Skocz do zawartości

Przykłady


Ziom

Rekomendowane odpowiedzi

A więc..... zajmuję sie Game Makerem (5.0) od wczoraj. Od Was ze stronki mozna sciągnąć PRZYKŁADY ( Game Maker\pliki\GAme Maker\Przykłady) no i sciągnąłem se i co teraz mam zrobić zeby one mi działaly w gierce????? Nie znam dobrze angielskiego to jest jeszcze wiekszy problem :] Ale prosze o szybką odpowiedz!!!

 

PS Je :] sli taki temat juz jest poruszony to sorry jestem poczatkujący!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dobra mniejsza z tym. Teraz mam inny problem :] Załózmy ze ustawiam sobie w roomie 2 przeciwników lecących w strone mnie (tak se ustawiłem) no i co mam zrobic zeby na nowo pojawiały sie jak je zabije, no bo zabijam 2 gosci (bo tyle narazie mam) i nic pusto a ja chce zeby mi caly czas cos leciało!!!!! :angry:

 

I tez jak zgine to co zrobic zebym sie pojawił??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przykładów:

- przykłady są robione pod GM 4.3, GM 5.3 i GM 6.0 dlatego nie pójdą na wersji 5.0.

 

A co zginięcia:

dam ci tutaj taki kod, wraz z odjęciem jednego życia:

x=xstart;
y=ystart;
lives=lives-1

Chyba będziesz już umiał zrobić coś takiego, że jak jest 0 żyć, to żeby koniec gry był :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie nie wiem czy bede umiał :] nie jestem w to za dobry bo mam dopiero od wczoraj ten program!!! nawet nie wiem chyba gdzie ten cod sie wrzuca!!! :P

 

PS Ja umiem zrobic zeby jak potwór mnie dotknie zebym stracił jedno zycie, al mi nie oto chodzi mi chodzi o to ze jak strace pasek życia to dopiero zebym tracił JEDNO ZYCIE!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób to tak:

w create bohatera wpisz:

energia=100
zycie=3

w stepie bohatera wpisz

if energia<1
{zycie-=1
energia=100}
if zycie<1
game_end()

a w kolizji ze stworem wpisz:

energia-=5

do zmiennej energia dorysyj pasek zycia(nie bede podawal jak bo z wczesniejszych postow wywnioskowalem ze to umiesz)

 

To byl kurs elastycznego programowania cz1 :lol: :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jakos nie kapuje za bardzo tego:

 

if energia<1

{zycie-=1

energia=100}

if zycie<1

game_end()

 

czy jakos bardziej na amatorski dało by sie przetłumaczyc ( chodzi mi oto dokładnie jaki klocek i co wpisac był bym bardzo wdzięczny). I stepu chyba tez nie mam ( znaczy nie mam wrzuconego klocka STEP). HELP!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi

Wiec tak troche to brzydko i nie przejzyscie zostalo zapisaane i tak powiem niezgodnie z pisownia :) ale juz poprawiam i tlumacze.

 

energia=100;
zycie=3;


if energia<1
{
zycie-=1;
energia=100;
}

if zycie<1
game_end();

 

energia to ten pasek życia co widujesz w wiekszosci gier :) naprzyklad w diablo są kule, bywa czerwony najczesciej a mana niebieska stamina zółtawa.

 

zycie to najczesciej takie male ikonki sedrduszek itp.. oznaczające ile razy możesz zginąc zanim gra sięzakończy i będzie "GAME OVER".

 

Teraz napisze po polsku jak roumiec ten kod:

 

Jeżeli energia będzie mniejsza od jednego to wykonaj to co jest podemna w nawiasach.

{

Odejmij jedne serduszko(zycie) z trzech istniejacych - wynik zostana dwa serduszka.

Naładuj energie na maxa do 100.

}

 

Jezeli ilość serduszek(zycie) bedzie mniejsza niz 1 (czyli 0) to wykonaj to co podemna jest.

game_end() jak sama nazwa mowi Koniec_Gry().

 

:D mam nadzieje ze to ci pomoze troszeczke zrozumiec ten kod

odrazu powiem jak bedziesz chcial w przyszlosci cos robic w jakim kolwiek jezyku programowania to w wiekszosci jezykow tak wyglada ten WARUNEK (lub podobnie). C, C++, Pascal, i tak dalej.

 

Pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz obrazki :P jezeli niewiesz gdzie sa stepy :D

 

 

dodawanie step:

pom1.jpg

 

dodawanie kloca gdzie masz wpisac kod:

pom2.jpg

 

gdy klikniesz na tym klocku(przycisku) ktory jest w kołku czerwonm pojawi sie okno jagby notatnik tam masz wpisac ten kod:

 

if energia<1
{
zycie-=1;
energia=100;
}

if zycie<1
game_end();

 

 

Jak juz widzisz(wiesz) jak sie dodaje STEP to tak samo dodaj CREATE (taka żarówka zółta) a wnim tak samo dodajesz klocek gdzie sie wpisuje kod ale tym razem wpisz w nim to:

 

energia=100;
zycie=3;

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna ja chyba jestem inny człowiek!!! Cos mi nie wychodzi caly czas bo nie znikaja mi te serduszka!!!!! Jesli jest tu jakis dobrotliwy człowiek który moze mi to wytłumaczyc na GG to był bym wdzięczny!!! Mój GG 1293759 (PS moge byc niewidoczny ale zagadajcie).!!!!!!!! Please!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do serduszek to musisz zorbi specjalne wyswietlanie ich

 

najprostrzej bylo by tak

 

if zycie=3 then

{

draw_sprite(10,20,Serce);

draw_sprite(50,20,Serce);

draw_sprite(90,20,Serce);

}

if zycie=2 then

{

draw_sprite(10,20,Serce);

draw_sprite(50,20,Serce);

}

if zycie=1 then draw_sprite(10,20,Serce);

 

I jezelli nie jest to w draw postaci tylko jako iny objekt w roomie to w ifach zamiast zycie= piszesz cos takiego obj_player.zycie=

To jest odwolanie do playera i jego zycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra :P

 

Wkuzylem sie :D

 

zrobilem gotowca :P

 

Przykład

 

pobierz ten plik tam masz przyklad z zyciem i energia zrobilem to expresem wiec :P niezwracaj owagi na wyglad :D

 

Pozdrawiam

 

 

 

ps: w chwili obecnej cos TPSA robi u siebie na sevie wiec niema dostepu do tego pliku ale puzniej powinienes sciagnac bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEHEHE!!!!!!!!!!! ZGADNIJCIE CO SIE STAŁO??????? TAK TAK......... NIE CZYTA MI WOGÓLE TEGO PLIKU!!!!! <hahaha> Ja to mam szczęscie!!

 

PS Bo wysleles mi plik o rozszerzeniu .gm6 a nie powinno byc .gmd??

Bo ja jak robie gry to jak zapisuje tworzą mi sie 2 pliki jeden o rosrzezeniu .gmd a drugi gb1. Przypominam ze mam GAME MAKER 5.0

PS2 Sory za kłopot :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra trudno dam se spokuj chyba bo cos nie wychodzi :( Nie zabardzo kapuje te kody :( wolal bym to ułozyc z klocków (czy czegos tam) jasli by sie dało to prosze o pomoc!!!

 

PS bo jak sciągałem GM 5.0 to od razu były przykładowe gry i w jednej bojajze 1945 był se samolocik i jak go zabili to normalnie tracił zycia i jak patrzyłem jak robili tą gre to nie było tam zadnych kodów ;/

 

PS2 sorry ze tak męcze jeszcze raz ale naprawde mi zalezy zeby dobrze zrobic ta gierke ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra co do ŻYĆ jest GIT juz mam dobrz!!! <lol> ala mam inny problem :

 

co zrobić żeby CO 500 punktów pojawiał mi się JEDEN obiekt ( bo mam juz zrobione zeby sie pokazywał ale PO 500 punktach i pojawiają mi sie miliony tych obiektów i to jest obiekt który przenosi mnie do nastepnego rooma i w nastepnym roomie tez mi sie pojawiają juz na początku a ja nie chce). Aha i do tego chce uzyc klocka a nei kodu!!! :P

 

PS nie wiem czy ktos cos z tego zrozumiał ale jesli tak to prosze o pomoc!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...