Skocz do zawartości

Rozmowa z NPC


Husky7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym stworzyć bardzo prostą "rozmowę" z npc. Ale na zasadzie zadawania przeze mnie pytań i odpowiedzi przez niego. Zależało by mi również na tym żeby nie wyświetlało się wbudowane w GM okno z polem tekstowym, tylko jakieś własne, proste. Nie wiem jak się do tego zabrać. Szukałem przykładów, ale jak już coś znalazłem to były przeznaczone na starsze wersje GM (mam GM Studio).

Moglibyście mi jakoś pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostego rozwiązania nie ma. I nie uda Ci się wykonać tego dobrze z pierwszym razem. Tworzenie takich elementów wymaga sporo praktyki, ale na szczęście nie jest to wyczerpujące. Po prostu w połowie pracy zauważysz że mogłeś zrobić coś lepiej/łatwiej.

 

Wejdź do dokumentacji i przeczytaj wszsytko na temat funkcji zaczynających się od string_ i draw_. To jest może z 40 funkcji, ale poznanie każdej pozwoli Ci lepiej zaplanować co chcesz zrobić.

Jedne z najbardziej użytecznych funkcji to string_width(), draw_text_ext(), draw_set_valign().

 

Mam nadzieję że wiesz jak zainicjować rozmowę z NPC. Nie ważne czy to będzie kolizja, czy może podejście blisko i naciśnięcie przycisku. To musisz wiedzieć, a jeżeli nie to skończ czytać i wróć do projektu kombinować.

Musisz zapamiętywać stan twojej rozmowy. Jeżeli byłaby to rozmowa liniowa to możesz mieć zwyczajną zmienną liczbową która będzie pokazywać który "dymek tekstu" jest teraz wyświetlany. Niekoniecznie musi być to dymek nad postacią, może to być okienko na dole, albo cokolwiek innego.

Przy liniowej rozmowie wystarczy przewijać do przodu i pokazywać kolejne teksty. 1, 2, 3, 4, 5 i Koniec rozmowy.

Ty chcesz zrobić rozmowę interaktywną. Jeden ze sposobów jaki raz użyłem niewiele różni się od tego. Po prostu różne fragmenty rozmowy mają inne liczby:

1. Witaj karczmarzu

2. Co cię tu sprowadza?

101. Szukam kobiety. Ruda, niska, z siwym koniem...

102. ... i bardzo przeklina?

103. Tak to raczej ona. Przejeżdżała tędy?

104. 3 godziny temu.

201. Co masz do sprzedania?

202. Same najlepsze towary!

301. To wszytko. Żegnaj.

Przy czymś takim wystarczy że nie pozwolisz aby rozmowa poleciała za daleko i po prostu będziesz zaczynać rozmowę od kolejnych fragmentów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...