Skocz do zawartości

Odbijanie się kulki...


Dawidds

Rekomendowane odpowiedzi

A więc, jak zrobić, ze jedna kulka po trafieniu innej się od niej odbija? :P

 

Tylko uprzedzam, że nie chodzi mi o move_bounce_solid() - bo to jest syf :P

Nie dość, że kulki czasem krzywo się odbijają, to jeszcze na dodatek GM'owy system odbić często "zamiera" - gra się zwiesza na ok. sekundę (głównie wtedy, kiedy kilka kulek leci na siebie).

 

Ale, cholercia, nie mam pojęcia, jakby to coś zrobić :huh:

 

Pomyślałem o tym, aby obliczać jakby kąt miejsca, w które dokładnie uderza kulka, najlepiej zobrazuje to rysunek :P

 

col.png

 

Chyba wiecie, o co chodzi :P

Jakby kąt miejsca, w które uderza piłka, jest prostopadły do kątu pomiędzy środkami kulek.

 

Fajnie fajnie, wiem jak to wykorzystać, ale tylko w przypadku, kiedy górna piłka będzie stała w miejscu, a ta dolna będzie się od niej odbijać.

 

A wiecie, jeśli uderzę centralnie w środek kulki, to ta, którą uderzałem się zatrzyma, i przekaże całą swoją szybkość drugiej.

W drugim przypadku, jak uderzę tak lekko "krzywo", moja kulka powinna ostro zwolnic, a druga odlecieć z prędkością prawie tak dużą, jak piłka, którą uderzałem.

Zaś w trzecim przypadku, mja piłka powinna tyko lekko zwolnić, zaś druga powolutku się od niej "odsunąć" ;P

 

A ponadto, one powinny się odbijać jakby... fizycznie :P Otóż spójrzmy na 3 przypadek.

Moja piłka powinna delikatnie skręcić w prawo, zaś druga w sumie może się odbić pod takim kątem, pod jakim uderzyła ją piłka (niebieska linia).

 

I właściwe pytanie: skąd wytrzsnąć ten kąt odbijanej prze ze mnie piłki :D ?

 

Wiem, trochę przekomplikowałem sprawę :P

 

Ale chyba wiecie, o co mi chodzi :P

 

Pytam o to, jak obliczać kąt, pod jakim w 3 przypadku (na rysunku) powinna polecieć moja (dolna) piłka, po odbiciu się od tej stojącej (górnej).

 

Nie spodziewam się masy dopowiedzi :D

Ale liczę, żektoś odpowie ^_^

 

PS: Z góry dzięki za pomoc ^_^

PS2: Pp cholerę jest ograniczenie ilości emotikon <_<...? Musiałem je wyłączyć ;(

Wyłączcie to :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...