Skocz do zawartości

turbo pascal


siemien

Rekomendowane odpowiedzi

W Turbo Pascalu można zrobić grę 3D, nawet na Helionie jest książka "Jak robić gry 3D w Pascalu" czy jakoś tak, ale teraz lepiej chwyć za Free Pascal, bo tylko on jest jeszcze rozwijany jak znasz Pascala (no i wieloplatformowy ^^), albo w ogóle zmień język programowania na jakiś bardziej pro, np. C++ :] .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej C#. Ktoś tu seplenił o tym języku i to chyba był dziadekkleofas?

To shaq się popisywał, że go zna :P . Poza tym, ostatnio ten .NET staje się coraz popularniejszy :| . Zupełnie nie rozumiem czemu. Praktycznie wsparcie od Microsoftu na to jest tylko na Windows. Co prawda wydali wersję na FreeBSD, ale to tylko na niego, a jakoś tam nie ufam tym darmowym odpowiednikom typu Dot GNU czy Mono. Jak Microsoft wyda też na inne platformy .NET to może się zastanowię co do tego, ale tak to nie :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Marmot:

Po pierwsze to źle, że nie ufasz, ponieważ projekty, które są wspierane przez korporacje i ciężki szmal - zawsze są górą, a przynajmniej ekspresowo się rozwijają. Mono to przecież projekt Novell'a, ponieważ przenosi się on całkowicie na Suse i musi mieć kompatybilne narzędzia z produktami MS, których używa, prawda? I to właśnie Novell ciągnie ostatnio linuksy w sferach programowania i biznesu, a nie inne projekty open source, bo inicjując np. takie Mono, to cała społeczność uniksowa na tym zyskuje.

 

Po drugie ględzisz, a zapewne nie testowałeś i masz nieświeże informacje. Mono w tej chwili jest zgodne z NET 1.1 i zapewnia obsługę większości ficzersów pod .NET 2.0 (obsługa całego 2.0 to kwestia czasu, na razie można spokojnie pracować w 1.1). Zresztą na stronie masz vmware iso = sled 10 + mono + monodevelop + masa przykladow gtk + masa przykladow WINDOWS FORMS! I to dziala, testowalem dzisiaj. :]

 

Po trzecie zainteresowalem sie C# tylko dlatego, ze w Viscie bedzie od razu .NET, a nie tak jak jest teraz, ze trzeba sciagac. Java nigdy juz nie bedzie od razu w Windowsie, wiadomo czemu. Skutkowac to bedzie spadkiem popularnosci na rzecz .NET i to powaznym. :] A po drugie wlasnie Mono, bo mam zamiar pisac (nie ukrywam ze glownie) pod FreeBSD. W tej chwili mam zainstalowane darmowe srodowisko sharpdevelop + net 1.1 + net 2.0 + mono 1.16 latest i bangla jak nalezy. Przelaczam sobie pomiedzy srodowiskami i testuje czy nie ma rozbieznosci.

 

Po czwarte Borland zdecydowal sie wrocic do gry ... dzieki .NET, dla ktorego robi wsparcie poprzez jezyk Delphi oraz majstruje wlasny kombajn IDE. :) Umarl krol, niech zyje krol? Microsoft (wsparcie dla windowsa) + Novell i Borland (wspracie dla windowsa i uniksowatych) = znacznie nowsze i wydajniejsze srodowisko od Javy, a przy tym wieloplatformowe. Krotko mowiac sun bedzie mial klopoty z java na pecetach. :]

 

I na zakonczenie dodam tyle, ze moze sie w przyszlosci okazac, ze .NET osiagnie to czego Java nie zdolala - stac sie prawdziwa latwa platforma programistyczna, ktora bedzie praktycznie na starcie w kazdym OS'ie czego sobie i wam zycze. ;P Tymczasem ide analizowac kod "Quake 2 .NET"

 

ps. Teraz juz wiesz czemu C# staje sie popularny? :D A ROTOR'em czy DOTGNU nie zaprzataj sobie glowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Pietrus: Źle się wyraziłem. Chodziło mi o łatwą platformę programistyczną, której nie trzeba DODATKOWO ściągać. Niestety wielu zwykłych ludzi to przerasta. ;P Przecież jak coś stworzysz w Javie, to musisz do Windows'a dograć Java Runtime Kit, tak samo w linuksach, ale tutaj w niektórych distro często java jest na starcie. Tak samo jest w tej chwili z C#, ale to się zmienia, bo po pierwsze na WinVista będzie od razu .NET, a po drugie np. najnowsze Suse będzie mieć mono na starcie (np. Suse Enterprise Linux Server 10), poza tym C# już jest w tej chwili zalecanym językiem tworzenia aplikacji pod środowisko graficzne Gnome. Tak więc jak napiszesz jakąś aplikację w C#, to na starcie bez instalacji dodatkowego softu ruszy na większej liczbie komputerów niż to jest z Javą. Wyjaśnione? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt na windzie olali jave a szkoda, ale na linuksach itd. nie trzeba się męczyć bo najczęściej jest już dodana ;)

Co do samego .NET to kiedyś też się interesowałem c#, ale wkońcu sobie odpuściłem. Może jak rzeczywiście stanie się to nowym standardem powróce, a tym czasem ucze się perla i pythona :D

 

edit: oj, chyba zbyt wolno pisze posty :D Swoją drogą - wyjaśnione :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Pietrus, ja mam nadzieję, że tak będzie. Jeszcze raz powtórzę, że już w tej chwili Mono jest zgodne z .NET 1.1 i ma większość opcji z .NET 2.0 zaimplementowane. Pełnia obsługi .NET 2.0 jest zaplanowana na czwartą kwartę tego roku i to oznacza, że wszystkie windowsowe biblioteki tego Frameworka będą dostępne na linuksie i np. robiąc kalkulator wieloplatformowy, nie musisz korzystać z GTK tylko możesz używać Windows Forms. Zresztą już teraz możesz z tego korzystać i pod linuksem będzie banglało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem, wiem ale chce jeszcze trochę poczekać ;) Musze mieć pewność, że nie będe się uczył na marne. W sumie na początku (dzisiaj rano - marmot coś o tym wie B)) byłem przeciwny temu całemu .net, ale po przemyśleniu to Windows Forms w linuksach będzie dużą zaletą. Tak to musze się bawić w qt/gtk czy co tam jeszcze, a tak pisze sobie szablon z użyciem WF i wszystko. No i do wf jest duużo więcej artów w necie niż do qt czy gtk. Niezła sprawa, trzeba czekać :)

 

Edit: chyba we wtorek będe instalował neo pod slackiem, więc może przy okazji też ściągne mono, zobacze co i jak B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...