Skocz do zawartości

Fizyka w GM


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę o pomoc z fizyką wbudowaną w game makerze. To mój pierwszy projekt w którym ją wykorzystuje. Mam problem z odbijaniem się jajek od przeciwników.

Mianowicie chciałbym, aby jajko trafione w przeciwnika odbiło się w przeciwną stronę, trochę ku górze. Przesyłam film, niestety w słabej jakości, ponieważ na szybko pobierałem darmowy program do obróbki wideo i nie miałem czasu go ogarnąć.

 

Tak jest:

https://www.youtube.com/embed/YbjvPYI2v9Q

 

A takie są założenia:

giphy.gif

 

Jajko ma skrypty zbudowane na phy_speed_x / phy_speed_y. Alarm ustawiony na około 2 sekundy, żeby zmienił trase jajka do gracza.

 

Myślałem nad physics_apply_impulse albo physics_apply_local_force ale nic mi się nie udawało. Jajko zachowywało się dziwnie; wybijało w kosmos.

Ktoś ma jakieś pomysły albo rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, męczyłem się z tym forcem ale na próżno. Zrobiłem to z pomocą phy_speed_x i w sumie dało pożądany efekt. Nie wiem dlaczego od razu na do nie wpadłem, a jak widać, najciemniej pod latarnią.

Nie chcę rozpoczynać kolejnego wątku więc dam tutaj drugie pytanie. Czy można zrobić blok kodu, który będzie wywoływany w instancji other (nie potrafię tłumaczyć)

 

np.

GML
other.phy_speed_x = -3

other.phy_speed_y = -3

 

Czy można to zamienić na coś w stylu:

GML
with(oEgg)

{

phy_speed_x = -3

phy_speed_y = -3

}

,bo problem z powyższym kodem jest taki, że działa na każde jajko w roomie, a nie na tą jedną instancję. With(other) nie działa, próbowałem coś takiego, ale też bez skutku

GML
var oID = other.id

with(oID)

{

phy_speed_x = -3

phy_speed_y = -3

}

 

EDIT:

Dobra mam. Wszystko działa tak jak chciałem. Dziękuje za odpowiedzi.

GML
with(oEgg.id)

{

phy_speed_x = -3

phy_speed_y = -3

}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...