Skocz do zawartości

Mini RTS


Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem pisać przedwczoraj, demko skończyłem dzisiaj rano...

 

Otóż spod moich palców wyszedł malutki rtsik. Udział w nim biorą czerwoni "jednokomórkowcy", którzy rozmnażają się poprzez podział. Praktycznie 80% swojego nieograniczonego żywota spędzają na JEDZENIU - stąd będą się zapewne nazywać Gastrofaziątka (palacze zielonego wiedzą co mam na myśli :]). A cóż jedzą? Hm, coś w rodzaju... glonów... lub inkszych zielonych kropek wyrastających na brązowych "pastwiskach". Mieszkają w domkach z czerwonym dachem. W grze chodzi o to, by na planszy "zamieszkało" ich ponad sto, oraz by mieć przynajmniej 1000$ zysku.

 

Grę zaczynamy z:

-jednym domkiem (każdy domek powiększa maksymalną liczbę Gastrusiów o cztery; kosztuje 100)

-jednym pastwiskiem (każde pastwisko co 30 sekund produkuje 40 glonów; pastwisko kosztuje 200)

-jednym Gastrofaziątkiem (zaczyna z 50-ma punktami energii; co sekundę traci on 3 punkty energii, które musi uzupełnić poprzez jedzenie. Zaczyna mieć "gastrofazę" gdy energia spadnie poniżej 30-stu, a kończy, gdy się naje do syta [czyli do 100 pktów energii])

-czterdziestoma glonami (każdy glon odnawia 10 pktów energii Gastrusia. Glony rosną jak już powiedziałem na pastwiskach)

 

Kiedy nowy Gastruś przychodzi na świat, do budżetu planszy wnosi 50. Kiedy umiera, budżet planszy TRACI 50 (koszty pogrzebu i tak dalej :>). Żeby było za co kupować, każdy mieszkaniec co 30 sekund wpłaca 2 do budżetu.

 

Klawiszologia? Dosyć prosta. Budujemy za pomocą lewego klawisza myszki, sprzedajemy również w ten sposób. Aby wybudować dom, naciskamy klawisz 1, i ruszamy myszką aż do momentu, w którym lokalizacja domu nam będzie odpowiadać. Wtedy wystarczy kliknięcie myszką - i puuuuuffff! Tak powstał czokapik. Z pastwiskiem jest podobnie - jednakże by wybrać jego budowę, naciskasz dwójkę. By sprzedać obiekty za POŁOWĘ CENY, wybieramy kasowarkę klawiszem zero i postępujemy tak samo jak w przypadku budowy.

 

Kilka utrudnień:

 

- Jeżeli Gastruś jest głodny, a na planszy nie ma ani jednego glonu, "emigruje" w prawy bok planszy. Co oznacza ŚMIERĆ.

 

- Jeżeli Gastruś umiera zaraz po podziale komórki, oznacza to, iż jest za mało mieszkań. Wybuduj więc nowe, albo będziesz miał go na sumieniu.

 

- Gdy mieszkaniec planszy dzieli się na dwie komórki pochodne, każda z tych komórek będzie miała POŁOWĘ energii komórki-matki.

 

- Gdy kasujesz domek, a zakwaterowanie (accommodation) jest PEŁNE (stosunek mieszkańców do maksymalnej możliwej ich ilości wynosi 1), umiera tyle najbliżej stojących tego domku Gastrofazusiów, by stosunek ten po zmniejszeniu maksymalnej ilości mieszkańców DALEJ wynosił jeden. Przykład? Masz cztery domki i szesnastu mieszkańców. Kasujesz jeden domek. Umierają cztery gastrofaziątka... ALE! Jeżeli masz 4 domki i dwóch mieszkańców, sprzedajesz domek, to nic się nie dzieje.

 

Kilka ułatwień:

 

- Nie ma ujemnej ilości kasy - zawsze wynosi 0 lub jest wyższa.

 

- W zasadzie to jedyne ułatwienie :P

 

Uuuufff... trochę się nagadałem, ale przyznacie że zasady są z deczka skomplikowane. Wolałbym też, by liczba ściągnięć tego pliku równała się liczbie postów, w których napiszecie co by zmienić, co dodać, co odjąć, jaką wartość zmienić. A skoro to beta-testing, w załączniku znajduje się plik GMD. Gra została (i będzie!) napisana w GM 5.3a. Yeah. Proszę jak zwykle o sugestie....

 

http://phariseus.republika.pl/rts.rar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzyhu - danke, podziałało :)

 

A co do gry - brawo! :) Wciąąąga... Teraz tylko przerwałem, aby napisać krótką recke :] Narazie trochę ubogo, ale to demko więc nie ma się czego czepiać. Na początku troche chaotyczna, ale po chwili wszystko się rozumie itp. Warto skończyć giere, bo z tego może być coś :D Demko oceniam na... 4/6. Głównie za grywalność i "wciągalność" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za jak zwylke pozytywne recenzje :)

 

Zaskakuje mnie grywalność - myślałem że to zionie nudą na kilometr! Ale to moze dlatego, że się nagrałem w to podczas testów tysiące razy...

 

Dobra, nie ukrywam. Przydałaby mi się co do tej gry pomoc dobrego programisty. Zgłoszenia w tym temacie. (EDIT: Albo na GG 1973128)

 

A co do tego że nie kończę większości gierek? Hmmm... po prostu mam bardzo słaby zapał. Gdyby mi ktoś przy tym pomógł, dodał otuchy, to wtedy gierkę ukończę. A więc proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem opcję deszczu - klęski żywiołowej, która występuje co jakiś czas. Kropla deszczu zabija Gastrusiów, ale dzięki deszczowi glony rosną szybciej. Gdy pojawia się ulewa, ludki czym prędzej uciekają do domków - w każdym domku mogą się pomieścić cztery. Deszcz trwa 30 sekund.

 

Piszcie koniecznie, co dodać, co ująć.... dopóki mi się chce robić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Multiplayer?! Jeszcze czego! Co do wielkości planszy - spoko, dam po prostu większą rozdzielczość. Domki, które pomieszczą więcej? Hmmm... nie. To by BARDZO utrudniło mi pewną rzecz, mianowicie to, że ludki podczas deszczu biegną do najbliższego domku, coby nie zdechnąć. Aha, Woock, miała być sugestia :] Zobacz czy twoja klatka piersiowa nie jest obrzmiała i bolesna w dotyku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj popełnić możesz błąd z większą rozdzielczością. Pamiętaj że są jeszcze karty graficzne które nie obsługują rozdzielczości 1024x768 (chyba dobrze napisałem) lub większych ;) Lepiej już dodaj przewijanie albo wogóle nie zmieniaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 1024x768 na 15" monitorze jest tak jak na 17" monitorze z roździelczością 1280x1024 czy jak to tam szło :D . Wiem, bo próbowałem na niej Hurkela odczytać i zamiast fajnych emotikon widziałem tylko kropki. Do gier amatorskich najlepsze roździelczości to 640x480 lub 800x600, chyba że się wzorujesz na twórcach Croca, to możesz dać 320x240 xD .

Jednak z 800x600 jest taki kłopot, że na siatce 16x16, trochę na dole zostaje poza siatką, tak żeby było równo i to jest największa wada tej roździelczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...