chloru w chromie). Potem dopisujesz do reszty współczynniki, żeby się zgadzało i możesz od razu w pamięci wypisać wszędzie całkowite, albo zapisać ułamkami i jak w normalnym równaniu usunąć mianownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ich współczynniki dobierasz na krzyż (wart. chromu jako indeks w chlorze, a wart. chloru w chromie).

A to mam za strzałką zrobić?

 

czyli wtedy:

 

żelazo+tlen --> tlenek żelaza (II) //"II" to jest po to że jakby ktoś nie pamiętał jaką wartościowość ma żelazo?

 

Fe<u:II> + O<i:2> --> Fe<i:2><u:II> O<u:II><i:2> ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zawsze jak jest coś trudnego to można to uprościć...

Rysunek też zawsze może pomóc piszesz symbol pierwiastka i kreski od niego (te kreski to "wartościowość") i właśnie te kreski po obu stornach strzałki muszą się zgadzać chyba...

właśnie te kreski po obu stornach strzałki muszą się zgadzać chyba...

muszą się zgadzać chyba...

chyba...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem tego gnojstwa, wytłumaczy ktoś? Bo w necie szukam i nie moge znaleźć. Mamy zadane do domu takie zadanie:

 

będę oznaczał bo nie umiem zrobić: <i:n> - indeks stechiometryczny

<u:n> - kreseczki nad pierwiastkiem

2.

 

a) chlor+chrom --> chlorek chromu(III)

3Cl<i:2> + 2Cr --> 2Cr<u:III> Cl<i:3><u:I>

//tutaj już nam pani powiedziała podpunkt a ^

 

B) żelazo+tlen --> tlenek żelaza(II)

 

c) siarka+sód --> siarczek sodu

 

I ja cholera nie rozumiem skąd np w przykładzie a) wzięła się ta 3 i 2 przed Cl i Cr, nierozumiem jak sie te kreseczki zamienia na liczby w indeksie stechimetrycznym.. no damn IT!!! pani mi tłumaczyła, a ja dalej nie czaję. Aha i jeszcze jedno - jak określić wartościowość pierwiastka?

 

 

No cóż rownania chemiczne są jak rownania matematyczne, stad te "3" i "2" aby wyrównac liczbe chromu i chloru po obu stronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...