Skocz do zawartości

Warsztaty


Uzjel

Rekomendowane odpowiedzi

Seria ciekawych zbiegów okoliczności popchnęła mnie w stronę, o której trochę marzyłem, ale nie wiedziałem jak się do niej zabrać. Od jakiegoś czasu mam możliwość prowadzenia warsztatów z tworzenia gier.

 

Któregoś dnia Exigo na GMClanowym shoutboxie napisał, że w Warszawie szukają wykładowcy, który poprowadzi Warsztaty z GameMakera. Zgłosiłem się do Fundacji Culture Shock i w ramach programu Magia w Procesie poprowadziłem jednorazowe warsztaty dla kilkunastu osób.

 

Ale to była dopiero rozgrzewka.

 

Przypadkiem pochwaliłem się warsztatami w pracy. Akurat potrzebowali kogoś na poprowadzenie corocznych warsztatów w ramach inicjatywy obejmującej współpracę firmy z uczelniami technicznymi. Dzięki temu prowadziłem jednodniowe warsztaty na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Siedlach dla studentów informatyki. Niedługo (kwiecień-maj) Będę wykładał Na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i na Politechnice Warszawskiej.

 

Drugim torem i zbiegiem okoliczności stałem się wykładowcą na Uniwersytecie Dzieci w Warszawie, prowadziłem zajęcia dla łącznie trzystu dzieciaków w wieku 8-9 lat, a niedługo – bo już w marcu – będę prowadził dla kolejnych trzystu trochę starszych bo 10 i 11 latków kolejne warsztaty.

 

Co robię na warsztatach?

Każde warsztaty są dostosowywane do uczestników – oczywiście nie robię dokładnie tego samego dla studentów i ośmiolatków. Po krótkiej lub dłuższej teorii (o której mogę opowiedzieć więcej jeżeli chcecie) przechodzę do części warsztatowej. Na wcześniej przygotowanym projekcie uczestnicy wykonują moje polecenia i małymi krokami tworzą swoją pierwszą grę – na przykład Flappy Birda.

 

W tym temacie będę wstawiał zapowiedzi i podsumowania warsztatów.

 

W trakcie warsztatów pokazuję uczestnikom miejsca z których mogą czerpać wiedzę (między innymi GMClan) i zachęcam do zadawania pytań na forum. Pod czas wykładów dla studentów pokazuję i porównuję możliwości wielu programów do tworzenia gier, pokazuję jakie produkcje zostały w nich stworzone, jakie mają zalety i wady, jakie są koszty itd.

 

Może nie jest to recepta na wskrzeszenie polskiej sceny GameMakerowej, ale samo pokazanie takiego programu i stworzenie możliwości osobom, które chciałyby spróbować coś tworzyć, daje jakieś szanse na to, że więcej osób będzie tworzyło gry.

Jest to tylko kawałek procesu, w niedługim czasie chciałbym rozpocząć jeszcze jedną lub dwie inicjatywy, które rozpropagują tworzenie gier.

 

Jeżeli macie jakieś pytania, albo sami prowadziliście coś podobnego - piszczie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Ja przez pewien czas prowadzilem takie zajęcia w Gdańsku, ale obecnie z natłoku innych obowiązków (małżeńsko-ojcowsko-przeprowadzkowych) musiałem zarzucić. Powodzenia, bo to wymaga naprawdę sporo czasu na przygotowania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znać się nie musi, pomagała dzieciakom wykonywać moje instrukcje. Zawsze mam do pomocy jednego lub dwóch wolontariuszy. Dzieciaki czasem nie wiedzą jak otworzyć plik, przesunąć okno, albo gdzie jest minus na klawiaturze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...