Skocz do zawartości

Problem z Linuxem


TeoTN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam problem z komputerem. Otoz jestem nowicjuszem w dziedzinie Linuxa. Postanowilem go (najnowszy Ubuntu) sobie zainstalowac na pendrive - wszystko ok, ale teraz nie wiem jak teraz zrobic, zeby przy bootowaniu byl widoczny windows vista oraz windows 7, ktore sa zainstalowane na dysku.

Prosze o lopatologiczna pomoc, bo w kwestii linuxa mam praktycznie zerowe doswiadczenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak :)

Po przestawieniu BIOSa na bootowanie z dysku i wyjeciu pendrive wyswietla ze nie znalazl urzadzenia (i tutaj pol miliona cyferek i literek)

 

PS Bede odpisywal ok. 21, bo teraz musze wyjsc, z gory dzieki za wszelkie pomysly na rozwiazanie problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega (bynajmniej mi się tak zdaję), że linux zainstalował swojego boot'a (GRUB chyba) i on stał się tak jakby głównym programem który startuję system operacyjny, jak wyjmujesz pendriva to niema tego programu, coś by trzeba zrobić aby ten windowsowy był domyślny, może w biosie nastaw coś tam primary (że odczyt z tego, tam tez możesz nastawić ,np. CD) nastaw na dysk twardy, gdzie masz windę, może pomoże(wiem że pisałeś że nastawiłeś ale może coś źle??), na moje powinno działać, bo boota windy nie usuwałeś... Ewentualnie jakbyś mógł to fotkę albo ten komunikat napisz co wyskakuje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

error: no such device: a8a17844-e1d8-4c04-ab17-aa765e1144a6.

grub rescue> _

 

To się wyświetla jak bootowanie jest z pendrive na 1. i nie ma pendrive w USB.

 

Jak na 1. w BIOS ustawię dysk twardy i WŁOŻĘ DO portu pendrive to odpala mi się GNU GRUB (wersja 1.90-1ubuntu6) gdzie mogę wybrać Ubuntu, memory test, Windows Vista i Windows 7 - po wybraniu Windows 7 odpala się ekran wyboru systemu Windowsowy i mogę wybrać Vista/7. Teraz siedzę na Win7.

Chciałbym, żeby zamiast najpierw GRUB a potem Windowsowego, wyświetlał mi się tylko ekran z Windowsami, a jeśli pendrive jest w USB to od razu żeby ruszał Linux :)

 

EDIT: Mały błąd :) Oczywiście chciałbym, żeby Windows mógł ruszać BEZ pendrive w usb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit 1. poprawione

Pierwszy pomysł, choć nie dający 100% oczekiwanych efektów to Wywal w biosie żeby czytał usb przy rozruchu, dodaj do boota windowsowego wpis żeby startował z usb (kolejne do menu)

Drugi pomysł zmienić w opcji w programie GRUB aby czekał 1s (lub mniej jak się da) i startował linuksa i wtedy jeszcze w biosie nastaw na 1 miejscu start z dysku z usb a na 2 z dysku twardego...

Edit 2. lol ale jak robisz 2 sposobem wtedy wyskakuje ten błąd ?? To wtedy muszę jeszcze pomyśleć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, błąd jest tylko jak nie ma pendrive.

Ad1. Ale jak Windows ma startować z USB? Oo

Rzecz w tym, że chcę, żeby GRUB wyświetlał się tylko jak jest pendrive w porcie, a tak to normalnie windows ma startować BEZ czegokolwiek w USB :)

 

PS A gdzie są opcje GRUB ? xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest na Ubuntu, ale ja mam Fedore i korzystam z panelu GNOME to klikam u góry na pasku SYSTEM->Administracja->Program startowy,

można też przez konsole:

1. Uruchamiasz konsole.

2. wpisujesz: su

3.klikasz klawisz enter

4. wpisz hasło(jakie tam masz)

5. klikasz enter

6. wpisz: gedit /boot/grub/menu.lst

7. i klikasz enter

wyskoczy taki plik "tekstowy" i zmienisz wpisy:

default=0 //który jest domyślny, liczby według kolejności

timeout=15 //czas jaki ma czekać

jak coś to się nie dziw że po znaku "=" masz inne wartości :P

Edit 1. Nie zapomnij zapisać zmian!!!! Nic więcej lepiej nie zmieniaj jak się nie znasz...

Edit 2. Chyab coś z biosem nie tak bo jak dasz na 1 miejscu rozruch dysk usb a na 2 dysk twardy to jak nie ma 1 to powinien bez problemów chcieć 2 i tak dalej, oczywiście jak masz nastawione w opcjach bootowania w biosie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ano dalem gedit, ale otworzyl puste okno, znaczy sie 0 tresci :)

 

ED:

Edit 2. Chyab coś z biosem nie tak bo jak dasz na 1 miejscu rozruch dysk usb a na 2 dysk twardy to jak nie ma 1 to powinien bez problemów chcieć 2 i tak dalej, oczywiście jak masz nastawione w opcjach bootowania w biosie...

No ale jak mam tak ustawione i nie ma nic w usb to wtedy zglasza wlasnie ten blad GRUB. :/

 

ED2: Doszedłem do tego, że w samym GRUBie też można zmieniać pewne ustawienia, może tam coś można zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Powinieneś odzyskać Bootloadera Windowsowego

2. Czy IsoLinux nie pójdzie z USB?

3. Trzeba było zainstalować Gruba na dyskietce ... ech te dzieciaki :P

4. Jeśli odzyskasz BL Wingrozy, to możesz zainstalować Grub4Dos (Grub dla Dosa) i wpisać tam Linuxa z Pendrive

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak odzyskać Bootloader Windowsowy bez nośnika? :P (Z nośnikiem też nie pamiętam już jak się odzyskiwało, bo tylko raz i to z pół roku temu to robiłem...)

Poza tym on jest (gdzieś), tylko się wyświetla dopiero jak wybiorę w GRUB Windowsa Vista lub Windows 7 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem co i jak, i niestety potrzeba :)

FixMbr w Win7/Vista rusza tylko spod wiersza poleceń WindowsRE, czyli płyta potrzebna.

Spróbuję jutro z tym FixMbr i dam znać co i jak, na dziś już idę, dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...