Skocz do zawartości

Konrad-GM

Użytkownicy
 • Zawartość

  2593
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  10

Zawartość dodana przez Konrad-GM

 1. Temat zbiorczy na drobnostki

  Bo bez nawiasów zwraca Ci inta, ale jest to identyfikator skryptu. Czasami użyteczne jak masz skrypt i jego ID przypisujesz do zmiennej. Wtedy możesz wywoływać ten skrypt funkcją script_execute. Np. var skrypt = scr_arrow_can_hit; // nie ma tutaj nawiasów script_execute(skrypt, parametr1, parametr2);
 2. Temat zbiorczy na drobnostki

  Cześć, nie wykonujesz skryptu, tylko porównujesz jego ID. Skrypty wywołujesz jak każdą inną funkcję, czyli w pierwszym if-ie daj: if(scr_arrow_can_hit() == 1) (...) Dodatkowo dodam od siebie, że zamiast używać other w skryptach, to powinieneś przesyłać dane poprzez parametry. Poprawia czytelność kodu oraz pozwala używać tego skryptu w różnych miejscach a nie tylko w Collision Event: ///scr_arrow_can_hit(array, against_id) var arr = argument0; var inst = argument1; var i, al = array_length_1d(arr); for(i=0; i<al; i++) { if(arr[i] == inst) return 0; } return 1; Potem używasz tego skryptu w ten sposób: if(scr_arrow_can_hit(other.array_objectID, id) == 1) (...)
 3.  1bit_arena

  Kilka razy przyblokowałem się na krawędzi ściany, kilka razy musiałem zresetować przez to grę. Ten bug był dla mnie szczególnie uciążliwy. Poza tym to grało się całkiem przyjemnie, ale przez bugi przeszedłem do max 2 poziomu.
 4. Problem z kompilacją na androida

  Podejrzewam, że masz niepoprawnie skonfigurowane środowisko, spróbuj skonfigurować Android SDK jak opisano w artykule https://help.yoyogames.com/hc/en-us/articles/216753498-GameMaker-Studio-Android-SDK-and-NDK-setup- Edit: Możliwe też, że masz zainstalowany najnowszy pakiet NDK w wersji r19 - wprowadzili zmiany do toolchainów i może GMS ich już nie rozpoznawać. Jeżeli po skonfigurowaniu SDK dalej Ci nie działa, spróbuj przywrócić ndk-bundle do wersji r18b pobierając ze strony https://developer.android.com/ndk/downloads/older_releases.html i zastąp tym ndk-bundle w Android SDK.
 5. Problem z kompilacją na androida

  Też mam czasami problem z podłączeniem przez adb, wyłącza mi autoryzację od tak i muszę odłączyć i podłączyć, żeby mi znowu widziało urządzenie. A najgorzej to już jak próbuję przez tcpip podłączyć do sieci, żeby nie bawić się kablem (ale też bo ekran mi wariuje przez brak uziemienia w porcie usb, kek), to też co chwila mnie wywala, co drugi-trzeci build. Może to wina windowsa, bo na linuchu nie miałem takich problemów. Albo po prostu któraś aktualizacja SDK się spierdzieliła :/ Reasumując, adb raz działa, a raz leci sobie w kulki, co jest mega frustrujące i trzeba sprawdzać co chwila adb devices, czy wszystko gra.
 6. Problem z kompilacją na androida

  Cześć, treść błędu mówi, że próba komunikacji z urządzeniem nie powiodła się. Odpal narzędzie adb z konsoli komendą E:\SDK\platform-tools\adb.exe devices i sprawdź, czy urządzenie zostało autoryzowane i czy jest online. Jeżeli nie, to musisz wejść w ustawienia telefonu i włączyć debugowanie przez USB. Opcja ta znajduje się w ekranie opcje programistyczne. Jeżeli nie masz takiej opcji w ustawieniach, to trzeba wejść w informacje o urządzeniu i kliknąć kilka razy label numer kompilacji. Po podłączeniu USB i włączeniu ADB, na telefonie powinien pojawić się popup z autoryzacją komputera.
 7. Draw GUI pod spodem

  Żeby utrzymać rozmiar backgrounda, to musiałbyś policzyć tzw. aspect ratio i bazować na nim podczas rysowania tła. Przypuśćmy, że masz backgrounda 1024x1024 i chcesz go rozciągnąć na całego viewa: // szerokosc okna jest wieksza niz jego wysokosc, liczymy aspect ratio jako: szerokosc / wysokosc if (view_wview[0] > view_hview[0]) { var aspect = view_wview[0] / view_hview[0]; var sx = ((view_wview[0] - view_hview[0]) / aspect) * 0.5; draw_background_stretched(bg_tlo, view_xview[0] - sx, view_yview[0], view_wview[0] + sx * 2.0, view_hview[0]); } // wysokosc okna jest wieksza niz jego szerokosc, liczymy aspct ratio jako: wysokosc / szerokosc else { var aspect = view_hview[0] / view_wview[0]; var sy = ((view_hview[0] - view_wview[0]) / aspect) * 0.5; draw_background_stretched(bg_tlo, view_xview[0], view_yview[0] - sy, view_wview[0], view_hview[0] + sy * 2.0); }
 8. Draw GUI pod spodem

  Cześć, Draw GUI rysuje się zawsze na końcu, niezależnie od depth innych obiektów. Depth służy wtedy do sortowania innych elementów GUI. Nie widzę takiej możliwości, aby rysować GUI jako tło. https://docs.yoyogames.com/source/dadiospice/000_using gamemaker/events/draw gui event.html Twoja propozycja z dedykowanym obiektem jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Tylko, że zamiast draw_background_ext możesz użyć chociażby draw_background_stretched. Coś takiego: draw_background_stretched(bg_niebo, view_xview[0], view_yview[0], view_wview[0], view_hview[0])
 9. Dobra, rozwiązałem swój problem, ale głupotę zrobiłem, aż mi wstyd xD No ale może ktoś taki sam problem będzie miał, to dla potomnych podaję rozwiązanie: Otóż na stronie view.page, uwaga, importuję moduł rodzica session.module i dlatego router ponownie przekierowywał na list.page bo jest zdefiniowany w session.module i tak w kółko. Chciałem wcześniej importować komponenty rodzica, ale wyczytałem wcześniej już, że do tego potrzebny jest shared.module, tylko zapomniałem usunąć z view.page importu modułu session.module, kek.
 10. Cześć, ktoś się może zajmuje tutaj Angular-em? Bo prosiłbym o pomoc kogoś, kto miał jakieś doświadczenie z Router-em. Otóż Angular dziwnie się zachowuje, jak buduje routing aplikacji, chodzi dokładniej o child Routers w modułach. Podzieliłem podstrony aplikacji na moduły, które importują routing poprzez RouterModule.forChild i przekierowanie z modułu sessions.module na list.page działa, ale gdy przekierowuję na view.page z modułu sessions.module, to kompletnie się psuje routing i przekierowuje mnie znowu na list.page z dość dziwnym linkiem. Struktura aplikacji wygląda tak: src\app |- app-routing-module |- \home |- home.page |- \intro |- intro.page |- \sessions |- sessions.module |- \list |- list.page |- \view |- view.page |- \shared |- shared.module Kod głównego modułu app-routing.module: import { NgModule } from '@angular/core'; import { Routes, RouterModule } from '@angular/router'; const routes: Routes = [ { path: '', redirectTo: 'intro', pathMatch: 'full' }, { path: 'home', loadChildren: './home/home.module#HomePageModule' }, { path: 'intro', loadChildren: './intro/intro.module#IntroPageModule' }, { path: 'sessions', loadChildren: './sessions/sessions.module#SessionsModule' } ]; @NgModule({ imports: [RouterModule.forRoot(routes)], exports: [RouterModule] }) export class AppRoutingModule {} Kod modułu session.module wygląda tak: import { NgModule } from '@angular/core'; import { CommonModule } from '@angular/common'; import { Routes, RouterModule } from '@angular/router'; const routes: Routes = [ { path: '', redirectTo: 'list', pathMatch: 'full' }, { path: 'list', loadChildren: './list/list.module#ListPageModule' }, { path: 'view', loadChildren: './view/view.module#ViewPageModule' } ]; @NgModule({ imports: [ CommonModule, RouterModule.forChild(routes), ] }) export class SessionsModule {} Przekierowuję na stronę view.page dyrektywą: [routerLink]="['/sessions', 'view']" Link przed przekierowaniem wygląda tak: http://localhost:8100/sessions/list Po kliknięciu na link, przekierowuje mnie do tej samej strony list.page, ale link wygląda już tak: http://localhost:8100/sessions/view/list Zauważyłem, że jak usunę kod odpowiedzialny za przekierowanie w module sessions.module: const routes: Routes = [ // { // path: '', // redirectTo: 'list', // pathMatch: 'full' // }, { path: 'list', loadChildren: './list/list.module#ListPageModule' }, { path: 'view', loadChildren: './view/view.module#ViewPageModule' } ]; To wtedy działa jak powinno, ale nie przekierowuje mnie na list.page jak przejdę na link /sessions (trzeba przekierowywać bezpośrednio na /sessions/list) Może ktoś ma jakiś pomysł, dlaczego w taki właśnie sposób zachowuje się Angular?
 11. [GMS1.4] Przeglądarki

  Ok, poświęciłem trochę czasu i zrobiłem "brudny" przykład jak można to zrobić z Google Drive. Przykład tworzy przykładowy plik na drive. Ale nie widzę możliwości, żeby przeglądarka sama otwierała okno gry żeby wrócić :/ https://gmclan.org/up1717_16_OAuth2.html Przykład działa tak jak opisałem, otwiera url z oauth i tworzy bardzo mikro serwer "http". Potem czeka aż przyjdą dane z tym wymaganym parametrem `code`
 12. Mnożnik punktów

  Cześć, możesz stworzyć np. zmienną globalną tj.: global.score_multiplier = 0.0; Potem np. przy zderzeniu z bonusem w Collision Event dodawać do tego mnożnika jakąś wartość i uruchamiać alarm u gracza bo bonus po usunięciu poprzez instance_destroy nie wywoła Ci alarmu, np: global.score_multiplier += 0.20; other.alarm[0] = room_speed * 60; W alarmie gracza odejmuj bądź resetuj mnożnik. Zależy też, czy chcesz obsługiwać kilka mnożników na raz, to wtedy zamiast alarmów możesz wykorzystać Step Event i ds_list/ds_grid jako timery bonusów. global.score_multiplier -= 0.20; Do dodawania punktów możesz stworzyć skrypt, który ułatwi Ci obsługę mnożnika w różnych miejscach projektu: /// scr_add_score(score) score += argument0 * (1.0 + max(0, global.score_multiplier));
 13. [GMS1.4] Przeglądarki

  Tak naprawdę to interesuje Cię pierwsze logowanie OAuth2 w przeglądarce, ponieważ Twoja aplikacja wymaga odebrania odpowiedzi od serwera autoryzującego, dokładniej chodzi o parametr `code`. Potem z poziomu już aplikacji w GMie puszczasz POST (poprzez http_request) do tego serwera autoryzującego, żeby otrzymać `access_token` oraz `refresh_token`, które umożliwiają Ci dostęp do zasobów już bez konieczności dalszej ingerencji użytkownika. (https://alexbilbie.com/guide-to-oauth-2-grants/) Znalazłem coś takiego - https://developer.okta.com/blog/2018/07/16/oauth-2-command-line. Wygląda na dość legitne rozwiązanie, o ile na stronie w której tworzysz aplikację OAuth2 umożliwia Ci ona przekierowanie po localhoście (ustawienie parametru `redirect_uri` na localhost). Generalnie wygląda to tak (poza użyciem PHP ofc.) - otwierasz lokalny serwer w GMie (tworząc serwer za pomocą funkcji network_create_server_raw) i czekasz, aż odbierzesz dane z przekierowania (zwłaszcza na parametr `code`) od użytkownika gdy przekieruje go strona autoryzacji (użyj chociażby url_open żeby otworzyć przeglądarkę z endpointem autoryzacji). Pamiętaj, że serwer HTTP działa jak każdy inny serwer, po socketach, tyle, że w GMie otrzymasz cały bufor wraz z nagłówkami. Potem po odebraniu wiadomości zamykasz lokalny serwer i wysyłasz POSTa z parametrem `code` i otrzymujesz wymagane tokeny, kiedy wygaśnie `access_token`, odnawiasz go dzięki `refresh_token` ale już tylko przy użyciu POST i http_request. Sprawa inaczej wygląda, jak używasz eksportu HTML5, bo tutaj już masz serwer, wystarczy, że będziesz nasłuchiwał na kod i wymienisz go z aplikacją w GMie np. poprzez GMowe rozszerzenia javascriptowe. Pewnie byłbym w stanie jakiś przykład zrobić czy coś, ale to dość sporo zachodu a aktualnie czasu nie mam na zabawę
 14. [GMS1.4] Przeglądarki

  Cześć, 1) jeżeli chodzi Ci o otworzenie przeglądarki w oknie gry, to jest to niemożliwe, bo GM nie ma wbudowanej przeglądarki www i mogę z pewnością rzec, że nie będzie miał jej w przyszłości. 2) ale jak sama się wyłączy? wątpię, żeby mogła, jak już otwierasz przeglądarkę np. poprzez execute_shell (nie wiem czy jeszcze działa w GMS), to nawet JS nie umożliwia Ci manipulowaniem okna przeglądarki. 3) przecież jest funkcja http_request, powinna działać też w eksporcie HTML5. Nie wiem, co próbujesz osiągnąć, IMO na 99% przypadków komunikacji z serwerem to http_request wystarczy.
 15. Wyśrodkowanie textu

  Też zdecydowanie polecam surface, bez takiego glScissor to chyba najlepsza opcja właśnie zrobić to na surface.
 16. Wyśrodkowanie textu

  Ok, przerobiłem swój kod żeby łamał słowa jak i linie, traktując ciąg spacji również jak słowo: /// scr_wrap_string(string,w) var text = argument0, len = argument1; var strlen = string_length(text); var i = 1, c = '', w = '', word = '', line = '', result = ''; while (i <= strlen) { c = string_char_at(text, i++); w = string_char_at(word, 1); // lamanie tekstu if (c == '#') { result += line + word + '#'; line = ''; word = ''; w = ''; continue; } // przelamujemy linie if (line != '' && string_width(line + word) > len) { result += line + '#'; line = ''; } // przelamujemy slowo if (string_width(word + c) > len) { line += word + '#'; word = ''; w = ''; } // budujemy slowo // ciag spacji traktujemy jako slowo if ((c == ' ' && (w == '' || w == ' ')) || (c != ' ' && w != ' ')) { word += c; } else { line += word; word = c; // linii nie zaczynamy spacja if (string_char_at(line, 1) == ' ') { line = ''; } } } result += line; result += word; return result; Jako, że teraz skrypt ten łamie tekst również w linii, nie potrzebujemy używać draw_text_ext a wystarczy draw_text: var text = scr_wrap_string("Lorem ipsum dolor sit amet, andverylongwordthatmustbesplitted", 100); draw_set_color(c_black); draw_rectangle(10, 10, 110, 210, false); draw_set_color(c_white); draw_text(10, 10, text);
 17. Wyśrodkowanie textu

  Cześć, możesz podzielić słowa które są dłuższe niż dana szerokość i rysować tekst za pomocą draw_text_ext. Skrypt do łamania słów: /// scr_wrap_words(string,w) var text = argument0, len = argument1; var strlen = string_length(text); var i = 1, c = '', word = '', result = ''; while (i < strlen + 1) { c = string_char_at(text, i++); if (string_width(word + c) > len) { word += '#'; } word += c; if (c == ' ') { result += word; word = ''; } } return result + word; W połączeniu z draw_draw_text: var text = scr_wrap_words("Lorem ipsum dolor sit amet, andverylongwordthatmustbesplitted.", 100); draw_set_color(c_black); draw_rectangle(10, 10, 110, 210, false); draw_set_color(c_white); draw_text_ext(10, 10, text, 15, 100); Rezultat powinien być wystarczający:
 18. Wyśrodkowanie textu

  Spróbuj użyć draw_text_ext, nie jestem pewien, czy nowa linia będzie wyśrodkowana, musisz sprawdzić. Jeżeli nie, to pozostaje podzielenie linii np. do tablicy i rysować wg. własnego algorytmu.
 19. Pochodna przyciągania wielu obiektów

  Polecam odświeżyć sobie podstawy z fizyki newtona Przypisz każdemu obiektowi co ma masę wektor prędkości liniowej (np. stwórz wektor linear_velocity). Posługuj się przyśpieszeniem grawitacyjnym i dodawaj do tej zmiennej (wektora) wartość przyśpieszenia co step pomnożoną przez delta_time. Wzór ogólny dla przyśpieszenia grawitacyjnego: - warto chociaż przejrzeć https://pl.wikipedia.org/wiki/Przyspieszenie_grawitacyjne Żeby obliczyć dla każdego obiektu przyciąganie, możesz posłużyć się opcją z with, np. var gc = 0.0000000000667408 // 6.67408E-11, stała grawitacyjna with (obj_asteroid) { if (other.id == id) { continue; } // zakladamy rowniez, ze (x,y) to srodek masy obiektu var r = point_distance(x, y, other.x, other.y) var r2inv = 1.0 / (r * r); var accel = gc * mass * r2inv * delta_time other.linear_velocity_x += accel; other.linear_velocity_y += accel; } Potem tylko już aplikujemy ruch: x += linear_velocity_x * delta_time; y += linear_velocity_y * delta_time;
 20. Sezon #2, Tura #1

  W sumie mam kilka gier z bundli, Samorost 3, Warhammer: End Times - Vermintide z jakimś DLC, Verdun a nawet Solstice i jeszcze parę - z możliwością wysłania jako gift na steam, nawet mam Game Maker Studio 1 Pro z Android Exportem. Ale to stary GM , to nie wiem, czy się nadaje na ligę. Bundle kupowałem specjalnie dla jakichś pojedynczych gier czy eksportów do GMa, więc większość kluczy nawet nie aktywowałem i nie wiem do końca, co w nich jest, musiałbym jeszcze przejrzeć. Też nie wiem, jak jest z żywotnością tych kluczy na steam, czy nie przedawniają się po jakimś czasie.
 21. Sezon #2, Tura #1

  Przyznam, że to "gra żart", ale super, że się koncept spodobał. Chociaż miałem okazję przetestować Godot 3.1 Beta. BTW widziałem też, że w akademii jest sekcja Godot, może udałoby mi się napisać jakiś artykuł bądź dwa. Ja zagłosowałem natomiast na grę @Uzjel, ciekawie wygląda, fajny klimat a i fajnie się gra, do tego bonusy, chociaż brakuje oddzielnego licznika punktacji ogólnej, bo za wszystko się płaci punktami. Gra @Korodzik też jest super, pewnie jakby nie wyświetlanie punktów w tabeli podczas głosowania, zagłosowałbym na tę grę, ale IMO podium dla @Uzjel też się należy za fajną grę Bonus: mały hack w grze @SLy setInterval(() => { Array.from(document.getElementsByClassName('clown')).forEach(clown => clown.click()) }, 250) Fajnie, że liga ożyła, oby tak było co najmniej do następnego sezonu
 22. Punkty za zabicie grupy przeciwników

  Cześć, najłatwiej byłoby po prostu dla każdej jednostki z oddziału "zapamiętać" z jakiego spawna pochodzą. Po prostu zrobić jakiś prosty licznik i sprawdzać, czy został on wyzerowany: W obiekcie powiedzmy obj_spawn dodajesz zmienną w Create Event: units_alive = 0; Potem przy tworzeniu jednostki obj_unit nadać mu dodatkowo ID instancji obj_spawn jako "pochodzenie", np. w obiekcie obj_spawn w User Event 0 dać coś takiego: // tworzymy instancje jednostki var unit = instance_create(x, y, obj_unit); unit.spawn_id = id; // dodajemy jednostke do licznika units_alive += 1; A na koniec w obiekcie obj_unit w Destroy Event wystarczy dekrementować licznik powiązanej instancji obj_spawn: spawn_id.units_alive -= 1; Potem sprawdzenie ile jednostek pozostało żywych jest chyba oczywiste
 23. Zatrzymanie gry

  Możesz jeszcze użyć dezaktywacji obiektów, ale trzeba pamiętać, aby obiekt popup-a był aktywny, bo inaczej nie będzie można wrócić do gry W Create Event obiektu obj_popup daj taki kod: instance_deactivate_all(); instance_activate_object(obj_popup); Ale pamiętaj też o aktywacji obiektów po zniknięciu komunikatu, np. w Event Destroy obiektu obj_popup daj: instance_activate_all(); Edit: GameMaker nie udostępnia funkcji do przetworzenia zdarzeń systemowych -> pętla w grze po prostu Ci nie zadziała, bo nie będziesz w stanie obsłużyć żadnego kliknięcia, nawet krzyżyka na belce okna. Jeżeli pisałeś kiedykolwiek aplikacje na Windowsa, to jest tam taka funkcja jak GetMessage/PeekMessage, GameMaker nie udostępnia swojego odpowiednika Pętla musiałaby wyglądać tak: 1. obsłuż zdarzenia systemowe 2. jezeli nacisniete esc lub myszka na ok skocz do 6<- tutaj można sprawdzić, czy esc/myszka została naciśnięta bo zdarzenia systemowe zostały zinterpretowane 3. wyswietl napis 4. swap buffers - wyświetl na ekran wygenerowany obraz 5. skocz do 1 6. <kontynuuj program> Ale w GameMakerze jest to niemożliwe. Przynajmniej nie znalazłem funkcji do obsługi systemowych zdarzeń.
 24. Zatrzymanie gry

  Cześć, musisz przyblokować wykonywanie się kodu innym obiektom, pętla while Ci nie zadziała ze względu na to, jak działa pętla główna Game Makera. Jak używasz pętli while, to GameMaker nie przetwarza systemowych zdarzeń jak np. kliknięcie myszką czy klawisza. Żeby przyblokować wykonywanie kodu w obiektach, możesz stworzyć np. zmienną globalną jak: global.is_paused = false; A potem w każdym z obiektów w Step Event, przed blokiem całego kodu dodaj po prostu taką linijkę: if (global.is_paused) exit; Jak chcesz zapałzować grę, to po prostu ustawiasz zmiennej global.is_paused na true, analogicznie odblokowujesz grę po ustawieniu global.is_paused na false.
 25. texture_set_interpolation

  Bezszwowe tekstury to normalna praktyka by się pozbyć tego efektu, ale czasami to nie wystarcza, zwłaszcza jak się podzieli teksturę na mniejsze elementy, bo po prostu limit rozmiaru tekstury nie pozwala na to. Efekt co prawda nie jest idealny, ale można i z tym powalczyć, np. przekopiowując krańce tekstury z tekstury sąsiadującej. Coś na zasadzie dodawania 1px obramowania do sprite'ów w atlasie tekstur, żeby też ominąć te brzydkie łączenia z sąsiednim spritem. (w 3D tekstura musi być rozmiaru potęgi dwójki, dlatego np. 2050px odpada i trzeba obraz skalować)
×