Skocz do zawartości

[DELPHI] Programowanie okienkowe


BeWuO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chce napisać pewną okienkową aplikację i mam pare pytań (najchetniej odnośnie DELPHI 7 bo ten kompilator mam na dysku ;]).

Chodzi mi o to jak komunikować się miedzy formami, bo każda forma to oddzielny UNIT, który dołączam do projektu. Chcę aby klikając na BUTTON w jednej formie, otwierała się druga forma.

Zna ktoś jakieś ksiażki/ebooki/kursy odnośnie tej części Delphi?

Nie dawajcie mi ogólnych kursów Delphi, bo nie chce czytać 100 razy tego samego i wciąż nie znajdować tego co mnie interesuje.

Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

w uses dajesz chyba Form2 albo też Unit2, nie pamiętam, a w buttonie "Form2.showmodal".

Ale jak mówię nie pamiętam bo w delphi napisałem dwa czy trzy proste programy i na tym się skończyło. Uznałem że GML i PHP to lepsze języki bo mają bardziej przejrzyste helpy i łatwiej cokolwiek z nich wyczytać i się nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz żeby po naciśnięciu buttona pojawiła się inna forma to dajesz:

nazwa_formy.show;

Z resztą, przy pisaniu powinny się pojawiać takie podpowiedzi, jakby coś było nie tak ;p .

 

EDIT: Co do książek to polecam książki autorstwa Marco Canto. Posiadam jedną o Delphi 4 i jest tam wszystko ładnie opisane. Dobre są też książki dołączane przez Borlanda do wersji komercyjnych Delphi, ale raczej ich nie posiadasz, bo przyjmuję, że masz wersję Personal ;p .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie mam połączenia miedzy UNITami, ludzie słuchajcie Wy mnie, co? :)

Zróbcie tak, ze macie 2 UNITy z formami i projekt i w jednym Unicie dajcie akcję żeby pokazać forme z 2 unitu.

Ew powiedzcie jak stworzyć 2 formy w jednym unicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Bardzo dużo programowałem w tym języku

Ja robiłem to tak

W uses Formy1: Form2

W kliknięciu buttona: Form2.Show;

Jeśli to nie tak to wytłumacz dokładniej, bo dwóch form w jednym unicie się nie da zrobić (LOL zdubluj kod)

Jeśli chcesz aby ktoś ci pomógł to powiedz jaki program robisz? Będzie nam łatwiej ci pomóc.

 

Może chodzi ci o to żeby naciskając na button formy1 robiła się akcja z formy2 np. wciśnięcie Form1.Button1 wciskało też Form2.Button1;

 

Jeśli nie to nie wiem jak ci pomóc... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprostu z menu wybierasz File->New->Form i jesli chcesz wyswietlic nastepna forme to dajesz np. w buttonie Form2.Show;

 

Ja tymczasem polecam serwis www.4programmers.net zankomity polski portal dla programistów

albo www.ks-ekspert/forum i tam pytaj sie o wszytsko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasze odpowiedzi są troche banalne, nie?

 

Jak wpiszesz w akcje klikniecia buttona to co napisałeś i zadziała to ja jestem zakonnica ;]

Już obczaiłem sobie jak to zrobić, a to 4programmers przeleciałem wzdłuż i wszerz i nie znalazłem. Tak jakby nie było nigdzie opisanej obsługi forem. Już nawet WINAPI obcykałem :P

A szukam jeszcze obsługi mysql.pas, lub mysql.h, bo to to samo (operuje na libmysql.dll) tyle, że pod inne środowiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...