Skocz do zawartości

Tworzenie oprogramowania do cyfrowej modulacji/inżynierii dźwięku


RaistlinBlackRobe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Długo mnie tu nie było, ale może ktoś mnie jeszcze pamięta.

Po rozważaniach postanowiłem powrócić do programowania. Nie chciałem jednak, aby kłóciło się z moimi innymi zainteresowaniami, dlatego też sprecyzowałem sobie dziedzinę, w której będę się obracać. Chciałbym się zająć tworzeniem oprogramowania przetwarzającego sygnał dźwiękowy, w celu zmienienia jego charakterystyki(na przykład wzmocnienie dźwięku, obcięcie jego wierzchołków, filtrowanie dźwięku pod względem częstotliwości, korecja barwy). Wiem, że takie rzeczy można osiągnąć, co zresztą jest preferowane, za pomocą układów elektrycznych, ale uważam, że, oczywiście w granicach rozsądku, modulacje utworzone cyfrowo są ograniczone jedynie wyobraźnią programisty. Wprawdzie dźwięk uzyskany w ten sposób nie będzie taki naturalny jak uzyskany tradycyjną metodą, ale i to w dużej mierze może zależeć od programisty.

Przechodząc do rzeczy, pierwszym pytaniem jakie narzuca mi się na myśl, to jakie obrać środowisko? Czy c++, z którym miałem już uprzednio do czynienia, będzie środowiskiem nadającym się(jak i wygodnym) do tych celów? Być może ktoś z was spotkał się z takimi dziedzinami lub gdzieś zetknął się z materiałami służącymi do nauki w tych dziedzinach. Jeżeli tak, to gdybyście znali jakieś strony internetowe zawierające artykuły i kursy poparte przykładami(oczywiście takie bez przykładów też mnie ucieszą, ale owe pozwalają lepiej zrozumieć sprawę), ogółem materiały do wieloletniej nauki w tych kierunkach.

Najlepiej, ażebym wyspecjalizował, co na przestrzeni lat chciałbym osiągnąć(chodzi o umiejętności):

-Pobieranie sygnału z wejścia karty dźwiękowej.

-Wyświetlenie graficznego wykresu(oscyloskopowego) dźwięku.

-Wzmacnianie sygnału.

-Obcinanie wierzchołków sygnału(wykonane po wzmocnieniu prowadzi do przesterowania).

-Filtrowanie sygnału pod względem częstotliwości(chodzi tu o wah wah).

-Zmiana częstotliwości sygnału.

-Analiza sygnału pod względem częstotliwości, osobne operacje na osobnych składowych harmonicznych(chyba użyłem dobrego słowa), następnie ich synteza.

-Nakładanie na sygnał różnych efektów m.in.: delay(tape echo), chorus, flanger.

Bardzo proszę o pomoc. Jeżeli coś cokolwiek by miał, cokolwiek, to proszę o podzielenie się informacją.

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...