Skocz do zawartości

Linuxowe rozterki czyli ciężkie początku z Linuxem...


MaxGaming

Rekomendowane odpowiedzi

Rozwścieczony już ostatecznie na mojego Windowsa, doszedłem do wniosku, że czas coś zmienić. Zawsze mówiłem "Linux to fajna zabawka, ale zbędna. Mi jest niezbędny Windows". Ale uświadomiłem sobie, że wiele z tego co uważałem za niezbędne, a chodzi tylko na windzie nie uruchamiam prawie w ogóle. A poza tym nadal mam na drugim systemie Winde. I tak oto funboy Windowsa wylądował na Linuxie :D Zawsze z tego co widziałem tylko na live CD, wszystko wydawało się prostsze niż w Windowsie - ot taki ułatwiony klon Windowsa. Niestety okazało się po dłuższej "zabawie", że prawie kompletnie nic nie działa tak jak w Windowsie, mimo iż wygląda niemal identycznie :D Więc pewnie tych pytań będę miał mnóstwa i pozwoliłem sobie założyć taki zbiorowy temacik. Mam nadzieje, że jeżeli będę wrzucał np.: drugi post pod rząd, ponieważ poprzedni temat uważałem za zamknięty, ale mam nowe pytanko to warna nie będzie. Więc do rzeczy:

 

#1 - jak zainstalować Enigme?

Na dobrze mi znanym Windowsie wydawało by się, że takie pytanie może zadać tylko kompletny no-skill, ale serio bladego pojęcia nie mam xD Tylko prosiłbym krok po kroku, bo jestem w Linuxie kompletnym noobem :D

 

#2 - jak dział WINE?

Niby ma coś emulować, niby ma otwierać aplikacje z Windowsa, ale... Nie wiem najpierw jak go uruchomić i jak nim się obsługiwać. Pewnie jak to w Linuxie coś z terminalem, ale nie wiem kompletnie co. Niby coś zainstalowałem, chyba dobre, ale co dalej? Nie mam żadnego launchera, a bez niego już nie wiem co robić(ach, teraz wydaje mi się to śmieszny nawyk Windowsowców - wszystko samo się zrobi jak klikniesz dwa razy xD).

 

#3 - dysk NTFS, a otwieranie go na Linuxie

Kiedy próbuje wejść na dyski z WIndowsa(C i D) wyskakuje mi błąd coś o NTFS i że chyba jest wykorzystywany przez Winde aktualnie i, żeby sprawdzić, czy Windows nie jest uśpiony/w hibernacji. Ale nie jest. Przez przypadek(i to jedyne co udało mi się zrobić w WINE) otworzyłem przez WINE dysk C. Da się to jakoś "normalnie" zrobić?

 

Z góry dzięki wielkie za pomoc :)

Dystrybucja: Kubontu 14.10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) http://enigma-dev.org/docs/Wiki/Install:Git

Najlepiej z konsoli wklepywać

Musisz mieć Javę (sudo apt-get -y install openjdk-7-jre icedtea-7-plugin)

 

Enigma to Enigma, działa zazwyczaj nieźle, ale czasem źle :D

 

Albo zrób tak

sudo apt-get install g++ zlib1g-dev libglu1-mesa-dev libalure-dev libvorbisfile3 libvorbis-dev libdumb1-dev

git clone git://github.com/enigma-dev/enigma-dev.git

cd enigma-dev

python install.py

java -jar lateralgm.jar

Ta ostatnia linijka odpala za każdym razem Enigmę (możesz odpalać z interfejsu graficznego)

 

2) Wine uruchamia aplikacje Windowsowe bezpośrednio, niemniej czasem sobie nie radzi

Najlepiej zainstalować wersję tak:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install wine1.7

 

Najszybsza (ale nerdowa metoda), w tym repozytorium znajduje się najnowsza wersja Wine, przez co odpali więcej rzeczy.

No i dwuklikiem obsługujesz (wybierasz exe, 2 razy klik i powinno działać [sprawdź PPM na pliku czy domyślną aplikacją uruchamianą jest Wine]

 

Warto sobie doinstalować PlayOnLinux, ułatwia instalację wielu programów z Windowsa

 

3) To jest jakieś zabezpieczenie spowodowane Win8 [nie wyłącza się, a hibernuje bydle], musisz poczytać o tym

 

Fervi

Jak chcesz to dam ci instrukcję klikalną, ale potrwa to dłużej :P

 

Linuksa polecam szczególnie osobom, które chcą odkrywać komputer na nowo (podobnie zresztą jest z Androidem), możliwości są tu olbrzymie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Taki mi błąd wyskoczył przy tej komendzie do Javy:

43282c88a08e.png

Ale teoretycznie jakieś "Open JDK" mam, ale nie wiem, czy to to.

2. Głupie pewnie pytanie, ale w jakim repetytorium?

Ale w sumie to z tym się bardziej jutro pobawię, może już odpali dwuklikiem, ale sprawdzę jutro. Mam jakąś wersję ze sklepu Ubunta, plus zrobiłem to co podałeś polecenia, ale wyskoczyło, że brak kandydata do instalacji, czy cuź takiego.

3. Pokminię, także jutro.

 

Jestem mega cierpliwy, i mega zapalony co do Linuxa, ale powoli tracę zapał i dochodzę do wniosku, że ten system to ciągłe podróże przez katusze xD Szukałem czegoś bardziej lajtowego, a to jest masakra jakaś w porównaniu do banalnego Windowsa, gdzie wszystko się opiera o dwuklik :D Muszę chyba przed dalszymi zabawami jutro trochę poczytać poradników do Linuxa(myślałem, że poradnik obsługi to tylko dla emerytów, co pierwszy raz widzą kompa, a wychodziłem z założenia, że "ja umiem czytać, to sobie jakoś poradzę", ale to działa tylko w Windowsie/Androidzie) i komend w Linuxie.

 

Z tym pierwszym właśnie kombinuje, dam edita.

 

@e: Dobra, nie ważne - linuxowy master of gmclan już mi pomógł na PW. Do zamknięcia temat już chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już od dawna nie mam linuksa. Właściwie Fervi Ci wszystko wytłumaczył. Ja postaram się coś dodać od siebie.

Repozytorium to miejsce, w którym przechowywane są pakiety. Różnica jest taka, że na Windowsach po prostu klikasz exeka i masz zainstalowane. Na linuksie (mam na myśli dokładnie ubuntu, ale na innych pewnie podobnie) korzystasz z menedżera pakietów. Z menedżera pakietów masz dostęp do repozytorium, zainstalowanych programów itd. A sam pakiet to po prostu archiwum zawierające pliki danego programu. Jak zainstalujesz pakiet to o ile się nie mylę, możesz go uruchomić za pomocą menedżera pakietów i Ci zainstaluje. Albo sudo apt-get blablabla. Pisałem własnymi słowami, mogę się mylić, albo coś pokręcić. Dodatkowo łap linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nowy problem na który Fervi nie umie zaradzić :D

Pisałem na forum Linuxa, ale nie wiem za ile i czy w ogóle odpiszą, a Wy może macie jakieś pomysły?

"Witam!

Chciałem rozpocząć swoją przygodę z Linuxami i zainstalowałem Kubuntu(teraz wiem, że to może nie był najlepszy wybór dystrybucji, ale ja nie o tym). Teraz niestety, gdy chce uruchomić Windows 8.1 nie mogę. Próbowałem już chyba wszystkiego co ja jako noob mogę wymyślać. Ostatnia rzecz którą zrobiłem(i względnie coś zmieniła) to użycie programu "Boot Repair". Wcześniej po wyborze Windy włączał się ponownie Grub. Teraz wyskakuje okno konsolowe(black screen) z migającym "_" i tyle. Czekałem, nie włącza się. Pomożecie?

Raport(o ile dobrze wiem to z pliku grub.cfg) z programu Boot Repair:

http://paste.ubuntu.com/8888294/

Prosiłbym o szybką pomoc, ponieważ Windows jest mi, także niezbędny(mam tam ważne programy).

Aha, kiedy próbowałem odświeżyć pliki z płyty Windows 8.1 to wyskakuje, że dysk jest zablokowany, a wcześniej wyskakiwało w Linuxie przy próbie wejścia na dysk C/D(NTFS utworzone przez Winde), że prawdopodobnie Windows blokuje, ponieważ jest w stanie hibernacji, czy coś takiego, ale samo się naprawiło. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale napisałem, bo może ma :)

 

Z góry dziękuje :)) " ~Z http://forum.linux.pl/viewtopic.php?pid=127577

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 8.1 ;)

A to co trzeba zmienić, by zamiast Visty widział 8.1?

Może nie w tym problem. Z tego co wiem Win 8.1 automatycznie ma włączony tzw. fast boot - nie wiem czy to powoduje Twój błąd... Spróbuj wyłączyć fast boot pod linuxem edytując plik rejestru windowsa. Możesz skorzystać z np. http://www.pogostick.net/~pnh/ntpasswd/ chodzi o edycję rejestru

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Power\HiberbootEnabled

gdzie
HiberbootEnabled DWORD

0 = Turn off Fast Startup
1 = Turn on Fast Startup

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...