Skocz do zawartości

Jaki język programowania wybrać


Lollus

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ma się przydać w życiu, to tylko Angielski.

 

Spodziewałem się takiej odpowiedzi, więc dopisałem programowania. Zresztą nie bądź taki pewien. Stare ludzie umieją ruski, bo im się miał przydać a tu lipa

 

Co do szybko to jest dla mnie różnicą, czy uczę się do 6 miesięcy czy 6 lat...

 

Spasiba

 

@up

Dzięki, pomyślę nad tym

 

A takie coś jak Delphi, VBasic czy takie javascripty lub PHP ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Lollus, zamiast kuć jakieś delphiacze czy darkbasici, naucz się teraz jakiegoś prostego języka, który poza tym że jest prosty, to da Ci jakieś profity w przyszłości. Jeżeli znasz już html to naturalną koleją rzeczy będzie wybranie nauki języka PHP. Jest to dość prosty język i w miarę jego zgłębiania, poznasz przy okazji tajniki programowania obiektowego. Jak już mniej więcej będziesz umiał PHP, to na warsztat weźmiesz dodatkowo javascript i będziesz znał typowe kompletne środowisko web developerki, a jak będziesz umiał kiedyś bardzo dobrze czy perfekcyjnie, to będziesz mógł szukać pracy w tym fachu*. Po PHP jak zachcesz nauczyć się jakiegoś nowego środowiska, to wtedy warto pomyśleć o platformie .NET Framework i języku C# lub konkurencyjnej Javie. Potem dodatkowo możesz łyknąć jakiś język niższego poziomu pokroju C++.

 

Reasumując przykładowy cykl nauki języków programowania:

GML -> PHP -> Javascript -> C# -> C++

 

Do tego dochodzi jeszcze nauka języka znaczników XML oraz zrozumienie bazy danych MySQL.

 

Z tym że pamiętaj, jak już nauczysz się takiego PHP czy Javascriptu, to biorąc się za kolejny język nie zmarnuj wiedzy poprzedniej, żeby nie było tak, że skaczesz z kwiatka na kwiatek. Ja tak robiłem i poza straconym czasem i możliwością pochwalenia się znajomością np. Pike nic mi nie daje.

 

*Jak się zapoznasz z frameworkami MVC pokroju Zend czy Symfony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, assembler ma świetlaną przyszłość ~~".

 

Ja się zgadzam z Ranmusem, w szczególności C# jest teraz niezwykle popularny i wymagany w wielu firmach, które zatrudniają programistów. I może nie najłatwiej się go nauczyć (wiele uproszczeń dla wprawionych programistów wydaje się być trudnych na pierwszy rzut oka), ale na pewno programowanie w nim to czysta przyjemność. No i o C# znajdziesz całą masę książek - również po polsku - które nauczą cię wszystkiego, krok po kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
Spierałbym się ;p . Co do tematu przykładowa kolejność podana przez ranmusa jest bardzo dobra.

@fervi: Tiaa...

A spieraj spieraj się, proszę bardzo. Osobiście nie znam nikogo, kto woli kodzić w C++ zamiast C# jeżeli chodzi o wygodę. Podaj jakieś argumenty. :P Swoją drogą, to C# mimo młodego wieku (raptem parę lat) przebojem zdobywa świat programistów z prostej przyczyny. Łatwo, szybko i prosto się w nim kodzi pod windowsa - od prostych skrypcików po wielgachne aplikacje.... i stoi za nim Microsoft czyli pewność przyszłości. A myślita, że czemu Sun otworzył Javę? Bo zaczęli robić ostro w pory, że wydawało by się niedościgniony król popularności wśród języków - java - zaczął szybko tracić udziały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ranma

Nie wiem co złego w Assemblerze, teraz wiele programów się w nim pisze, gdyż są szybkie, lekkie i przyjemne ;]

Mój ojciec pracuje w Warszawie, oprogramowanie (czy cuś) na ARM-y i tylko w ASM piszą, (ew. C++, ale nie on ;p W C++ masz tą ograniczoną swobodę)

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Idź się utop. W tym temacie nie chodzi o programowanie układów scalonych, gdzie wiadomo, że wykorzystywany jest assembler - bo to operowanie na komendach procesora. Ani to popularne ani fajne ani przyjemne. I nie kłam, że wiele się pisze programów w assemblerze, bo to nieprawda. Można stwierdzić, że prawie w ogóle się nie pisze programów assemblerowych, porównując do innych języków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wina, że głównie w Windowsie all pisze się w Delphi lub Pascalu? Biblioteki w Linuxie są napisane w ASM i C++ ...

 

 

Nie wiem czy mu się Delshit przyda w życiu ... naprawdę

 

Fervi

 

 

A gówno prawda bo biblioteki w linie są zazwyczaj pisane w C (80%) i w C++ (19%) - komu by sie chciało w asmie napisać TAKIEGO kolosa jak na libqt albo gtk - odezwał sie znawca systemów operacyjnych

 

Inna sprawa że nie słyszałem jeszcze o bibliotece linuxowej napisanej w asmie (przynajmniej w całości)

 

Ja polecam Pythona ablo Ruby - inna sprawa że nie zajmuje sie programowaniem ;p

 

LINUX nie jest tak popularny jak WINDOWS :/

To tak jak pisać gry na Amigę.

 

Harv - linux robi furore na urządzeniach wbudowanych oraz serwerach. Zresztą kij z popularnością bo i tak każdy używa co mu sie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spieraj spieraj się, proszę bardzo. Osobiście nie znam nikogo, kto woli kodzić w C++ zamiast C# jeżeli chodzi o wygodę. Podaj jakieś argumenty. :P Swoją drogą, to C# mimo młodego wieku (raptem parę lat) przebojem zdobywa świat programistów z prostej przyczyny. Łatwo, szybko i prosto się w nim kodzi pod windowsa - od prostych skrypcików po wielgachne aplikacje.... i stoi za nim Microsoft czyli pewność przyszłości. A myślita, że czemu Sun otworzył Javę? Bo zaczęli robić ostro w pory, że wydawało by się niedościgniony król popularności wśród języków - java - zaczął szybko tracić udziały.

Zgadzam się C# robi furorę (nie bez znaczenia zresztą) i jest przejrzystym językiem. 3/4 moich kumpli już się przerzuciło wyłącznie na ten język, ale ja go nie lubię. No po prostu wkurza mnie wszystko xD Trudno mi podać jakieś sensowne argumenty i naprawdę darzę respect-em ten język ale ja osobiście odkładam korzystanie z niego do minimum (nie wiem skąd ta nienawiść) :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

@Globi:

A gówno prawda bo biblioteki w linie są zazwyczaj pisane w C (80%) i w C++ (19%)
Podobnie jest z windowsem.

 

@Fervi

Moja wina
Tak, twoja, bo polecasz coś co mu się nie przyda szczerze mówiąc, a na dodatek wprowadzasz go w błąd jeżeli chodzi o popularność i zastosowanie języków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie coś jak Delphi, VBasic czy takie javascripty lub PHP ?

 

Do programów polecane: Delphi i Visual Basic (szczególnie wersja 6.0)

Do stron: Oczywiście PHP :P

 

Moja wina, że głównie w Windowsie all pisze się w Delphi lub Pascalu? Biblioteki w Linuxie są napisane w ASM i C++ ...

 

 

Nie wiem czy mu się Delshit przyda w życiu ... naprawdę

 

Fervi

 

Lol, przecież istnieje Kylix i Lazarus jako Linuxowa kopia Delphi :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
Visual Basic (szczególnie wersja 6.0)
Polecasz mu język, który przestał być standardowo wspierany przez Microsoft jakieś 3 lata temu. Fajnie. Jak już, to lepiej Visual Basic .NET, a jeżeli ktoś wcześniej nie korzystał z VB to tym bardziej nie musi się go uczyć (przyda się tylko do makr w excelu czy ewentualnym szukaniu pracy w firmie, która jeszcze się z tym babrze), tylko od razu wziąć za C#, bo wersja VB .NET zostałą zrobiona po to, by firmy wcześniej korzystające z VB (środowiska starego technologicznie) miały jakąś drogą migracji, a nie by były pozostawione samym sobie.

 

btw. Polecacie naukę delphi, a najlepszy przykład by się za niego nie brać macie dosłownie pod samym nosem... Game Maker! Gdyby MO pisał go od razu w C++, to nie byłoby teraz potrzeby przepisywania całego programu i prace nad nową wersję szły by zapewne szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...