Skocz do zawartości

Kilka pytań


bobo

Rekomendowane odpowiedzi

A więc zronbie gre podobna do kurki wodnej lecz zamiast kuczaków latac będą helikoptery i samoloty i mam kilka pytań do was:

1.Mam taki problem mam celownik ktury chodzi za myszką lecz wziąż widoczny jest kursor i za pomoca kursora a nie celownika sie strzela jaka jest "komenda" na to aby strzelało sie celownikiem?

2.Jak zrobic naliczanie pkt.tzn. np. za zestrzelenie helikoptera5 pkt. a za samolota 10 pkt.

3.Jak zrobic to żeby po pewnym czasie zmieniala sie "plansza"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnię ci:

score+=5 musisz wpisać przy objekcie wroga w evencie left pressed.

alarm[0]=room_speed*danyczas, przy tym musisz utworzyć objekt, który musi posiadać ten alarm, ale najczęściej wsadza się to w objekcie interfejsu.

W objekcie interfejsu w evencie alarm 0 wstawiasz:

room_goto_next()

I tyle. :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwórz nowy obiekt np. draw.

 

W evencie DRAW dajesz z (zakładki SCORE) DRAW THE VALUE SCORE (takie trzy kulki na żółtym tle).

 

x=(tu wpisujesz pozycję poziomą licznika)

y=(tu wpisujesz pozycję pionową licznika)

caption=(tu wpisujesz tekst przed wynikiem, np. 'Wynik:' lub 'Punkty:')

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciągle problem z moim pierwszym pytaniem czyli:

Mam taki problem mam celownik ktury chodzi za myszką lecz wziąż widoczny jest kursor i za pomoca kursora a nie celownika sie strzela jaka jest "komenda" na to aby strzelało sie celownikiem?

Napiszcie jak to zrobic :crying:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz to w nastepujacy sposob:

Otwierasz sprites swojego celownika (pierwsza grupa po lewej). Pojawia sie Tobie okno z Twoim rysunkiem. Nastepnie w okienku o nazwie Origin podajesz liczby w X i w Y np. jesli Twój celownik ma wymiary 32x32 to liczby powinny sie pojawic X - 16, Y - 16. Po wpisaniu zauwaz, ze na obrazku przesunal sie krzyzyk. W tej calej zabawie chodzi oto, aby ten krzyzyk byl zsynchronizowany z srodkiem celownika. Po tym wszystkim zapisujesz i juz masz. Nie wiem jak prosciej to opisac. Wiem, ze jestes poczatkujacym i dlatego musisz troche wiecej czasu poswiecic na program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu mam pytania:)

Po 1:

Jak mam zrobić żeby moje helikoptery latały np w lewą strone bo ja mam teraz tak:

direction+=random(30)
direction-=random(30)

i ta komenda powoduje że moje helikoptery latają w wszystkie strony a jak zrobie np.

direction+=left(30)
direction-=left(30)

to wyskakuje błąd.

Nie jestem pewien czy ta komenda odpowiada za to w kturom strone przesuwa sie postać poniewarz wogule nie umiem angielskiego a to to sie domyśliłem ale nie wiem czy moje domyślenia są poprawne:)

Po 2:

Chce zrobic coś takiego że jest se zegar i powiedzmy że jeden level bedzie trwał 2 min i

i jeśli ośiągnie sie wynik np.1000 pkt. to załancza sie 2 level a jeśli w tym czasie sie nie przekroczy takiej ilości pkt to jest Game Ower:P

To tyle: ;) prosze pomuszcie wierze w was :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze:

direction() - to kierunek w który jest zwrócony objekt, podaje się w stopniach, np. 90 stopni to będzie w górę odwrócony, 0 w prawo, 180 w lewo itd.

x - to kierunek poziomy. Jak będziesz odejmować wartość, to będzie objekt lecieć w lewo, a gdy dodawać, to w prawo.

Dlatego, proponuję tak:

xxx=random(30);
xx=round(xxx);
x-=xx

xxx i xx to zmienne zdefiniowane przeze mnie, a x to położenie objektu na osi x. W zmiennej XXX losuję liczbę z 30, w XX ją zaokrąglam, żeby nie było części dziesiętnych, a w końcowym kodzie, przesuwam objekt o wylosowaną ilość pikseli.

 

EDIT: Ta pierwsza metoda to przeteleportuje objekt. Teraz ci powiem jak zrobić, żeby się przesunął.

xxx=random(30);
xx=round(xxx);
move_towards_point(x-xx,y,speed);

Myślę, że będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do 2

 

ja bym to napisał w ten sposub

 

w stepsah;

if (room=room0) // jesili room = nazwa twojego rooma umie jest room0
{
if score > 999 // wynik potrzebny do pszejsicia dalej
{
room_goto_next() // komenda pszejsicia do nastempnego rooma
}
}

 

a w alarmie

 

room_goto( ) //pomiendzy nawiasami klamrowymi napisz nazwe rooma do kturego ma isić np game over albo do pierwszego roma niestety nieznak komendy na pokazanie skoruw

 

ni i ostatnie

 

w room start znajdzesz to w events other

if (room=room0) // po wyrzej jest wyjasinione co ta komenda znaczy

alarm[0]=room_speed*10 // no i ile ma czasu na skonczenie levelu

 

 

powino działaci

 

jak bysi czegosi niekumał pytaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kurde nie wiem czemu ale nie dziala mi to :blink:

Powiedzcie czy robie to tobrze jak nie to mnie poprawcie :boxed:

W crate obj_helikopter pisze alarm[0]=1

Tworze alarm0 w obj_helikopter i pisze instance_create(x,y,obj_helikopter)

No i zalanczam gre i nic sie nie dzieje :crying:

Powiedzcie co i jak źle robie :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

dzieje się, dokładnie w tym samym miejsu powstaje nowy obiekt, zatem się nakładają. Zrób naprzykład instance_create(x+random(100),y+random(100),obj_helikopter); i zobaczysz że działa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo teraz działa :) Ale odrazu po rozwiązaniu problemu nasuwa sie 2 mianowicie jak zobić aby obiekty które

sie pojawiają pojawiały sie w wyznaczczonym obszarze bo teraz to po pewnym czasie obiekty te robią sie na trawie :P Powiedzcie jak to zrobić :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...