Skocz do zawartości

Zmieniający się rozmiar grafiki przy kopiowaniu


Wolfi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jakoś nigdy mi to nie przeszkadzało, ale ciekawi mnie dlaczego podczas kopiowania jakiegoś obrazu zmienia on swój rozmiar, typu mam zeskanowany rysunek 30cmx21cm i taki rozmiar wyświetla się po otwarciu jednak kiedy już zaznacza cały rysunek i wkleję jako nowy obraz jego rozmiar to 185cmx134cm czyli wszystko zwiększone o około 6 razy czemu tak się dzieje? Da się kopiować w rozmiarze rzeczywistym? Bo dodam ,że taki już skopiowany rysunek po próbie przywrócenia go do normalnych rozmiarów traci na urodzie (robi się zamazany)  :/ Również podczas wydruku fragmentu takiego skopiowanego obrazu zajmuje on znacznie większą powierzchniowi niż miał pierwotnie co przeszkadza mi w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

W jakim programie otwierasz i wklejasz? Pamiętaj też że "cm" to umowna skala, rastrowa grafika opiera się na pikselach i to one są rzeczywistą wielkością. Do celów wydruku liczy się rozdzielczość obrazu w dpi, np. 700 pikseli będzie równe 24,69cm ale tylko jeśli ustawimy rozdzielczość na 72 (liczba pikseli na cal)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Tak naprawdę to tylko w wydruku zależy ile pikseli to ile cm, na ekranie nie ma to żadnego znaczenia (jakiekolwiek DPI ustawisz, obraz będzie miał tyle samo pikseli, to będzie jedynie informacja startowa dla drukarki - która może nawet tego nie obsłużyć).

Przeliczasz to tak, że dzieisz liczbę DPI przez 2,54 cm. Zatem 72 dpi oznacza, że 72 piksele to 2,54cm, więc 28,34 piksela to centymetr (a jak wiadomo, piksela nie da się przepołowić, więc możesz mieć problem chcąc narysować idealną linijkę :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.04.2018 o 15:47, Wojzax napisał:

W jakim programie otwierasz i wklejasz?

W paint.net potem jeszcze upewniałam się że w paint dzieje się to samo.

 

Dnia 23.04.2018 o 11:23, gnysek napisał:

Przeliczasz to tak, że dzieisz liczbę DPI przez 2,54 cm. Zatem 72 dpi oznacza, że 72 piksele to 2,54cm, więc 28,34 piksela to centymetr (a jak wiadomo, piksela nie da się przepołowić, więc możesz mieć problem chcąc narysować idealną linijkę :D)

Tak wiele się rozjaśniło :o Czyli tym wyższe dpi wybiorę przy skanowaniu tym bardziej będę mógł rozciągnąć dany obraz (pixelozy) bez straty na urodzie? Z tego co liczę wynika że przy otwarciu oryginału na 1cm przypada 37,80 pix czyli 96 dpi..chyba nie taką wybrałem opcje podczas drukowania  ale okey :P po skopiowaniu jest już 600dpi, ogólnie widzę że da się włączyć edycja tego paramentu i to sprawia że obraz zmienia rozmiar bez rozmazywania się  :D Więc dzięki przedtem ruszałem tylko wymiary na cm. Wygląda na to że głównym moim problemem było to że obraz domyślenie otwiera się w niskiej jakości, a po kopiowaniu wraca do takiej w jakiej został zeskanowany..nieco dziwne, ale teraz już to wszystko jest dla mnie jaśniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Tak jak mówię, dopiero jak drukujesz DPI ma znaczenie. Ogólnie 300dpi to chyba wartość powyżej której ludzie oko już nie jest w stanie zauważyć rozmycia obrazu i rantów pikseli. Dlatego telefony Apple z wyświetlaczem "Retina" mają 300 pikseli na cal (300 ppi), ale tak naprawdę ppi i dpi to to samo (points/pixels per inch - dots per inch). Inny skrót wynika z tego, że drukarka robi "krople" na papierze.

Tak więc, jak chcesz grafikę 20x20cm wydrukować i żeby była dobrej jakości, to przeliczasz to na cale - 7,847'' a potem mnożysz przez oczekiwaną rozdzielczość - dla zdjęć będzie to 300. Zatem obraz powinien mieć przynajmniej 2362 pixele, powyżej będzie się już skalował w dół, poniżej możesz zobaczyć pikselozę, aczkolwiek chyba do 150dpi na zwykłym papierze będzie nadal spoko (bo krople tuszu się inaczej wchłaniają).

 

Stąd też np. wynika, że zdjęcie 9x13 powinno być robione aparatem o min. rozdzielczości 1.6 Megapixela. (9x13cm = 3.54''x5,12'' = 1062x1535px). I stąd też jasno wynika, że dla normalnej fotografii kupowanie aparatu co ma 40Mpix nie ma sensu, bo 4-5 spokojnie starczy nawet nawet na większe odbitki, a 40mpix to na ogromne plakaty. Liczy się jakość/ostrość matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...