Skocz do zawartości

Kompilator i Linker


LoRd DaVeR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej w sumie jeszcze nic nie napisałem w c++ czy nawet skończyłem czytać książkę o c++ ale czytam właśnie Symfonie c++ a potem zabieram się za tom 2 i mam pytanie jaki kompilator wybrać i linker chyba jest tylko jeden? I mam zamiar używać <iostream.h> muszę coś do niego ściągnąć?

 

P.S. Mam zamiar uczyć się przez praktykę i czytanie a już nie długo przez lekcje ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, raczej Dev-C++ a Visual jest dla zaawansowanych

W czym jest taki zaawansowany? Nie bardzo pojmuje.

Hej w sumie jeszcze nic nie napisałem w c++ czy nawet skończyłem czytać książkę o c++ ale czytam właśnie Symfonie c++

tzn? Czytasz bez pisania? To nie historia tylko programowanie, tu nie chodzi i naukę języka tylko odpowiedniego logicznego myślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visual jest bardziej zaawansowany, najprostszy powód: instalacja jakichkolwiek dodatkowych bibliotek w Devie do pikuś, devpacki to na prawdę przydatny gadżet. I jeżeli nie ma się zamiaru pisać jakichkolwiek większych projektów, nierozwijany już od wieków Dev może się okazać epickim.

 

Wszyscy początkujący jarają się Visualem, ale nie są w stanie ukazać jego zalet. Ja przez pierwszy rok nauki polecam Deva każdemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Broń Boże nie używaj starego i niewygodnego Dev-C++, polecanego przez amatorskich programistów, których jedynymi dziełami są hello world i kalkulatorki w trybie tekstowym. To tak jakby ktoś Ci polecał nagrać system windows 98 zamiast windowsa 7, bo przecież i tak nie wykorzystasz wszystkich możliwości 7, a 98 jest lekka i prosta jak budowa cepa. Bierz Visuala, on wydaję się być ciężki i zbyt rozbudowany, ale zarówno dla początkującego jak i bardziej zaawansowanego kodera jest to prawie że jedyne słuszne wyjście (ewentualnie code::blocks).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ch3matik, to teraz dla ciebie ciekawa zagadka: co ma przerzucenie plików do programowania :) ? Poddajesz się? Dziękuję za uwagę :) .

 

Will & Ranmus:

 

Nie skończyłem nauki na Hello World, więc już się nie kwalifikuję do waszych przypuszczeń. Nie mogę brać waszych postów na serio, bo piszecie zbyt ogólnikowo. W sumie nic nowego do tematu nie wnieśliście. Wymieńcie chociaż JEDNĄ KONKRETNĄ zaletę Visuala, wtedy pogadamy. Używałem Deva, CB i Visuala.

 

A twoje porównanie Ranmus nie ma nic do rzeczy, bo w przypadku systemu operacyjnego od razu odczuwasz różnicę, ja po kilku miesiącach nie odczułem żadnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

 

No zobacz, mi refaktoring się ani razu nie przydał, gdy się uczyłem C++.

Twoja argumenty są do dupy.

 

Ja dodam od siebie jaką ma przewagę Visual:

- code intellisense ( które bije na głowę resztę )

- świetny debugger

- intuicyjny interface

- rozszerzalność za pomocą pluginów ( wsparcie dla Ruby, PHP itd. )

- wsparcie dla .NET

- edytor interface dla swojego programu

 

A Dev C++? Haha.

 

co ma przerzucenie plików do programowania smile.gif ?

Z tym że nie należy się uczyć, że IDE zrobi za Ciebie wszystko, bo jak sobie to wyobrażasz? Devpacki, może i fajny bajer, ale jest zbędny. Ch3matik ma rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
Nie.
Jak nie widzisz różnicy w jakości obrazu między Full HD a HD Ready, to w sumie jest jednak na twój plus, bo nie musisz kupować droższego telewizora. :)

 

No zobacz, mi refaktoring się ani razu nie przydał, gdy się uczyłem C++.
Bo jesteś typowym przykładem nastolatka, który naukę c++ zaczynał od symfonii i dev-c++, a potem na tym najczęściej poprzestał. Takie tzw. chałupnicze kodzenie, nie wychodzące poza amatorskie ramy. Stosowanie Dev-C++ nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia, ponieważ raz że jest stare i z funkcjonalnością do tyłu, to jeszcze oferuje bardzo starą wersję kompilatora i nieświeże devpaki. Używając Visuala nie musisz mieć devpaków, ponieważ duża część bibliotek ma zwykły instalator libów lub chociażby instrukcję obsługi z opisem specjalnie pod visuala. Jeżeli ktoś ma kłopot z zainstalowaniem biblioteki, to tym bardziej powinien zastanowić się czy programowanie to jest to, do czego został stworzony. Symfonia do nauki przecież nie wymaga nie wiadomo jakiego środowiska z jakimi libami, więc czytelnik na starcie nie zostanie skazany na wielogodzinną mękę instalowania libów, jeżeli wcześniej nie miał z tym żadnego doświadczenia. Ręczna instalacja libów to potem must have przecież. W tym momencie devpaki tracą sens.

 

Co do refaktoryzacji, to fajnie że Ci się nie przydała i w ogóle... Mało tego, możesz nawet nie używać obiektowości c++, tylko wszystko wykodzić strukturalnie, twój wybór, twoja wola. Podałem jeden bardzo konkretny powód wyższości Visuala nad Dev, a ty go zanegowałeś stwierdzeniem że nie miałeś potrzeby go używać (trudno byś miał, skoro Dev nawet nie daje Ci takiej możliwości). W tym momencie dyskusja z Tobą traci sens, ponieważ tak to wszystko możesz zanegować.

 

@egzekutor:

Z tym Hello World to była bardziej taka metafora, na to co napisałem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Moim zdaniem Visual jest lepszy ponieważ:

- Od razu uczysz się na profesjonalnym środowisku, dzięki czemu masz lepszy start zawodowy.

- Masz najnowsze wersje kompilatora i bibliotek pomocnicznych.

- Dostęp do bazy wiedzy MSDN (z ukierunkowaniem na Visuala) w zasięgu ręki.

- Masz bardzo funkcjonalne środowisko. Oczywiście nie musisz wszystkiego przecież używać na starcie tylko skupić się na kodzeniu. Wszak mając już jakieś doświadczenie możesz zacząć testować co do czego służy. W Dev-C++ nie masz takiej wygody i w miarę rosnącego doświadczenia zostaniesz zmuszony do przerzucenia się na jakąś alternatywę. Nieważne czy to będzie Visual, Dev::Blocks, Eclipse, Netbeans czy choćby Komodo. Ważne jest to, że będziesz musiał używać środowiska idącego z duchem czasu. A każde przejście z jednego edytora na drugi powoduje czasowy spadek wydajności programowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masz, sam się Ranmus pogubiłeś. Zbyt uparty jesteś i tyle :) . Cały czas gadamy, że nastolatek amator ma łatwiej w Devie, a ty na końcu sam mi to wbić do głowy próbujesz :mellow: .

 

Co do devpacków - padłem :D .

Z tym że nie należy się uczyć, że IDE zrobi za Ciebie wszystko, bo jak sobie to wyobrażasz? Devpacki, może i fajny bajer, ale jest zbędny. Ch3matik ma rację.

Przecież cały czas mowa o bajerach IDE, a jak się jeden znajdzie w Devie, to piszesz, że IDE nie ma robić wszystkiego za usera :o .

 

Śmiech na sali :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
No i masz, sam się Ranmus pogubiłeś. Zbyt uparty jesteś i tyle . Cały czas gadamy, że nastolatek amator ma łatwiej w Devie, a ty na końcu sam mi to wbić do głowy próbujesz .
Nigdzie się nie pogubiłem, to Ty tak twierdzisz. Czemu niby programista ma łatwiej w devie? Bo nie ma aż tylu opcji w Visualu? Przecież jak ich nie zna, to się skupia tylko na kodzie, jak to napisał Kofel. Idąc twoim tokiem rozumowania, to równie dobrze może kodzić w notatniku i mieć przygotowanego bata z komendą kompilacji - mega prostota. Ja tylko stwierdziłem, że lepiej mieć bardziej rozbudowane środowisko niż mocno okrojone. Co z tego, że na starcie nie znam większości rzeczy, ale przecież z czasem się nauczę - tak powinno się myśleć. Nie ma sensu z czasem przerzucać się na inne środowisko, skoro możesz od razu zacząć kodzić w lepszym.

 

I jeszcze co do devpaków, zbiorę Slashowi to co zostało wcześniej napisane, a i tak nic nie zrozumiał.

- Devpaki są fajnym ficzerem, ale aktualnie bezużyteczne, bo zawierają stare wersje bibliotek, więc trzeba instalować liby ręcznie.

- Devpaki nie są potrzebne początkującemu programiście, bo nie potrzebuje żadnych zew. bibliotek by uczyć się programować w c++.

 

Dodatkowe minusy DEV-c++:

- Stare nierozwijane środowisko, mające starą wersję kompilatora będzie mieć/ma z częścią nowych bibliotek, więc trzeba podmienić kompilator.

- W związku z powyższym niektóre devpaki przestaną działać, bo były przygotowywane pod kompilator gcc z serii 3, a nie 4, to samo tyczy się mingw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ranmus ->

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Empatia (+ przysłowiowe "łatwo się mówi...")

 

Wow Ch3matic, dla ciebie ->

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Refaktoryzacja

 

Btw. Początkującym mogą się przydać te "stare" devpaki.

 

No i Ranmus podaj mi lekturę dla początkujących o C++, której treść jest ostro uzależniona od IDE lub jest przedstawiana pod kątem większej współpracy ze środowiskiem. Przeglądałem sporo pozycji i w żadnej się takowego aspektu nie doszukałem [żebyś się nie czepiał: "Symfonia C++", "Thinking in C++", "Tworzenie gier w C++", "C++ dla początkujących" itp.]

 

IDE nie stanowi żadnej przeszkody dla nauki języka, a jak jest się jeszcze zielonym, kod nie przekracza nawet 100 linijek kodu i nic nam żadne dodatkowe funkcje nie ułatwią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debugowanie w dev'ie - horror

kompilator- horror

 

Jest jednak jeden plus deva. Uruchamia się znacznie szybiciej na moim starym sprzęcie. Z resztą kogoś tutaj z tego forum przekonałem na przejście na visuala i w ogóle nie żałował. Fajne są też outputy z dev'a, jak wróżenie ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
http://pl.wikipedia.org/wiki/Empatia (+ przysłowiowe "łatwo się mówi...")
??? Zwroty trzeba umieć sensownie używać.

 

Wow Ch3matic, dla ciebie ->
Wnioskując po tym wpisie nie wiedziałeś co to jest refaktoryzacja. Otóż drogi Slash, takie funkcjonalności jak ta, podpowiedzi, wstawki kodu itd., to są tylko i wyłącznie wspomagacze w pisaniu kodu i oczywiście jak najbardziej trzeba je używać by zwiększyć wydajność pisania, ale w żadnym przypadku nie napiszą kodu za Ciebie. Zwłaszcza refaktoryzacja, która modyfikuje coś co już jest napisane. Jeżeli mam jakąś metodę używaną paręset razy w róznych plikach, to chcąc zmienić jej nazwę nie ma sensu spędzać wielu minut na szukaniu odwołań po plikach i ręcznej poprawce.

 

No i Ranmus podaj mi lekturę dla początkujących o C++, której treść jest ostro uzależniona od IDE lub jest przedstawiana pod kątem większej współpracy ze środowiskiem. Przeglądałem sporo pozycji i w żadnej się takowego aspektu nie doszukałem [żebyś się nie czepiał: "Symfonia C++", "Thinking in C++", "Tworzenie gier w C++", "C++ dla początkujących" itp.

 

IDE nie stanowi żadnej przeszkody dla nauki języka, a jak jest się jeszcze zielonym, kod nie przekracza nawet 100 linijek kodu i nic nam żadne dodatkowe funkcje nie ułatwią.

Ty ciągle nie rozumiesz tego, że nie poleca się byle badziewia, bo jest proste. Jest wiele innych fajnych i prostych narzędzi. Ciągle nie odparłeś zarzutów, że DEV-C++ jest stare, nierozwijane od 5 lat, zawiera starą wersję kompilatora, ma kłopoty z wieloma aktualnymi bibliotekami dostępnymi w internecie. Po co mu takie narzędzie? Bo jest proste? Powtarzam - równie dobrze może użyć notatnika z batem zawierającym komendę kompilowania. Ponadto uczepiłeś się tych devpaków, że są pomocne początkującemu. Do nauki devpaki są zupełnie zbędne, bo nikt początkujący nie będzie się brał za allegro, a jak już, to musi się nauczyć co to są biblioteki, czym się różni kompilowanie statyczne od dynamicznego itd. itp. Devpaki właśnie są tu idealnym przykładem wyręczania programisty z myślenia, bo instaluje coś na pałę, nie wiedząc nawet jak to później zaktualizować czy zmodyfikować.

 

Podsumowując, nie ma sensu używać trupa, jak są inne fajne i proste IDE, aktualne przede wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Visual jest bardziej zaawansowany, najprostszy powód: instalacja jakichkolwiek dodatkowych bibliotek w Devie do pikuś, devpacki to na prawdę przydatny gadżet. I jeżeli nie ma się zamiaru pisać jakichkolwiek większych projektów, nierozwijany już od wieków Dev może się okazać epickim.

 

Wszyscy początkujący jarają się Visualem, ale nie są w stanie ukazać jego zalet. Ja przez pierwszy rok nauki polecam Deva każdemu.

To, co dla początkującego ważne zostało zawarte w moim poprzednim poście, trzeba tylko CHCIEĆ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...