Skocz do zawartości

Linux na bardzo starego PC


Xedom

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję jakiegoś łatwego w obsłudze, dobrego linuxa (polska dystrybucja mile widziana) na bardzo stary komputer:

 

Proc: Jakiś stary 2.00 GHz, z naklejki na obudowie wnioskuję, że Intel Celeron (działa jak 1.1 GHz, wiesza się na nim Win2000 :o )

Graf: GeForce 64MB

RAM: 198MB

Oprócz tego 1x nagrywarka DVD oraz 2 wejścia USB 1.1 :P

 

Nigdy Linuksa nie używałem i mam też kilka pytanek:

1.Czy do instalacji wystarczy 1 partycja czy trzeba coś kombinować?

2.Czy skonfiguruję do niego Liveboxa podłączanego przez USB (ew. adapter WiFi)?

3.Czy trzeba formatować obie partycje, czy tylko tą do instalacji?

 

Jak już wspomniałem nie miałem jeszcze styczności z Linuxem w żadnej postaci (oprócz Damn Small Linux na LiveCD) i bardzo prosiłbym o wskazanie linku do jakiejś polskiej instrukcji instalacji określonej dystrybucji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Na takim komputerze Windows 2000 powinien śmigać bez problemu. Kłopotem jest mała ilość pamięci RAM. Linuks ze środowiskiem graficznym też ma swoje wymagania, więc najpopularniejsze dystrybucje będą mulić. DSL i inne lekkie dystrybucje niestety niezbyt nadają się dla początkującego oraz do jakichś szerszych, multimedialnych zastosowań, dlatego też może spróbuj dystrybucję Xubuntu (Ubuntu z XFCE).

 

1. Wystarczy jedna partycja, ale w 99% przypadków używa się dwóch - jedna dla korzenia "/" oraz druga dla swap (partycja pamięci podręcznej).

2. Zależy czy są do urządzenia sterowniki. Nie mam liveboxa, więc się nie wypowiem.

3. Formatuje się tylko te partycje, które zostaną przeznaczone dla linuksa, innych nie ma sensu formatować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko - mała ilość Ramu ;)

 

Yhm, Polska dystrybucja? Czy Linux po polsku? :D

 

Myślę nad Debianem z LXDE/XFCE4. Ewentualnie dobry byłby Slax, ale po Angielsku (musiałbyś próbować go spolszczyć) no i jest stary ;)

 

Fervi

 

PS. Nowe (no i dość dobre) dystrybucje same partycjonują Dysk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być jakiś "nowy", chodzi mi o to, "żeby był". Komputer jest używany praktycznie tylko do przeglądania netu (YT, mail i stronki) oraz do pracy biurowej (faktury, arkusze kalkulacyjne itp.) Xubuntu z tego co widzę wymaga 256MB ramu, a Lubuntu wymaga 192, ale bardzo zaleca 256 :P

 

EDIT: sprawdziłem LiveCD cdlinux.pl i chodzi szybko :) Da się to zainstalować na HDD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z cdlinux.pl możesz mieć problemy

 

Aczkolwiek jak chcesz coś minimalistycznego - to Może Debian z E17 (ładny wygląd, powinno szybko chodzić) tudzież z ICEWM (ten sam co w cdlinux.pl)

 

Weź moje GG, możesz się pytać co i jak ;)

 

Fervi

 

PS. http://polishlinux.org/reviews/e17/e17_2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.1a...386-netinst.iso

 

Debian Squeeze

 

Ogólnie instalacja jest dość prosta (po Polsku), masz też tryb graficzny. No i w razie czego - pisz na GG :D (jestem cały czas, chętnie pomogę)

 

Fervi

 

PS. Ta wersja wymaga połączenia internetowego (po kablu), masz taki?

PS2. Komputer nie jest stary, tylko nie ma Ramu prawie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW Ja mam laptopa z prockiem 1.5 GHz, ram 448 mb. UWAGA!

Komputer z procesorem 1.7 GHz, ram 256 mb. Na laptopie wyświetla często, że za mało ramu, na komputerze - tylko przy MineCrafcie. :D

Za to laptop działa tak wolno, że gorzej niż mój stary komputer 600 MHz. :(

Niestety mam podobny problem. Z własnego słabego doświadczenia z linuxami na moim komputerze dobrze działał Ubuntu, choć nie wiem jak będzie u Ciebie. :)

 

EDIT:

Oh noez. Zapomniałem napisać o mojej karcie graficznej:

ATI Radeon 9600 PRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
Cóż - początki bywają trudne, jednak po 1 dniu - przywykniesz (o ile znasz podstawowe funkcje klawiszowe, jak ALT+TAB)
Nie pytam się o trudność środowiska, chodzi mi tylko i wyłącznie o ergonomię pracy w stosunku do gnoma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż - ogólnie pracuje się podobnie, aczkolwiek Unity ma "dziwne" menu, takie nowoczesne i trzeba korzystać z wbudowanej wyszukiwary lub szukać na oślep, co wkurza), poza tym praca jakoś specjalnie się nie zmienia. [Jeśli używałeś Ubuntu, bo z innymi dystrybucjami to więcej problemu]

 

No i jak znasz te FastApp'y (Te takie pseudo-trayicon od Ubuntu] i wiesz co i jak - łatwiej jest

 

Aczkolwiek do pracy jednak polecam zwykłe środowisko (przy starcie ustawiasz klasyczne Gnome), a Unity dla szpanu, lub testów (może polubisz), bądź dla urządzeń mobilnych

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Mi się Unity nie podoba. Wylogowałem się, zaznaczyłem "klasyczne ubuntu" i jest po staremu. Znaczy było, dopóki jakaś poprawka mi nie spsuła systemu i teraz mam tylko terminal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yhm, aż takich problemów to nie mam ;)

 

Należy pamiętać, że do Unity (Unity3D), trzeba mieć akcelerator 3D [prawdopodobnie] i muszą działać efekty Compiz'a bez zarzutu (Unity to dodatek do Compiza). Jak ktoś nie ma Unity, to musi poszukać Unity2D (lżejsza kopia Unity), sam używam (mimo, że mogę na lajcie używać 3D) i działa tak na 9/10

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...