Skocz do zawartości

Matura podstawowa z informatyki


Elevator

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wyżej, mam około 4 miesięcy do matury i masę zaległości z innych przedmiotów a mimo chce pisać mature z informatyki. Nauczyciel powiedzial mi ze jesli bardzo chce to moze mi pomoc ale do matury z inf podchodza osoby programujace LATAMI (pewnie chodzilo o c++) majace 6 z matematyki.

 

normalnie bym sie klocil hah bo nie ma racji. moge miec 2 z matmy i zdac. ale ow nauczyciel troszke nieprzyjemny i stwierdzilem ze samemu powęsze a jesli sie nie uda to do niej.

 

wiem ze bylo duzo takich tematow hah ale wolalem swoj napisac niz odswiezac bo problem troche inny i zlozony. Widac wyraznie matematyke na tych arkuszach ale teraz pytam glownie o czesc z programowaniem

 

 

tutaj pytanie do Was. czy ktos stad zdawal ów maturę? Albo jest w stanie po arkuszach zeszlorocznych cos powiedziec? Potrzebuje kilku rad.. Arkusze nizej.

 

 

tu moje pytania:

- czy newbiu z 1/2 z matmy da rade sie nauczyc do matury z inf przez ten czas? jak intensywna musialaby byc nauka? programuje w c++ wedlug dobrego 'poradnika' online. ogarnalem juz hello world, zmienne, if,else,while,do {}while,switch,case,const (stale) zmienne. moge napisac program pytajacy o kod dostepu tak dlugo az podam dobry badz taki wykonujacy dzialania matematyczne na podanych 2 liczbach bez patrzenia w tutorial ani nigdzie, wszystko z glowy. czyli w sumie troche wiecej niz mialem w 1 klasie liceum. potem nie mialem nic i nie mam nadal. tak sie zlozylo. klasa profilu inf. gre w konsoli tez pewnie udaloby mi sie zrobic (w 1lic poleglem jak byla skonczona w 80%). gre tzn przykladowo w rpg wyswietalyby sie napisy ze ma sie x hp i x pieniedzy i co chcesz robic isc do sklepu czy walczyc. wpisz 1 jesli to albo 2 jesli walczyc bla bla.. mniejsza..

 

- gdzies slyszalem ze moge uzywac dowolnego jezyka.. moge robic programy maturalne w game makerze? czy musi byc c++? jesli dowolny to czy oplaca mi sie uczyc c++ czy gma? w gmie jestem w stanie zrobic gre rpg z questami skillami itepe itede. w c++ na razie to co wyzej napisalem.

 

- czy da sie napisac taki program w gmie? screen

 

- co mi polecacie ogolnie? i czy macie jakies zrodla (najlepiej darmowe) przygotowujace do ów matury?

 

Arkusze:

http://maturzysta.dlastudenta.pl/artykul/E...atyka,6986.html

 

troche za bardzo sie rozpisalem i chaotycznie ale mam nadzieje ze odpowiecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do języków - masz listę jakich systemów operacyjnych i jakich języków możesz wykorzystać.

 

Ogólnie to stare wersje Windowsów, Linuksów ze starymi wersjami kompilatorów i wszystko stare, zresztą co się dziwić, skoro nasze jednostki obliczające to Pentium IV lub Athlony z 256 lub 512MB Ramu

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne zadania na rozszerzonej informatyce to wariacje tego co podałeś. Trzeba umieć odczytać wszystko z pliku i gdzieś ładnie posortować; tablice/listy/vertexy/dzikie węże, zależy co chcesz osiągnąć.

Pamiętaj że większość tego typu zadań nie wymaga zaprzęgania c++, równie dobrze wystarczy access/excel i umiejętność obsługi tabel przestawnych. Nimi łatwo można zrobić elementy statystyczne takie jak wyciąganie największego/najmniejszego [czegoś], różnego typu średnich itd. Trzeba tylko wiedzieć co taki excel potrafi.

 

Wiem bo zdawałem.

 

#Edit: "mój" nauczyciel informatyki wiedział że będę zdawał i większość ostatniego roku podawał zadania/arkusze do rozwiązania na lekcjach zamiast tego co aktualnie "braliśmy". Zapytaj swojego o taki czas na waszych lekcjach, niech Ci pomaga, od tego tam jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ministerstwo (czy ktoś tam z góry) daje listę dozwolonych narzędzi, OSów i języków. Ja chciałem zdawać kodując w PHP (i chyba mogłem) ale okazało się że musiałbym sam sobie przygotować stanowisko i odechciało mi się.

GM na 100% odpada bo musisz wysłać do sprawdzenia kod źródłowy.

 

Edit: Mając 1/2 z matmy nie dasz rady. Chyba że to pała z lenistwa. Musisz umieć rozwiązywać złożone zadania logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GM na 100% odpada bo musisz wysłać do sprawdzenia kod źródłowy.

 

W teorii GM operuje na kodzie źródłowym, który możesz wyciągnąć, ale nie ma go w Szkolnictwie Polskim

 

Elevator, jak idziesz na studia informatyczne, to matura z informatyki jest niepotrzebna. Powiem więcej - tych rzeczy co na maturze, będziesz się uczył na studiach :P

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Threef: ja miałem 2/3 z matmy :(

@up

Fervi ma rację (!), jeśli słaby jesteś z matmy to można zdawać dodatkowo np. fizykę. Ja tym sposobem fizyką nadrobiłem słabą matematyke na maturze i chyba tylko to mnie wcisnęło na studia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi :] a chcialem olac rozszerzenie z ang hah a tak sobie mysle ze podejde do matury z infy plus rozszerzenie z ang i postaram sie dobrze zdac podstawe matmy. Pozdr :D

 

@

juz slyszalem kiedys ze tego co bedzie na maturze bedziemy sie uczyc na studiach czyli calego programowania od nowa +inne jakies tam :D ale mimo to wole tluc infe i matme niz 2x mocniej matme i w ogl infy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci dalej radzę idź w matmę albo w fizyke rozszerzoną.. Jak już tak na to naciskasz to bierz matme rozszerzoną i infę rozszerzoną. Matma wcale nie jest taka trudna do zdania, weź jakieś korki z 2 razy w tyg i rusz dupę z zadaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Saus '2' here!

 

@Topic jeżeli rozumiesz cokolwiek z fizyki to po lekkich przygotowaniach podstawę zdasz na 60%+. Angielski rozszerzony też nie sprawia problemu, nawet jak nie napiszesz pracy pisemnej (a można pisać głupoty) to złapiesz sporo darmowych punktów.

 

Informatyka (część praktyczna) to albo 'sprytna obsługa' excela/accessa albo operacje na plikach w C. Jeżeli czujesz się na siłach to spróbuj rozwiązać kilka zadań. Jak uda Ci się to zdasz podstawę na 40%+, reszta to teoria i twoje umiejętności z matematyki. Ważne jest to że nagradzany jest każdy punkt, więc wykucie podobnego (całkiem inny wzór) zadania na pamięć może dać jakieś punkty. :P Gdybyś miał problemy ze zrozumieniem jakiegoś zadania to pisz. Mamy tu na forum kilka mądrych głów które pomogą. ;) Rozszerzenie ma bardziej skomplikowane zadania, ale też wykonalne.

 

Matura z informatyki jest dziwna i większość nauczycieli jej odradza, bo albo zdasz ją na 80% albo na 3%.

 

 

Mnie udało się w szkole przekonać 3 kolegów którzy chcieli zdawać matematykę rozszerzoną aby wybrali też inf. W miesiąc rozwiązywali zadania i okazało się że z informatyki mieli 20-50% a z MatR <10%, a przygotowywali się rok. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze apropo tego co "słyszałeś" o nauce programowania na studiach.

Z tym jest tak, że albo uczysz się sam (bo chcesz) albo nie umiesz. Ja na studiach nie dowiedziałem się nic nowego czego nie wiedziałem przed nimi, a swoją prace dyplomową równie dobrze mogłem zacząć w technikum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze apropo tego co "słyszałeś" o nauce programowania na studiach.

Z tym jest tak, że albo uczysz się sam (bo chcesz) albo nie umiesz. Ja na studiach nie dowiedziałem się nic nowego czego nie wiedziałem przed nimi, a swoją prace dyplomową równie dobrze mogłem zacząć w technikum.

 

To co na próbnej maturze jest (tzn. tej z linków) to ja mam na studiach xD

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi :] a chcialem olac rozszerzenie z ang hah a tak sobie mysle ze podejde do matury z infy plus rozszerzenie z ang i postaram sie dobrze zdac podstawe matmy. Pozdr :D

 

@

juz slyszalem kiedys ze tego co bedzie na maturze bedziemy sie uczyc na studiach czyli calego programowania od nowa +inne jakies tam :D ale mimo to wole tluc infe i matme niz 2x mocniej matme i w ogl infy

Pieprz infę, tłucz matmę. Jestem na kierunku związanym z programowaniem, mamy tylko jeden przedmiot z tego i wszystko jest od nowa, reszta przedmiotów to sama matematyka. Z tym, że i tak matma do programowania jest inna niż ta w liceum. :X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
Jak wyżej, mam około 4 miesięcy do matury i masę zaległości z innych przedmiotów a mimo chce pisać mature z informatyki. Nauczyciel powiedzial mi ze jesli bardzo chce to moze mi pomoc ale do matury z inf podchodza osoby programujace LATAMI (pewnie chodzilo o c++) majace 6 z matematyki.

pisałem rozszerzoną nic nie robiąc całe życie i zdałem :)

 

możesz tam pisać w jakim języku chcesz, tylko wcześniej deklarujesz jaki to będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...