Skocz do zawartości

Przetwarzanie języka naturalnego


Raalsky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Poszukuję materiałów nt. przetwarzania języka naturalnego. Chciałbym stworzyć coś na podobieństwo Siri czy S-Voice jednak przeznaczeniem jest tutaj system sterowania domem. Jestem w stanie przetwarzać mowę na tekst z dość dobrymi wynikami oraz odczytywać odpowiedzi. Tekst jest już posegmentowany i poprawny ortograficznie. Poniżej coś, co chciałbym ostatecznie otrzymać:

- Ustaw budzik na godzinę 6:30

- [budzik został nastawiony]

- Obudź mnie o godzinie 6:30

- [budzik został nastawiony]

 

itp.

 

Mając grupę formuł czyli np. odnajdowanie czegoś, budzik itp. Chciałbym wyciągnąć kontekst i wymagane informacje niezależnie od formy zadanego pytania/polecenia.

 

Google daje krótkie materiały lub odsyła do stron z ofertami zaprojektowania tego typu rozwiązań.

 

Pozdrawiam i liczę na skromne podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz już rozpoznawanie mowy z głowy, powinieneś napisać system obsługujący pożądane komendy. Z tego co wiem, język ładnie modeluje się grafami, również drzewami. Powinno to wyglądać jakoś tak:

wykonaj_czynnosc(rozpoznaj_mowe())

przy czym wykonaj_czynnosc() przyjmuje za argument rozpoznaną komendę, wyszukuje ją w grafie/drzewie/innej strukturze i wykonuje daną czynność na podstawie instrukcji znalezionych w strukturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amaterasu, fajnie, na to to ja też wpadłem. Problemem stało się dla mnie przekształcenie tekstu. Potrzebowałbym znać podmiot, orzeczenie, synonimy danego słowa oraz najlepiej przekształcić to potem na bezokoliczniki lub id nadrzędnego słowa (bezokolicznika czy mianownika).

 

Ma ktoś może bazę (nawet dość małą) synonimów w hierarchizowanej formie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...