Skocz do zawartości

Zablokowane Zadanko


Chell

Rekomendowane odpowiedzi

48/(2*(9+3)) i 48/2*(9+3) to nie to samo.

...z powodu kolejności działań :

Pierwszeństwo zawsze ma działanie w nawiasie.

Mnożenie, potęgowanie i dzielenie wykonuje się (jeśli następują po sobie) w kolejności występowania, nie ma tak, że pierwsze jest dzielenie albo mnożenie.

Dodawanie i odejmowanie jw. tylko, że przed nimi wykonuje się mnożenie/dzielenie/potęgowanie.

 

Więc 48/(2*(9+3)) oznacza 48 podzielić na wynik działania 2*(9+3), a 48/2*(9+3) oznacza podzielenie 48 na 2 po czym pomnożenie wyniku tego działania przez wynik działania (9+3).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnożenie, potęgowanie i dzielenie wykonuje się (jeśli następują po sobie) w kolejności występowania, nie ma tak, że pierwsze jest dzielenie albo mnożenie.

Dodawanie i odejmowanie jw. tylko, że przed nimi wykonuje się mnożenie/dzielenie/potęgowanie.

Mhmm, ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik z "zadanka" Tymona to 2. Przynajmniej tak mi wyszło. Najpierw obliczenia w nawiasie (9 + 3), potem (2 x 12), a na koniec 48/24.

 

A ta pierwsza to jak wcześniej powiedziane: 288.

 

Czemu robić zamęt z czegoś takiego? To prościutkie zadanie gdy zna się kolejność wykonywania działań. Dajcie może jakieś całki czy pierwiastki to wtedy pogadamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wolframalpha.com/input/?i=48%2F2x

http://www.wolframalpha.com/input/?i=48%2F2%28x%2By%29

 

Ten temat już kiedyś był, a ja dalej ustaję przy swoim, że w tym przypadku to nie jest zdefiniowane i kwestią umowną jest kolejność. Gdy nie ma znaku mnożenia można w domyśle zakładać istnienie nawisu. Powyżej widzimy, że wolfram potrafi to interpretować na oba sposoby.

 

Pamiętajmy, że nie ma w matematyce symbolu '/'. Jest jedynie kreska ułamkowa. A zasady rządzące zapisem "komputerowym" w większości przypadków zabraniają pomijania znaku mnożenia. Z kreską ułamkową jest jednoznacznie, a pokażcie mi język programowania, w którym taki zapis jest dozwolony! Jak wolfram pozwolił to widzimy, że takie kwiatki jak powyżej wychodzą.

 

Także temat zamknięty. Wynik jest umowny, bo nie ma zdefiniowanych jasnych zasad tej formy zapisu działań.

 

Dajcie może jakieś całki czy pierwiastki to wtedy pogadamy.

Całki jeszcze, ale pierwiastki?!

Ja chce przestrzenie liniowe! GAL <3

 

No jak da jakiś kozacki pierwiastek którym będzie liczba ujemna to połowa ludzi odpadnie.

Odpadnie przy pierwiastkach stopnia nieparzystego? Bo wiesz, że pierwiastek będący liczbą ujemną, a pierwiastek z liczby ujemnej to nie to samo. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Choćby z tego powodu, że zdarza się ludziom w moim wieku robić takie błędy i jest to śmieszne. W waszym wieku wydaje się to bardziej naturalne.

Czy ja cokolwiek napisałem o wiedzy Bedzioma, wyśmiałem go, obraziłem, wytknąłem mu głupotę? Nie, po prostu w ironiczny sposób przedstawiłem błędną treść :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...