Skocz do zawartości

[5 tura][Linux] Portowanie gier


Fervi_

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Jako, że ja mam Linuksa (lol :D) i w zasadzie narzędzia - pomogę wam przeportować wasze gry na Linuksa, tutaj parę info:

 

"Linuksowy Game Maker" - Enigma - jest podstawką "PseudoGM".

Enigma nie jest w 100% kompatybilna z GM (ciągle nad nią pracują, więc czekamy na lepsze działanie), więc prostsze gry bez problemów da się przeportować - trudniejsze - albo będziecie modyfikowali kod, albo czekali

 

Gry są kompilowane w taki sposób:

Kompilator: Gnu GCC

Grafika: OpenGL

Dźwięki: OpenAL

Kolizje: Precyzyjne

Widżety: Brak

 

Musicie dostarczyć kod źródłowy, nie zamierzam bawić się z "3rd party tools" do tego

 

W razie jakichkolwiek pytań piszcie

 

Fervi

 

PS. Oczywiście sami możecie przeportować

PS2. Ja oferuję portowanie gier na Linuksa, jednak jak ktoś chce się bawić, może zrobić jeszcze Windows (co jest raczej zbędne), Android - prawdopodobnie mając Mac'a jeszcze na OS X i iOS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8.0? 8.1? Studio? Przeportowane wersje Linuxa, Windy i Androida nie różnią się od siebie? Jak tak to pokaż na co stać tę maszynkę na przykładzie mojej platformówki z Ludum Dare 24. Kod jest udostępniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jest wsparcie dla starych GM (od 4 do "gm8")

 

W zasadzie nie są duże szanse na skompilowanie poprawne, ale czasem się zdarza poprawnie (w prostych grach)

 

Ogólnie to cały czas dorabiają ten silnik, więc czekamy

 

Nie testowałem gier z Windows / Android, bo nie mam sprzętu (od biedy Wine, ale) - w każdym razie myślę, że nie ma różnic, bo chyba wszystko idzie po crosscompilacji

 

Fervi

 

Czyli lipa Threef (PW)

PS. Oczywiście buga zgłoszę do projektu

Zgłoszony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gnysek raczej też nie będzie wiedzieć. Znaczy jestem pewien że kompilacja do Windowsa jest tu nie legalna, ale nie wiem jak z Linuxem. Sam chciałbym mieć jakąś możliwość kompilacji pod pingwiny, a biorąc pod uwagę ich skłonność do nie płacenia za software to raczej gry by się nie sprzedawały. ofc to się zmienia i widać to w Humble Bundle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gnysek raczej też nie będzie wiedzieć. Znaczy jestem pewien że kompilacja do Windowsa jest tu nie legalna, ale nie wiem jak z Linuxem. Sam chciałbym mieć jakąś możliwość kompilacji pod pingwiny, a biorąc pod uwagę ich skłonność do nie płacenia za software to raczej gry by się nie sprzedawały. ofc to się zmienia i widać to w Humble Bundle.

 

W zasadzie Linuksowy argument to taki, że to oni płacą najwięcej w HIB :D

 

W każdym razie jeśli grę można kupić w miarę tanim SMS'em - sam bym kupił, a jak trzeba latać gdzieś po bankach, to nie chce mi się

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie Linuksowy argument to taki, że to oni płacą najwięcej w HIB :D

 

W każdym razie jeśli grę można kupić w miarę tanim SMS'em - sam bym kupił, a jak trzeba latać gdzieś po bankach, to nie chce mi się

 

Fervi

Polscy operatorzy powoli zmierzają w tym kierunku, ale prędzej skończy się to powiązaniem karty bankowej z SIM. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polscy operatorzy powoli zmierzają w tym kierunku, ale prędzej skończy się to powiązaniem karty bankowej z SIM. :(

 

No to średnio :|

 

Jak coś to Kacz De Klałny portuje dobrze :D I przerobione przykłady GM'a (tzn. nie wszystkie, ale większość)

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przeportowany Snake z tego example

https://gmclan.org/up6184_3_snake.html

 

Jeśli ktoś ma listę swoich (najlepiej) projektów Open Source, to niech mi wyśle (albo po prostu niech da listę takich projektów), to postaram się przeportować (jeśli błędy są małe, lub działa od razu)

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
2 Tura (po pół roku), parę zmian było, możecie próbować :P Ale dalej nie twierdzę, że wszystko chodzi bez problemów (dalej jest wiele problemów), ale mniej niż było do tej pory.

 

Fervi

Ale dokładnie na jakie platformy przeportować się da (wiem, że ty zajmujesz się tylko linux-em), ale wspominałeś coś o OS i androidzie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dokładnie na jakie platformy przeportować się da (wiem, że ty zajmujesz się tylko linux-em), ale wspominałeś coś o OS i androidzie?

 

De facto jest Windows, Linux, Android, ale pliki sugerują też OS X (i iOS). Na ile działają te 2 pozostałe nie wiem. Dodatkowo gdzieś w drodze jest Javascript

 

Teoretycznie można też przekompilować na BSD, Haiku i inne Uniksopodobne systemy

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://enigma-dev.org/docs/Wiki/Android

 

Tylko nie wiem czy działa, jak wkleiłem po kolei jak Robcio wpisywał, to nic nie pokazało (nie skompilował się poprawnie), jednak nie wiem za bardzo jak to ma działać (de facto jest SDK, ale jakby do niczego nie służy). Zapytam się na forum enigmy i ewentualnie dam znać

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś się pytałem i próbowałem, nie działa.

 

Zależy co robiłeś, na pewno (zalecane) jest mieć Linuksa, kopiować pliki SDK, NDK, przerabiać pliki. Można się pogubić, dlatego wolę napisać na forum i czekać na odpowiedź ;)

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Jak przeczytasz licencję to w sumie z niej wynika, że jest to nielegalne. Chociaż z projektów GM:S już może to być legalne, bo odczyt plików i przetwarzanie plików XML nie zostało zabronione - natomiast odczyt GMK itp. w innym programie to reverse-engineering :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto by się spodziewał :I

 

No cóż, instrukcje są dla Linuksa, a nie super słit Windows 8 Bathroom edyszyn

 

@Gnysek

Być może, nie wnikam w to, tylko czasem bugiem rzucę

 

Fervi

 

Faktycznie port Androidowy nie pójdzie z powodu, że nie został ukończony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...