Skocz do zawartości

Dungeon Crawl


Amaterasu

Rekomendowane odpowiedzi

dcss_screen1.png

Dyskusja na temat gry Dungeon Crawl: Stone Soup.

 

A co to w ogóle jest Dungeon Crawl: Stone Soup?

 

Jest to gra z gatunku roguelike, która łączy w sobie przystępny interfejs, głęboką choć czasem frustrującą rozgrywkę i syndrom "jeszcze jednego poziomu". Wcielamy się w rolę poszukiwacza przygód, którego zadaniem jest wydobycie na powierzchnię potężnego artefaktu, Orb of Zot. Ten jest ukryty w najgłębszych czeluściach podziemi, a tam czają się najróżniejszego rodzaju stworzenia nienastawione do ciebie przyjaźnie. Podczas podróży możesz znaleźć między innymi następujące obiekty (w dowolnej częstości):

-ołtarze bogów, którzy gotowi są dać ci wielką moc w zamian za przystąpienie do ich religii

-przedmioty, których moc waha się od zwyczajnych gratów do przesiąkniętych magią artefaktów

-zwoje i mikstury, które należy zidentyfikować, zanim pozna się ich działanie

-księgi czarów różnych szkół magii, które ułatwią (?) osiągnięcie celu podróży

-pułapki, które zostały przygotowane specjalnie na twoje przybycie

-poboczne krainy, których ukończenie owocuje zdobyciem run pozwalających na odblokowanie bariery otaczającej krainę Zot, gdzie schowany jest cel gry

i zdecydowanie najczęściej:

-kolejną głupią śmierć (bo sztylet tego goblina kopnął prądem za 5d17 obrażeń, bo trafiłem na Sigmunda na D:3, bo pułapka teleportacyjna przeniosła mnie do komnaty pełnej opancerzonych orków).

Oczywiście, jak to w każdych roguelike'ach, jedna śmierć kończy rozgrywkę (chyba że gra się Felidem), zatem trzeba być naprawdę roztropnym i uważnym, aby przejść tę grę.

 

Dlaczego miałbym w to grać, skoro tak łatwo zginąć?

Każda rozgrywka w tej grze jest unikalna - nie ma szans (do pewnych granic), żeby dwie kolejne gry rozegrały się tak samo. Gra została tak skonstruowana, że w miarę optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów pozwoli w większości uniknąć przykrych wypadków zdarzających się w early game.

Ogromna ilość strategii do wykorzystania (chcesz iść ciężkim wojownikiem? może magiem żywiołów? albo magicznym łucznikiem? albo zwinnym i cichym zabójcą? albo kapłanem? albo przywoływaczem? a może chcesz połączyć dostępne strategie i stworzyć własną? każda opcja jest dostępna!) w połączeniu z głębią, długością i szerokością rozgrywki (mimo iż sama gra jest w 2D) pozwalają dobrze się bawić nawet pomimo wiedzy, że drobny błąd może kosztować życie i utratę postaci.

 

Download: http://crawl.develz.org/download.htm

 

Tutoriale szeroko dostępne w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie. Czy grając w tę grę, odczuję coś takiego, że na początku nie ogarniam (to wiadomo akurat) i z czasem odkrywam grę, a zawarte w niej elementy sprawią, że będę długo odkrywał ją całą? Bo jeśli tak to biorę.

W ogóle zauważyłem, że im bardziej ktoś jest zaawansowany into komputery, to tym mniej dla niego ważna jest grafika w grach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Tales of Maj'Eyal. Domyślnym trybem jest roguelite gdzie mamy kilka żyć, ale też jest klasyczny roguelike. ToME jest fajne bo bardzo dużo opiera się na rozwijaniu postaci. Klas jest dużo a jeszcze więcej odblokowuje się przez wykonywanie eventów w grze. A każda klasa ma przynajmniej 5 drzewek umiejętności. Więc gra skupia się na tym że chce się próbować ciągle nowymi klasami i kombinacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...