Skocz do zawartości

30 lecie GNU


Fervi_

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Jak wiecie (lub też nie - w co wątpię) - jest 30 rocznica powstania projektu GNU

 

Był to czas rozpoczęcia się projektów Open Source, stworzenia nowych narzędzi pracy milionów osób na świecie, dzięki nim możemy przeglądać internet (Firefox), dzwonić (Android) czy oglądać filmy (VLC).

 

Jestem do waszej dyspozycji przez tydzień :D możecie się pytać o stan konkretnych projektów z rodziny Open Source, jak wygląda dzisiejsza praca na systemach Linux (czy innych, ale ich za bardzo nie znam, poza ReactOS :P), dostać porady od "eksperta"

 

babygnu.png

Zobaczycie, że wpadnie tu Wojo i będzie trolować

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Głupi projekt, nigdy nie używam rzeczy z licencją GNU, z GNU w nazwie, w logu. Wolę zamiast tego używać Linuxa i kompilować aplikacje pod GCC.

Czyli nie używasz GNU, ale używasz GNU GCC?

Nie licząc, że większość aplikacji Linuksa jest na licencji GNU (chyba, że po prostu nie używasz Linuksa i aplikacji)

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do tego ma marketing ? Przecież możesz komuś powiedzieć żeby używał linuxa a i tak będzie używał windowsa ze względu na większe wsparcie i mniejszy brak problemów.

 

Podobne zdanie miał mój kolega, jak przechodził z Windowsa na Linuksa - brak problemów, duże wsparcie i że system jest o wiele prostrzy, ale to tak na marginesie ;)

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I używają osobnych programików żeby odpalić na linuxie

 

Wszystkie wymienione gry są natywne

 

@HuderLord

DirectX (9) ma być niebawem obsługiwany przez Wine natywnie (tzn. bez translacji na OpenGL), a samo Wine obsługuje dobrze nawet DX10 (DX11 słabo, bo tylko w 2%)

a .Net jest na Linuksa - nazywa się Mono i jest (jeśli się nie mylę) tworzony w ramach Rotor'a. W każdym razie jakichś większych problemów nie ma (chociażby Manic Digger śmiga na nim), nawet do Wine przeszedl

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wymienione gry są natywne

 

@HuderLord

DirectX (9) ma być niebawem obsługiwany przez Wine natywnie (tzn. bez translacji na OpenGL), a samo Wine obsługuje dobrze nawet DX10 (DX11 słabo, bo tylko w 2%)

a .Net jest na Linuksa - nazywa się Mono i jest (jeśli się nie mylę) tworzony w ramach Rotor'a. W każdym razie jakichś większych problemów nie ma (chociażby Manic Digger śmiga na nim), nawet do Wine przeszedl

 

Fervi

 

Nie przez Wine, tylko przez sterowniki Gallium3D, co oznacza tyle, że nie będzie to działać na zamkniętych sterownikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przez Wine, tylko przez sterowniki Gallium3D, co oznacza tyle, że nie będzie to działać na zamkniętych sterownikach.

 

Nom, ale specjalne łatki muszę też do Wine dojść. Dodatkowo testy na youtube informują, że mimo małej wydajności Nouveau - da się grać w nowe gry

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie używasz GNU, ale używasz GNU GCC?

Nie licząc, że większość aplikacji Linuksa jest na licencji GNU (chyba, że po prostu nie używasz Linuksa i aplikacji)

 

Fervi

Sam linux to tak na prawdę GNU/Linux, wsyzstko co napisałem to GNU, chyba nie zrozumiałeś sucharka. ;/

 

Tak swoją drogą - linczujcie mnie - Linux > Windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako szczęśliwy użytkownik GNU/linuxa (już od roku) patrząc na poprzednie 6-letnie doświadczenie z windom mogę jasno stwierdzić, że gentoo jest łatwiejsze w konfiguracji niż winda.

 

Nie wiem czy łatwiejsze (bo nie używałem), ale czuć różnicę w działaniu komputera i nie trzeba się modlić codziennie przy boocie systemu, bo "może nie wstanie"

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gentoo ma jedną właściwość - raz konfigurujesz ( co prawda koło 30h ;p ) i działa dopóki sam komputer nie stanie w płomieniach, a jeszcze wtedy pomacha ci na pożegnanie za wspólne chwile. Jak ktoś nie lubi bawić się configami może skorzystać z ubuntu jednak niezawodność jest mniejsza choć nie tak zrypana jak windowsowa. Na dziesięcioletnim laptopie mam od dwóch lat xubuntu. Nigdy od tamtej pory nie było tam reinstalla i działa płynnie jak 2 lata temu. Cały czas są tam aktualne wersje programów podczas gdy 10+ letni xp nawet świeżo po instalacji nie daje sobie rady z przeglądarką, więc o czym tu mowa?

 

E: No i sorry za fakt, że dalej nie udało się przeskoczyć faktu, że programy zaprojektowane, zaprogramowane i skompilowane pod jedną platformę ( winda ) nie będą działały jakoś pięknie na innej ( linux ), a każdy kto cos takiego wyciąga ( gry mi nie działają ) może już więcej nie korzystać z komputera, bo nie jest tego godny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze we wszystkim jest to, że gdyby grać tylko w Linuksowe gierki, życia nam by mogło nie zabraknąć, samych darmowych gier na Linuksie jest przynajmniej ponad 1k, a jak ktoś sypnie kasą to nawet Heroesy odpali czy Morrowinda (nie mówiąc o kolejnych Warcraftach itd.).

 

Gry w Linuksie nie kierują się KrajEndżinem (tzn. te darmowe), tylko grywalnością - czemu nie ma Heroes 5 czy 6 na Linuksa, a 2 i 3 jest? Bo te gry coś znaczą dla playerów ...

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas są tam aktualne wersje programów podczas gdy 10+ letni xp nawet świeżo po instalacji nie daje sobie rady z przeglądarką, więc o czym tu mowa?

Cudowny argument.

Moze od razu zainstalujcie 3.1 i mówcie dalej o "zrypanej niezawodności" Windowsa?

 

#Edit

Sprawdziłem, Firefox nie działa na 3.1. Gdzie pobrać tego linuksa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudowny argument.

Moze od razu zainstalujcie 3.1 i mówcie dalej o "zrypanej niezawodności" Windowsa?

 

#Edit

Sprawdziłem, Firefox nie działa na 3.1. Gdzie pobrać tego linuksa?

 

http://nl.archive.ubuntu.com/ubuntu-cdimag.../12.04/release/

Xubuntu, na próbę jak ci się żyje

 

Uhuhu przerażająca liczba.

Kiedyś MS napisał (coś w stylu) - wiemy, że lubisz więcej, ale czasem 2 to za dużo (o przeglądarkach internetowych)

Ludzie do tej pory mają powtarzający się soft w dużych ilościach, parę antywirusów, 3 przeglądarki (IE, Chrome i Firefox) itd.

Jakby się przyjrzeć grom jakie są na Linuksie, przede wszystkim gracz oldscollowy powinien się ucieszyć, niestety ten, co czeka aż wyjdzie najnowsza część gry w wersji Echo Bravo Charli Alpha 0.000001, musi poczekać jeszcze jakiś czas. (Bo źle to sprecyzowałem, lekko jak fanboy z 2-3 posty wyżej)

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...