Skocz do zawartości

Beta GMCLANu v4


gnysek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administratorzy

20,5 roku po premierze pierwszej wersji GMCLANu, przyszedł czas na niezwykle długo odwlekany moment, odświeżenia serwisu (obecny design powstał w 2004 roku!)

 

tl;dr

Kiedy startuje beta?

Beta ruszy w weekend, 14-16 kwietnia 2023.

 

Do kiedy trwa beta?

Do końca maja 2023.

 

Gdzie zgłaszać błędy i propozycje?

W komentarzach w tym temacie, lub na discordzie, w dziale #showcase gdzie jest temat o nowej stronie.

 

Co zrobić, aby brać w niej udział?

Nowa strona jest nakładką na obecną wersję. Ponieważ zmieniła się struktura adresów (/adres/strony zamiast /index.php?adres), w trakcie bety stara i nowa wersja system koegzystują - domyślnie widać więc wersję starą. Osoby, które są zalogowane, mogą jednak wymusić, aby ładowała im się domyślnie nowa wersja jako strona główna:

image.png

Od tego momentu pod adresem gmclan.org / gamemaker.pl będą widzieć nową stronę - ale wszelkie stare linki do starej wersji wciąż będą działać, więc można porównać obie wersje (niektóre strony mogą oferować link, pozwalający porównać nową i starą wersję):

image.png

 

--------------------------

 

Wersja długa

Nowa wersja jak już wspomniałem, potrafi współdziałać ze starą. Kod jest osobny, a całość działa tak, że stara strona najpierw wczytuje nową, a jeśli nie uda się znaleźć żądanego adresu, to wtedy wraca do starej (stąd potrzeba włączenia bety, aby wymusić nową stronę główną, gdyż te jako jedyne mają ten sam adres). Nie zmieniałem struktury bazy danych, gdyż stara, którą Ranma_man / Ranmus przygotował w 2004 roku była naprawdę niezła i nie potrzeba tutaj praktycznie żadnych zmian. Brakowało jednak tabeli do uploadera (wszystko było na statycznych plikach), więc ta wersja to zmieni, co pomoże w przyszłości dodać np. jakąś opcję wyszukiwania w uploaderze.

 

Co nowego?

- responsywność (bardzo mocno niedotestowana): strona powinna teraz lepiej działać na komórkach i tabletach, udało się nawet zostawić shoutbox na komórkach:

image.png

- motywy Jasny/Ciemny/Auto: od teraz fani ciemnych motywów mogą sprawić, że na GMCLANie zapanuje moc. Domyślnie ustawiony jest tryb automatyczny, jeśli więc wasz system lub przeglądarka są ustawione, aby preferować tryby nocne - zostanie to automatycznie wykryte.

Uwaga! Przycisk zmiany jasny/ciemny wymusi dany tryb na stałe, aby wrócić do trybu automatycznego, trzeba edytować opcje serwisu, klikając w zębatkę (opcje działają również dla niezalogowanych :) )

image.png

- ajaxowe komentarze: od teraz dodając komentarz, strona nie będzie przeładowywana

- dedykowana strona gamemakera: strona z cennikiem i porównaniem wersji, oraz informacjami o GameMakerze - https://gmclan.org/gamemaker

- strona z polskimi produkcjami: strona na której będziemy dodawać polskie produkcje. Jeśli uważacie, że coś jest warte wrzucenia tam - dawajcie znać. https://gmclan.org/showcase

- ajaxowy upload w uploaderze: teraz można wrzucać pliki przeciągając, lub tradycyjnie wybierając z dysku. Całość dzieje się BEZ przeładowania strony:

image.png

- podgląd grafik w Uploaderze: 12 najnowszych plików graficznych danej osoby, oraz wszystkie pliki graficzne na liście danej osoby, mają opcję podglądu w nakładce na stronę

- dział UCZ SIĘ w którym pojawią w następnych tygodniach kursy GMLowe, nad którymi pracuję

- opcja SZUKAJ, dzięki której można przeszukać GMCLANowe zasoby (jedynie tytuł)

- opcja kopiowania kodu - teraz każdy kod GML i inny można łatwo skopiować do schowka jednym kliknięciem

- opcja edytowania shoutów - w archiwum SB

- ajaxowe głosowanie w ankietach

- likwidacja działu WIKI - zdecydowaliśmy, że skoro jego zawartość i tak dotyczy głównie GM 6-8, których na rynku nie ma już... 12 lat, oraz dostępna jest "polska" dokumentacja od YYG (i ogólnie dokumentacja online) - to tamten dział traci sens, zwłaszcza, że nowe artykuły będą pokrywać część tamtych informacji. Nie mniej, możecie go znaleźć pod adresem https://gmclan.org/wiki bo ze względów SEO pozostawię tę stronę.

- likwidacja dziwnych podziałów linków w linkach i downloadzie - gdzie aby uzyskać opis zasobu, trzeba było kliknąć "komentarze", bo główny link przenosił nas do zasobu (na nowszych wersjach przeglądarek mogło to powodować pobieranie zipów bez pytania)

- 4 miesiące pracy, 106 commitów w gicie, 160 tasków, 15 000 nowych linijek kodu, 41 000 słów i pół miliona znaków - aż tyle naskrobałem przez 6 miesięcy, żeby to wam dostarczyć :D

 

Zgłaszanie błędów i propozycji:

Oczywiście beta służy temu, aby poprawić wszelkie błędy i odnaleźć rzeczy, które były w starej wersji, a brak ich w nowej.

Błędy zgłaszajcie w tym temacie, lub na discordzie w dziale #showcase w temacie o nowej stronie. Zwłaszcza proszę o raporty o problemach z responsywnością chociaż przyznam się, że nad tą pracowałem najmniej, bo zostawiłem ją na koniec, natomiast... najłatwiej z telefonu i tabletu testować mi wersję online, bo nie tak łatwo na mobilkach edytować plik hosts :)

 

Otwarci jesteśmy też na propozycje: czego brakuje, co zmienić, co wyglada do bani, co powinno wyglądać inaczej.

 

Design oparty jest o Bootstrap 5 + Tabler.io. Możecie sobie przejrzeć co oferuje tabler, może wpadnie wam jakiś fajny pomysł do głowy:

- https://preview.tabler.io/

- https://preview.tabler.io/docs/

- https://tabler.io/docs/layout/page-layouts

 

Czego nie ma w becie, ale będzie dodane w kolejnych tygodniach?

- nowe artykuły/kursy/akademia, mimo, że są one wspominane w tytułach :)

- odpowiadanie na czyjeś komentarze w wątkach (komentarze zagłębione)

- sortowanie komentarzy (nowe pierwsze/stare pierwsze)

- dodawanie artykułów/plików/linków do ulubionych

- większość panelu admina (ale tego nie widzicie)

- wyświetlanie kto polajkował newsa

- przeźroczystości w starych ikonkach, lub ich nowych odpowiedników

- opóźnione wczytywanie obrazków

- opóźnione wczytywanie filmów youtube (ładowanie goolowych iframe dopiero gdy chcemy oglądać)

- oznaczanie nieprzeczytanych newsów

- oznaczanie nieprzeczytanych shoutów (na komórce nie widać, że ktoś coś dodał od ostatniej wizyty)

- nowe grafiki/ikonki dla newsów

- SEO (tytuły stron, opengraph, meta tagi, miniaturki, sitemapa dla działów innych niż newsy)

...

- [ tu wpisz swój pomysł ]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Błędy które zgłosiliście (przekreślone to te, które już naprawiłem):
- niedziałające tytuły stron
- niedziałający showcase
- RWD totalnie się rozjeżdza na najwęższych telefonach
- brak awatarów w shoutboxie
- shouty ze statusem "approved" = 0 są wliczane do paginacji, ale nie wyświetlane (zła paginacja)
- rozjazd ikon w topbarze na głównej, jeśli nie mamy ekranu Full HD
- złe kolory ikon w ciemnym motywie
- jeśli strona jest automatycznie w jasnym motywie, to źle działa przycisk zmiany motywu (trzeba klikać dwa razy)
- ogólnie masakra na telefonach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Teoretycznie wszystko jest dobrze - kontroler sprawdza, czy masz prawa dostępu, a jak nie masz udaje, że nie ma tego adresu - ale faktycznie, w metodzie "beforeRun" zmieniam layout i renderuje błąd z dodatkowym menu :D Czyli za szybko to robię ;)

Dobrze wychwycone, dzięki, pewnie jeszcze dziś wleci poprawka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

[ficzery]
- GMC-T-84 - dodanie w dropdownie userowym linku do profilu forum, ustawień forum, edycji avatara
- GMC-T-95 - przerzucenie info o najnowszych wersjach GM do sidebara
- GMC-T-97 - przerzucenie info o wersjach GM do sidebara; opcja wyświetlenia innych niż shoutbox części sidebara (ankieta; wersje gm; osoby online), dolna belka zamiast przycisku SB na komórkach
- poprawka widoku kolumn w artykułach/plikach/linkach - sidebar z top listami renderuje się teraz na mobilkach poniżej
- formularz nowego komentarza znajduje się na dole komentarzy, nie na górze (bo komentarz jest dodawany na dole)
- napisy "poprzednia" / "następna" od paginacji nie będą pokazywane na mobilkach
- dodałem brakujący link do wiki
- mniejsze avatary w shoutboxie (jak w starym designie v3)
- poprawne wyświetlanie tytułów stron
- usunięto przeźroczystość linków najnowszych postów na forum
- zmieniono główny kontener zawartości na fluid dla mobilek w rozmiarze xs/sm/md/lg (mniej niż 1200px)
- dodano linki do przycisków w stopce; dodano ikonę patronite
- poziomy scroll dla nowych postów forum/komentarzy (wymaga jeszcze dopracowania)


[bugi]
- GMC-T-86 - poprawka na niedziałający przycisk "kopiuj" przy kodzie w artykułach/newsach
- GMC-T-88 - nieprawidłowe zliczanie ilości stron przy filtrowaniu newsów po kategorii
- GMC-T-89 - wiele poprawek na wyświetlanie avatarów w różnych miejscach (zwłaszcza gdy: - brak avataru, - autor był gościem)
- GMC-T-91 - problem z pobieraniem ikony dla niektórych typów plików w uploaderze
- GMC-T-92 - wyświetlanie niepoprawnego avatara/nicku w niektórych newsach

- GMC-T-94 - można zobaczyć testowe menu adminów, mimo, że kontrolery dla nie-redaktora się nie renderują
- poprawki ujawnione w logach dzięki zwiększeniu poziomu raportowania błędów w PHP (w wersjach v3 i v4 designu)

 

Na dziś już wystarczy, ale do weekendu na pewno wlecą kolejne poprawki i zmiany które zaproponowaliście.

Na razie na liście jest jeszcze 19 bugów i ficzerów, oraz oczywiście poprawki dla designu na komórkach i tabletach, których drobinek jest całe mnóstwo (a to jeden wyraz przeskakuje do nowej linii, a to przyciski się nie mieszczą, itp.).

 

----

 

Główna:

Przed/ po:

Screenshot 2023-04-18 at 09-37-12 GameMaker Polska • Tworzenie gier - GMCLAN.org.pngScreenshot 2023-04-18 at 09-42-50 GameMaker Polska • Tworzenie gier - GMCLAN.org.png

 

Shoutbox w sidebarze:

Przed / Po:

Screenshot 2023-04-18 at 09-37-33 GameMaker Polska • Tworzenie gier - GMCLAN.org.pngScreenshot 2023-04-18 at 09-43-02 GameMaker Polska • Tworzenie gier - GMCLAN.org.png

 

Strona kategorii (artykułów, linków, plików):

Przed / po:

Screenshot 2023-04-18 at 09-38-25 Artykuły GameMaker Polska • Tworzenie gier - GMCLAN.org.pngScreenshot 2023-04-18 at 09-43-17 Artykuły GameMaker Polska • Tworzenie gier - GMCLAN.org.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

W tym tygodniu mniej poprawek, bo sporo walczyłem z menu na mobilkach (jeszcze nie jest idealnie), ale teraz menu górne ma ikonę otwierania z prawej (jak na forum), jest w jednym elemencie a nie dwóch (więc nie ma dwóch hamburgerów), jest przyklejone do góry strony, menu dolne też jest nieco lepsze (mam nadzieję, że zwłaszcza na iphone będzie spoko) i udało mi się naprawić problemy z z-indexami i nakrywaniem się elementów.

 

W tym tygodniu będę walczył z pozostałymi podstronami i elementami które zeskakują do nowej linijki (zwłaszcza przyciski) na mobilkach. Będę też pracował nad wyświetlaniem info, że na coś głosowaliśmy.

 

Lista zmian w wersji 0.4:

- GMC-T-85 - można sprawdzić kto dodał polubienia newsów
- info o autorze newsa jest znacznie mniejsze (i dodatkowo na dole wpisu), co ułatwia czytanie
- GMC-T-74 - dodano przeźroczystość starych ikon gif/png (może wymagać CTRL+Shift+R)
- zmiana górnego menu na komórkach, zmiana przycisków wysuwania sidebara na mobilkach
- zmiana wyświetlania nowych komentarzy/nowych postów na głównej na mobilkach (od teraz: slider/karuzela)
- poprawki filtrowania newsów po kategorii
- przesunięcie info o wersjach GM do sidebara
- menu dolne na mobilkach
- poprawki CSSów dla kodu GML w trybie ciemnym

- panel z informacją o wersji beta da się tymczasowo zamknąć (ale ustawienie to nie jest zapisywane)

- ikonami trybu jasny/ciemny nie są już żarówki, a słońce i księżyc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Kolejna wrzutka poprawek - wersja 0.5:

 

bugi:
- GMC-T-81 - przycisk odśwież w uploaderze wczytywał zawartość naszego katalogu na dowolnej innej stronie, lub pustą treść (dla gości)
- poprawki dla niewidocznych niektórych ikon na niektórych rozmiarach telefonów
- paginacja działa gdy filtrujemy kategorię newsów


ulepszenia:
- GMC-T-85 - pokazuj jak głosowałem na artykuł/plik/link/grę w showcase

- GMC-T-99 - w komentarzach i archiwum shoutbox widoczna jest informacja, że dana osoba jest obecnie online na stronie, a własne wpisy oznaczone są plakietką "Ja"
- poprawki wyświetlania kto jest online (nie wliczało naszej sesji przy pierwszym wejściu po >15 minutach od ostatniej wizyty)
- edycja własnych shoutów w archiwum shoutbox
- artykuły: przeniesienie info o autorze na dół wpisu (tak jak w newsach) i znacznie zmniejszenie avatara; większe wyróżnienie tytułu; informacje o kompatybilnych wersjach GM w innym miejscu
- zmiana ilości kolumn w niektórych miejscach dla telefonów, aby wyświetlać treść szerzej (zwłaszcza przy liście wpisów artykułów/plików/linków)
- paginacja komentarzy i linki "Komentarzy: X" przenoszą teraz bezpośrednio do sekcji komentarzy, zamiast na górę strony
- poprawione cookie info na telefonach (oraz opcja ponownego wyświetlenia info ze stopki)
- mnóstwo poprawek sidebara po prawej, zarówno dla PC jak i telefonów, dzięki czemu nie pokazują się poziome paski przewijania, bo zawartość była za szeroka o 1px
- poprawki przycisków w uploaderze na telefonach - aby się nie stykały lub ich część nie znikała pod inną treścią

- "hamburger" od menu na telefonach jest teraz po prawej, jak na telefonach

- logowanie na forum przenosi na stronę główną gmclanu

 

W tym tygodniu (dziś lub jutro) zniknie pewnie duży banner o wersji beta i zastąpię go tylko jakąś małą wstążką w rogu ekranu, żeby wciąż ewentualnie móc sprawdzić jak dana podstrona wyglądała na starej wersji, ale zakończenie bety pod koniec maja wydaje się już niezagrożone i sensowne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia o ciemnym motywie na PC.

1. Kolor tekstu w nawigacji zmieniłbym na biały. Strasznie się to zlewa z takim tłem, wygląda jak coś nieaktywnego/nieklikalnego.

2. Albo jaśniejszy czerwony, albo jakieś inne tło/kolor tekstu dla tego guziczka.

3. Główne nazwy zmieniłbym na białe a oznaczenia dat ewentualnie na te niebieskie, ciężko się czyta niebieski tekst, jeszcze na ciemnym tle.

4. Tutaj bym dał na datę taki sam kolor jaki mógłby być w punkcie 3.

5. Tutaj podobnie, niech oznaczenia czasowe mają ten sam kolor.

6. Tekst zdecydowanie na biało, nicki może białym boldem tak jak jest u góry przy discordzie, a czas na niebiesko.

 

image.thumb.png.be80d05e3670bc999112cc889b32c33a.png
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy
W dniu 6.05.2023 o 10:40, Borek napisał(a):

usuń jeszcze emotki z kodu:

Usunięte, już widziałem ten problem, ale wcale nie był taki prosty do rozwiązania :D

Dobra wiadomość - jeśli ktoś przywiązany jest do obecnych kolorów, to pojawi się w następnej aktualizacji (pod koniec tego tygodnia) nowy skin do wyboru - "Retro Clan":

 

image.png

 

Reszta zgłoszonych problemów powinna również trafić w kolejnej aktualizacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Administratorzy

Nie na wszystkie rzeczy które opisaliście powyżej miałem czas (głównie chodzi o problemy na Safari, oraz to co Kuzyn proponował), ale to głównie przez wprowadzenie trzeciego, alternatywnego designu, oraz aktualizację do najnowszej wersji bootstrapa i tablera, które nieco inaczej zarządzają motywami (uznałem jednak, że na etapie bety lepiej zaktualizować do najnowszej wersji, zamiast być za chwilę zacofanym).

 

Zmiany w wersji v4-beta-0.6:

- zmniejszony komunikat o becie

- nowa wersja jest od teraz domyślną - stary GMCLAN da się jeszcze zobaczyć klikając przycisk "BETA" i potem "porównaj ze starą wersją"

- Google jest przekierowywany jedynie na nową wersję

- nowy motyw "RetroClan", czyli skin nawiązujący do wersji v3 serwisu (2004 - 2023); wybór skinów jest teraz z dropdowna

- w kodzie GML nie pokazują się już emotikony

- rozjaśnienie niektórych tekstów (te które były mocno szare są teraz pół szare)

- pomniejszenie i przesunięcie informacji o autorze w artach/newsach na dół, tak, aby nie zaczerniały tytułu i daty

- poprawki wszystkich bugów które zapisały się w logach (co zabawne - dotyczyły jedynie starej wersji strony i miały związek z podwyższeniem poziomu raportowania PHP xD)

- poprawki sidebara na komórkach i tabletach - teraz po obróceniu ekranu na rozdzielczość w której sidebar jest widoczny, elementy które zostały otwarte w najwęższym widoku nie będą znikać

- wyłączenie opcji uploadowania w uploaderze na starej wersji serwisu (działa tylko ten w nowej)

 

 

image.png

 

Kolejny update mam nadzieję jeszcze w tym tygodniu, przed spotkaniem w Warszawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można powiększyć trochę napisy:

 

image.png.c62a50757957314ba4ce68529e5ad42f.png

 

Na jakimś przypadkowym monitorze 1920x1080 bez włączonej opcji "ClearType" nie widać co jest napisane :) Zoom oczywiście 100% Jak powiększyłem w Operze na 110% to jest OK.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wersji ciemnej, to proponuję coś takiego jak w załączonym screenie - po prostu przyciemnione tło, a zobacz jak teraz odróżniają się od siebie bloki - nie są zlane w jedną całość. Zrobiłem to na szybko różdżką tylko jako podgląd :)

 

image.thumb.png.e1537c97e749cce509f36654d5008e21.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy
1 godzinę temu, Borek napisał(a):

odróżniają się od siebie bloki - nie są zlane w jedną całość.

 

U mnie wszystko wygląda jak czarne :D Ale chyba wiem o co chodzi - że bloki mają ten sam kolor co tło, a nie powinny? To faktycznie byłaby kosmetyczna zmiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Teraz kolejne zmiany pójdą pewnie dopiero w okolicy 8-9 czerwca, bo właśnie wspomnianą ligę bym chciał przepisać, a tego jest niestety sporo (linii kodu jak linii, ale pozostaje kwestia testowania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie kwestie odnośnie mobilnej wersji:

 

1. Shoutbox - nie powinno być możliwości wpisywania treści nie będąc zalogowanym, bo wpisałem swoje wypociny, kliknąłem wyślij i kazało mi się zalogować ( nie zauważyłem że nie byłem zalogowany ) i oczywiście cała treść którą chciałem napisać wyparowała...

 

2. Jak się klinie na "Ankieta" nie ma przycisku powrotu/zamknięcie, trzeba kliknąć "back" na telefonie co powoduje cofnięcie gdzieś na forum zamiast na stronę główną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy
W dniu 1.06.2023 o 00:09, Uzjel napisał(a):

wszedłem na inne urządzenie i miałem stan z przed kilku dni

 

To dość dziwny bug, bowiem nowości z forum nie są w żaden sposób cachowane. Nie był to czasem jakiś tryb offline który ma np. Chrome na Androidach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, gnysek napisał(a):

 

To dość dziwny bug, bowiem nowości z forum nie są w żaden sposób cachowane. Nie był to czasem jakiś tryb offline który ma np. Chrome na Androidach?

Jakbym nie pracował w webdevie to byłbym w stanie uwieżyć w "dość dziwny bug" :D Btw nadal ikonki na Safari sie nie wyświetlają :D image.png.8b7b209c23b039881c070f801442e852.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...