Skocz do zawartości

problem ze zmiennymi


Prodayle

Rekomendowane odpowiedzi

to zwoju ja =)

 

dobra ludzie, dzieki za wszelka pomoc

widze ze kazdy na tym forum sluzy pomoca nawet najbardziej zielonym :)

 

postanowilem powrocicć do intensywnego uczenia sie, zwiazanego z testowaniem przed stworzeniem czegos wiekszego, gdyz widze ze naprawde jest zielony i tak na prawde nie mam o niczym pojecia :)

jesli chcecie, moge was kiedys dodac do creditsów za pomoc której mi użyczyliście :)

 

jesli mógłbym, chciałbym was zapytac o wasze poczatki programowania (niech was data nie zmyli, 2 lata temu praktycznie nie ruszałem game makera aż do teraz) i dobrą rade jeśli chodzi naukę programowania =)

chciałbym sie też dowiedzieć czy wersja platna game makera bedzie zawierala bezplatne aktualizacje do np. (jesli wyjdzie) wersji 9 itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Prodayle: najpierw sprawdź, czy podany kod działa, a potem osądzaj :)

@karolo320: zdajesz sobie sprawę, że Twój kod jest nie dość że nieczytelny, to jeszcze im większy zasięg broni, tym wolniejszy?

@gnysek: tylko nie pokazuj im mojego kodu :3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Prodayle: najpierw sprawdź, czy podany kod działa, a potem osądzaj :)

@karolo320: zdajesz sobie sprawę, że Twój kod jest nie dość że nieczytelny, to jeszcze im większy zasięg broni, tym wolniejszy?

@gnysek: tylko nie pokazuj im mojego kodu :3

 

powiedz lepiej co myślisz o moim ostatnim poście :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli mógłbym, chciałbym was zapytac o wasze poczatki programowania (niech was data nie zmyli, 2 lata temu praktycznie nie ruszałem game makera aż do teraz) i dobrą rade jeśli chodzi naukę programowania =)

Ja piszę w GMie od 2006 chyba. Dobra rada? Ucz się myślenia. Nie myśl jak coś stworzyć, tylko jak stworzyć narzędzie, które pomoże ci to coś stworzyć. Ale to takie teoretyzowanie. Póki mam wakacje, prowadzę przez gg darmowy kurs GML. Tylko dla ambitnych, czyli 95% GMClanu odpada ;) .

 

W ogóle moja dobra rada to nie ograniczać się do tutejszego forum. Nie żebym robił jakąś anty-reklamę, ale ludzie, którzy są tu mniej niż 3 lata, o GMie nie mają przeważnie żadnego pojęcia. I nie słuchaj się innych, by nie zaczynać od gry MMORPG. Potrafisz, to rób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

95%? Wiesz, bardzo się mylisz.To, że piszemy gry nieoptymalnie, bądź robimy jakieś minigierki, nie świadczy o tym, że nie jesteśmy ambitni.Nie pomyślałeś, że nie każdy ma czas na full wypas gre ? :mellow:

Poza tym, nie każdy siedzi w gm'ie tyle co ty... niektóre osoby dopiero zaczynają. <_<

Bądź se nawet mistrzem Yodą, ale nie mów, że 95% GMCLAN'u to ludzie nieambitni, bez żadnych perspektyw. :sleep1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

95%? Wiesz, bardzo się mylisz.To, że piszemy gry nieoptymalnie, bądź robimy jakieś minigierki, nie świadczy o tym, że nie jesteśmy ambitni.Nie pomyślałeś, że nie każdy ma czas na full wypas gre ? :mellow:

Poza tym, nie każdy siedzi w gm'ie tyle co ty... niektóre osoby dopiero zaczynają. <_<

Bądź se nawet mistrzem Yodą, ale nie mów, że 95% GMCLAN'u to ludzie nieambitni, bez żadnych perspektyw. :sleep1:

Fakt, że sam siebie wpisałeś do tych 5%, nie najlepiej świadczy o tobie. Po co ta agresja i po co te teksty :) ? Mówię jak jest. Poziom gier na GMClanie, a co za tym idzie, poziom wiedzy, jest strasznie niski. Nie możesz temu zaprzeczać, bo jesteś tu za krótko.

 

To moja indywidualna opinia, całkowicie subiektywna. Sporo osób uczyłem i wiem jak jest. Jedni mają potencjał, inni nie. Nie powinno ciebie to obchodzić, ponieważ to informacja przydatna tylko mi :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom gier na GMClanie, a co za tym idzie, poziom wiedzy, jest strasznie niski. Nie możesz temu zaprzeczać, bo jesteś tu za krótko.

 

Poziom gier jest jaki jest. Niektórzy wrzucą pierwszą gierkę, dostaną "ochrzan" i dają sobie spokój. A poziom wiedzy i poziom gier, według mnie, nie idzie za bardzo w parze. Ktoś może znać wszystkie funkcje GM, ale jak przychodzi co do czego to głupieje i nie wie jak za bardzo ugryźć problem (to jak zadaniami z fizyki, czytasz teorię i uważasz, że jest prosta. Gdy na klasówce dostaniesz zadanie, to głupiejesz). Z wiedzą musi iść doświadczenie (pisanie programów/ robienie zadań) wtedy będą jakieś dobre rezultaty.

 

Na pewnym forum fizycznym, jak ktoś podaje zadanie do rozwiązania, to nie podaje mu się gotowego rozwiązania, tylko naprowadza się żeby to on sam wszystko zrobił. Wtedy wyniesie z tego o wiele więcej. Tutaj można tak samo zrobić. Nie pisać kodu (jako kompletniej odpowiedzi), tylko podpowiedzieć jak można to zrobić i czekać co druga osoba wyskrobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że sam siebie wpisałeś do tych 5%, nie najlepiej świadczy o tobie. Po co ta agresja i po co te teksty :) ? Mówię jak jest. Poziom gier na GMClanie, a co za tym idzie, poziom wiedzy, jest strasznie niski. Nie możesz temu zaprzeczać, bo jesteś tu za krótko.

 

To moja indywidualna opinia, całkowicie subiektywna. Sporo osób uczyłem i wiem jak jest. Jedni mają potencjał, inni nie. Nie powinno ciebie to obchodzić, ponieważ to informacja przydatna tylko mi :) .

Hę, kiedy się do nich niby wpisałem ? - nie bój się, nie mam się za jakiegoś mega programiste edit* wręcz przeciwnie, niewiele potrafie, ale wiele chce zrobić, dlatego jak czegoś nie umiem to próbuje różnych sposobów, w ostateczności, jak nic nie wymyśle, szukam pomocy.

Agresji w moich słowach nie ma, raczej oburzenie.Skoro to informacja przydatna tylko tobie, to po kiego to mówisz, być może obrażając innych ?

Poprostu zostaw to dla siebie następnym razem.

Koniec tematu, jeśli można go zakończyć, chyba że masz coś jeszcze do powiedzenia.

EDIT:Nic do ciebie nie mam, ale czasem wstrzymaj się z komentarzem na ludzi. ;)

Jak dla mnie, poprostu wyjechałeś niepotrzebnie z tym, że 95% GMC to ludzie nieambitni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom gier jest jaki jest. Niektórzy wrzucą pierwszą gierkę, dostaną "ochrzan" i dają sobie spokój. A poziom wiedzy i poziom gier, według mnie, nie idzie za bardzo w parze. Ktoś może znać wszystkie funkcje GM, ale jak przychodzi co do czego to głupieje i nie wie jak za bardzo ugryźć problem (to jak zadaniami z fizyki, czytasz teorię i uważasz, że jest prosta. Gdy na klasówce dostaniesz zadanie, to głupiejesz). Z wiedzą musi iść doświadczenie (pisanie programów/ robienie zadań) wtedy będą jakieś dobre rezultaty.

 

Na pewnym forum fizycznym, jak ktoś podaje zadanie do rozwiązania, to nie podaje mu się gotowego rozwiązania, tylko naprowadza się żeby to on sam wszystko zrobił. Wtedy wyniesie z tego o wiele więcej. Tutaj można tak samo zrobić. Nie pisać kodu (jako kompletniej odpowiedzi), tylko podpowiedzieć jak można to zrobić i czekać co druga osoba wyskrobie.

Bardzo ładna odpowiedź :) . Co do "dostaną <<ochrzan>> i dają sobie spokój." nie byłbym pewien. Bedziom czy seria "Seid" zaprzeczają tej teorii :) .

Hę, kiedy się do nich niby wpisałem ? - nie bój się, nie mam się za jakiegoś mega programisty.

Tutaj:

To, że piszemy gry nieoptymalnie, bądź robimy jakieś minigierki, nie świadczy o tym, że nie jesteśmy ambitni.

Napisałeś to cytując moją "wymyśloną na poczekaniu" daną ;) .

Agresji w moich słowach nie ma, raczej oburzenie.Skoro to informacja przydatna tylko tobie, to po kiego to mówisz, być może obrażając innych ?

Wstydzenie się swojej niewiedzy to żenada ;) . Ja mam słabą pamięć, ledwo znam hymn narodowy, nie kojarzę prawie w ogóle historii mojego państwa. Wstydzę się tego? Nie ;) . Skromnością nie jest powiedzieć, że jest się idiotą i nic się nie potrafi, tylko obiektywnie stwierdzić swoje zalety / wady.

Poprostu zostaw to dla siebie następnym razem.

Koniec tematu, jeśli można go zakończyć, chyba że masz coś jeszcze do powiedzenia.

Następnym razem zostaw swoje rady dla siebie ;) .

 

EDIT:Nic do ciebie nie mam, ale czasem wstrzymaj się z komentarzem na ludzi.

Jak dla mnie, poprostu wyjechałeś niepotrzebnie z tym, że 95% GMC to ludzie nieambitni.

Bo gdybym wyjął 20 ostatnich gier z odpowiedniego do tego działu, tylko jedna by zapewne cokolwiek sobą reprezentowała. Zrozum to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wstydzę się swojej niewiedzy, raczej ją łatam, gdy czegoś nie wiem czytam coś co mi pomoże/pytam kogoś o pomoc.

Nie zapisałem się ani do tych twoich 95% ani do tych pozostałych 5%, mówiłem po prostu w imieniu wielu osób, żebyś sobie nie wymyślił, że wypowiadam się za nich, nie wypowiadałem się w ten sposób.Czy ja staram się ukryć swoje zalety, czy wady ? - nie.Uważam, że nie trzeba się ich wstydzić, bo nikt nie jest idealny.Jakość gier, nie oznacza tylko i wyłącznie niskich ambicji, niektórzy nie mają czasu na jakąś większą gre, i wolą dla tego wydawać małe, przy okazji uczą się czegoś.Niektórzy, pomimo braku czasu, jadą w zaparte i robią porządną pełną wersje gry/programu.No dobra, koleś chciał tu pomocy, nie offtopu, to nie miejsce na takie pogawędki.Jak chcesz coś jeszcze dodać, to może na gg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sernat: 95% to gruba przesada.

gdybym wyjął 20 ostatnich gier z odpowiedniego do tego działu, tylko jedna by zapewne cokolwiek sobą reprezentowała

Poziom ambicji nie jest proporcjonalny z poziomem, jaki reprezentują gry. Przynajmniej w pierwszych latach programowania, a przecież wiele osób zaczyna właśnie od GameMakera.

 

@Prodayle: początki programowania? 2,5 roku temu kolega pokazał mi Game Makera i prostą gierkę, którą stworzył w pół godziny. Nie powiem, zadziałało na moją wyobraźnię :)

Nie potrafię opisać mojej metody uczenia się, bo dość płynnie zmieniała (i zmienia wciąż) swoje granice. Raz tworzyłem malutkie gierki, innym razem uczyłem się korzystać z funkcji opisanych w dokumentacji, a których nie umiałem użyć - czy to robiąc proste przykłady, czy to po prostu korzystając z show_message, aby wyświetlić wyniki obliczeń. M. in. tak nauczyłem się podstaw trygonometrii, algorytmiki genetycznej, poznawałem nowe metody optymalizacji (przyspieszania) itp.

Myślę, że to się sprawdziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Ja mam taką poradę - staraj się rozwiązywać problemy korzystając z tej wiedzy którą już posiadasz, zamiast generować sobie nowe problemy. Owszem, dobrze jest poznawać nowe możliwości, ale jeszcze lepiej jest opanować i dobrze korzystać z tych które już się posiada. Zawsze dobrze jakiś problem porównać do innego rozwiązania, które już stworzyliśmy w przeszłości, zastanowić się co zrobiliśmy tam dobrze, co źle i jak byśmy się teraz za to zabrali - tak optymalizujemy sami siebie i swój tok myślenia. Ja np. po tygodniu otwierając jakiś tam kod już widzę, że można by coś zrobić szybciej, lepiej i krócej.

 

Najważniejsza zasada - nigdzie się nie spieszyć - to musi trwać długo, tak już jest i tego nie zmienimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy
czyli najlepiej jest przeznaczyć pół dnia na nauke, a kolejne pół dnia na wykorzystanie tego co się nauczyliśmy :P

 

Codziennie - tak. Ja GM w stopniu satysfakcjonującym opanowałem po jakichś 2 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, ale to już wtedy przykładowo wiesz wszystko, o tym co będzie wydajne i czego można użyć, i w jakim stopniu.

Same tam pętle i takie tam, raczej by się dało wkuć w dużo krótszym czasie, dopiero potem skracasz kod, optymalizujesz go, szukasz lepszych rozwiązań itd. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem największą frajdę, gdy nauczyłem się obsługi surface'ów na podstawie przykładów Psichixa. Był tam przykład 'Paint' korzystający z surface'ów, a ja, korzystając z wcześniejszej wiedzy, przerobiłem go tak, aby działał na wersji Lite - był identyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...