Skocz do zawartości

Pytania dot. MMO


krzysio664

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administratorzy

Nie słuchaj Kargula, on nawet nie umie dobrze kodu skopiować z przykładów.

 

Serwer = host :) Ze zmiennym IP jest problem, ale można za pomocą no-ip zrobić stały adres. Co do routera - wystarczy strefa DMZ lub przekierowanie portów na Twojego kompa. Jak zrobić grę? Najpierw nauczyć się programować, poznać trochę protokołu sieciowego (czym jest TCP i UDP), a potem np. z pomocą 39dll można zacząć tworzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko powiedzieć że nie warto się za to zabierać jak się zaczyna. Ej zrób w regulaminie "nie pytaj się o MMORPG". To pytanie jest najczęstsze i zaczyna wkurzać.

 

I kto to mówi, mam przypominać Twój temat https://forum.gmclan.org/index.php?showtopic=16724&hl= ? Milcz lepiej, bo kilka miesięcy temu sam zadawałeś takie pytania.

gnysek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie jestem początkujący, pracuje z GM od roku, tworzyłem tylko gry single-player, znam dobrze GM'a, znudziły mi się i chcę zrobić MMO. (porządne)

2. Czytałem Regulamin, nie pytam się w temacie "JAK SIĘ ROBI GRY MMO", tylko czy da się z jednym serwerem, a w przykładach nie ma takowego (może na jeden się natrafiłem, być może jest więcej...)

3. Języki programowania to ja znam, tylko nie ma sensu pisanie silnika MMO od zera, nie mam czasu.

 

4. Moje pytanie:

Czy da się nawiązanie do serwera, tzn. do MySQL czy coś? Bo chcę aby serwer był uruchomiony non stop, beż żadnych Host/Join. Czy da się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz musiał zrobić 2 pliki exe jeden który odpalisz na komputerze servera a 2 plik to będzie gra właściwa client. Clienta będą musieli pobrać gracze.

Tak czy inaczej nadal jest host i join, Hostem jest server a joinem client.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Do MySql można się połączyć, albo DLLem do jego obsługi (ale tylko lokalnie, tzn. localhost), oraz poprzez skrypt PHP/ASP lub czegoś, co będzie działać na serwerze.

 

Nie rozumiem tylko o co chodzi z host/join. Zawsze musi być serwer, który przechowuje dane, a join oznacza dołączenie do gry, czyli jej rozpoczęcie, więc takie coś masz nawet w singleplayerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto właśnie mi chodzi co ganaroo teraz napisał. A czy może być ten serwer w MySQL np. na serwerze domena.pl itp. bo jeśli na moim kompie to nie da rady...

 

Tylko jak połączyć klienta z servem, chyba w bazie danych co nie?

Chyba że tylko wysłać ten plik .exe serv na serwer, działało by?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobisz tego za free chyba że byś postawił serwer na swoim kompie.

Nie może być na przykładowym "domena.pl" ponieważ potrzebujesz komputera a nie tylko bazy danych i FTP.

Z takim serverem łączysz się np przez pulpit zdalny windows i wrzucasz plik server.exe, który będzie się automatycznie uruchamiał ze startem systemu.

W przypadku linuxowych serverów to nie wiem jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 39dll możesz ustalić własne porty przez jakie się ma łączyć gra, wiec jeżeli wiesz jak konfigurować ruter to nie będziesz miał problemów z portami bo już je znasz.

Podaj jaki masz ruter, tzn. firma i seria. Ważne żebyś miał zaznaczone w ruterze funkcję DMZ a ip jakie w niej podajesz jest twojego komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze spróbuj zrobić prostą grę, najlepiej na 39dll.

Np. Zwykłe poruszanie po mapie + czat (serwer + klient)

Jeżeli nie będziesz w stanie robić tego radzę się nie zabierać za MMO

Piszę to nie dlatego że chcę cie zniechęcić tylko dlatego żeby zaoszczędzić ci czasu na próbowanie stworzenia gry MMO bez podstaw łączenie gracza z serwerem.

 

Jeżeli już masz zrobioną grę single-player to możesz ją przenieść na multi-player bez większych problemów ale jeżeli nie masz gry podobnej do tej którą próbujesz zrobić radzę napisać pierwsze grę single-player.

 

Na samym darmowym serwerze(mysql + php) da się zrobić grę MMO,

Tylko będzie ona działać powoli i wymaga to napisanie wszystkich skryptów w PHP + Klienta w GM który by się łączył z tymi skryptami.

Odradzam takie rozwiązanie bo ono jest nie efektywne i nie optymalne a także wolno działa.

Ale jeżeli ma to być prosta gra (Nie RPG ani strategia) tylko np. coś ala ogame(ale w programie a nie w przeglądarce) może to być dobre rozwiązanie jeżeli nie masz dobrego łącza/serwera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już masz zrobioną grę single-player to możesz ją przenieść na multi-player bez większych problemów
Bzdura.

Próbowałeś kiedyś tak zrobić ;) ?

Jako przykład mogę tutaj walnąć MiniRPG. Szybciej to przepiszesz od nowa niż będziesz modyfikował.

 

Na samym darmowym serwerze(mysql + php) da się zrobić grę MMO
No TEORETYCZNIE się da, ale tylko i wyłącznie teoretycznie ;)

Napisanie jakiegoś systemu autoryzacji serwera http z klientem, (który za każdy przesyłany "pakiet" łączyłby się z nim jeszcze raz), jakichś sesji (choć na upartego to i tych php'owych można użyć), no i pamiętaj, że skrypt php raczej nie będzie się wykonywał w nieskończoność, bez przerwy jak "normalny" serwer odpalany pod Windowsem, przez co już stworzenie mobów by było abstrakcją.

 

Co do ogame'a to się zgodzę, ale kto by pisał taką grę jako aplikację :P ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura.

Próbowałeś kiedyś tak zrobić ;) ?

Jako przykład mogę tutaj walnąć MiniRPG. Szybciej to przepiszesz od nowa niż będziesz modyfikował.

 

No TEORETYCZNIE się da, ale tylko i wyłącznie teoretycznie ;)

Napisanie jakiegoś systemu autoryzacji serwera http z klientem, (który za każdy przesyłany "pakiet" łączyłby się z nim jeszcze raz), jakichś sesji (choć na upartego to i tych php'owych można użyć), no i pamiętaj, że skrypt php raczej nie będzie się wykonywał w nieskończoność, bez przerwy jak "normalny" serwer odpalany pod Windowsem, przez co już stworzenie mobów by było abstrakcją.

 

Co do ogame'a to się zgodzę, ale kto by pisał taką grę jako aplikację :P ?

Oczywiście nie miałem na myśli dodawania do gry multi-playera.

Ale chodziło mi o zachowanie gracza, mobów itd...

 

Gry Single-player umiem zrobić na GM, zrobiłem też MMO tylko inni nie wykrywają serwera (przez to że mam zablokowane porty).

 

Dane routera:

U.S. Robotics SureConnect ADSL Modem & 4-Port Router

Tu masz stronę http://portforward.com/ i tam jest dużo routerów.

 

A tutaj trochę dokładniej

http://www.usr.com/support/9105/9105-ug/wui.htm

new_code_9105_41.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...