Skocz do zawartości

Zablokowane Konkurs GMCLAN: Edycja 4


Ranmus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Filar Społeczności

Oto wyniki konkursu. Całość (prawie) napisana przez Woocka...

 

Wejscie smoka czas zaczac! Bardzo steskniliscie sie za moim bezlitosnym gnojeniem slabych gier? Cieszcie sie, bo i tym razem JEST CO GNOIC!

 

Zeby budowac napiecie, a moze zeby zaczac od najweselszej lektury, zaczniemy od gier najslabszych, z Kategorii Sportowej ™.

 

Na poczateczek... GumBall

 

Gra tak strasznie marna, ze az urocza. Wyobrazcie sobie dwa usmiechniete klocuszki radosnie podbijajace pilke. Co z tego, ze przeciwnik ma ciekawa tendencje do utykania poza ekranem. Trema? Noska nie przypudrowal? Mnie to nie obchodzi, ja chce gre, w ktora da sie grac! Niestety jak przeciwnik ucieknie, a pilka nie daj boze upadnie po protagonistycznej stronie siatki, to rownie dobrze mozna czekac na Wielkanoc. Albo wylaczyc gre, czego nie pozalujecie. Nawet wam na drodze powrotnej nie stanie zadne menu. Po co menu? Jak widac, autor gry nie znalazl zadnego argumentu uzasadniajacego istnienie 'karty dan'. Nie zatesknimy za oprawa graficzna (ktora wyglada jak idz stad) ani tym bardziej dzwiekowa (bo jej nie ma). No cóż.

 

Werdykt? Bede litosciwy. Za sliczny wyraz twarzy klocuszkow dam grze cale 2/10.

 

Co teraz? Teraz dylemat. Mamy bowiem dwie gry wyscigowe. DS Rally oraz Racer. Trudno mi stwierdzic, ktora jest lepsza. Z jednej strony Racer wyglada duzo lepiej, z drugiej w DS Rally jest z kim sie scigac. Autor Racera nie zauwazyl, ze sciganie sie z wlasnym cieniem nie ma wiekszego sensu, za to tworca DS Rally zupelnie pozbawiony jest sluchu - inaczej nie mozna wytlumaczyc takiego doboru tla muzycznego. Obie gry oferuja nam pewna roznorodnosc - Racer pozwala na wybor kilku anonimowych aut, ktorze rzecz jasna zachowuja sie identycznie. Mozemy tez jechac w dzien lub w nocy. DS Rally dla odmiany oferuje tylko jeden zestaw kol, ale za to jedziemy po kilku roznych trasach. A co na koniec? Mozna sie wpisac na liste najlepszych wynikow. Ale tylko olowkiem na kartce, jesli gramy w Racera. Po zakonczeniu wyscigu z nikim auto staje w miejscu i znowu czekamy. Tym razem na Boże Narodzenie na przykład. w Racerze brakuje tez sensownego menu, ale to juz nie robi wielkiej roznicy.

 

W sumie da się grac w obie, ale nie ma po co. Obie gry dostaja ocene 4+.

 

Przejdzmy wiec do naszego faworyta i jego Basket Undaground.

 

Graficznie jest ok, dzwiekowo tez. Poziom trudnosci jest smiesznie niski, wiec kazdy moze chwilke popykac. Mamy nawet do dyspozycji trzy tryby gry. Rzucamy do kosza samotnie, z kolega lub z komputerem. Wynudzic by sie mozna solidnie, gdyby nie ciekawe urozmaicenie. Raz na jakis czas pojawia sie nam jakies chwilowe zagrozenie. Moze sa to dwa gangi, ktore postanowily sie rozstrzelac akurat na naszym boisku, moze jest to helikopter, ktory bez wyraznej przyczyny strzela w glebe, a moze samochod, ktory chce nas rozjechac. Najweselszy jest jednak widok bandy drechow, ktorzy zaczynaja gonic zawodnikow. Gdyby nie zgrzyty zwiazane ze schodzeniem z ekranu i - mimo fajnych urozmaicen - monotonia, gra zasluzylaby na jedno oczko wiecej.

 

Badumbum - 7+

 

W tej kategorii pozostal nam juz tylko... GM Snooker.

 

Jaki snooker jest, kazdy widzi. Sport do zbyt dynamicznych nie nalezy - i co z tego? Liczy sie wykonanie oraz przyjemnosc z gry, jaka, na tle konkurentow, po prostu powala. W pierwszej kolejnosci ukazuje nam sie ladne menu. Konkurowac mozemy z zywym przeciwnikiem na sasiednim krzesle lub z niezmordowanym ciagiem zerojedynkowym. Sama gra tez prezentuje sie przednio. Grafika godna budzetowki (bez zlosliwosci mi tu - moze mam do Preya porownywac, co?), z malym wyjatkiem - bandy wygladaja duzo gorzej od reszty. Zabraklo czasu na taki szczegol? Czasami zgrzyta tez troche zachowanie bil, ale to szczegolnie nie przeszkadza. Tracanie ich kijaszkiem byloby jednak nudne, gdyby nie obecnosc przeciwnika. AI gra calkiem sensownie, chociaz do poziomu mistrzowskiego mu jeszcze daleko. Przy drugim czy trzecim podejsciu poradza sobie wszyscy poczatkujacy, szczegolnie na najprostszym poziomie trudnosci. Dostepne sa az cztery. Czym sie roznia? Niestety nie jakoscia gry komputera, a "jedynie" szerokoscia celowniczka, ktory pomaga wlasciwie wymierzyc strzal.

 

Ocena - 9. Gratulujemy wielkiemu zwyciezcy, ktory w zaledwie tydzien zrobil tak dobra gre.

 

Czas na kategorie logiczno-zrecznosciowa. Tu niestety mozna tylko besztac. Dlaczego? Znalazla sie tu bowiem tylko jedna gra. Gra ta jest to troszeczke urozmaicony breakout, pozbawiony nawet tytulu. W grafice nic szczegolnego, w dzwiekach nic szczegolnego, grywalnosci bez. Mozna co prawda dobrac kolorki "robota", ktorym sterujemy, ale co z tego? Tak wlasciwie to ja bym sie spieral, czy gra jest zgodna z tematem tej kategorii konkursu.

 

Co prawda autor tejze gry zwyciezyl, ale w kiepskim stylu. Z ocena 3, mamy najgorsza zwycieska gre w historii GMClanu.

 

Dop. Ranmus:

Oj już nie dramatyzuj. Gra jest zgodna z tematem, przecież wyraźnie wymieniłem "breakoutopodobne". I moim zdaniem gra zasługuje na 4 lub 5 punktów, ponieważ porównując do wyświgówek z kategorii pierwszej - gra jest ukończona i ma własną grafikę.

Dopisał Patrysław:

Też mam podobne wrażenie. Gra jest dużo ciekawsza i lepiej wykonana od DS Rally i Racera. Ale to nie ja oceniałem, więc już się nie czepiam.

 

Wyniki:

 

Kategoria 1:

1. Snooker (Zakol)

2. Basket Undaground (Propaganja)

3. DS Rally (Kryniak) oraz Racer (Firemark)

4. Gumball (Matthew Kane)

 

Kategoria 2:

1. NoName (Psichix)

 

Na stronie jest już plik z wszystkimi grami: LINK

 

--------------------

 

Witamy w czwartym konkursie GMCLAN!

 

Konkurs się składa z dwóch kategorii, w których wystartować może każdy. Dwie kategorie, to możliwość wygrania nawet dwóch nagród na raz!

 

1) Tematyka pracy

Kategoria 1: Gra sportowa. Może to być gra drużynowa, np. piłka nożna, jakieś zawody lekkoatletyczne, inne gry typu kręgle, rzutki, a nawet wyścigi samochodowe czy motorówek. Możecie nawet wmiksować odrobinę brutalności ala urywanie głów przeciwnikom, rozjeżdzanie kibiców czy też zrobić konkurs wbijania ludka na pal, wyścigi zombie itd.. Co tylko chcecie, wymyślanie fikcyjnych sportów dozwolone. Ale żeby się zdobywało jakieś punkty, tudzież pozycję. Gra musi zostać utrzymana w ramach jako takiej sportowości, rywalizacji drużynowej bądź solo w jakiejś konkurencji. :)

 

Kategoria 2: Proste, łatwe i przyjemnie a mianowicie gra logiczno-zręcznościowa. Co kryje się pod tym tematem? Klony pacman'ów, tetrisów, breakoutów czy sokobanów. Innowacyjne pomysły mile widziane. Tylko jedna uwaga, nie skręcać zbytnio w stronę zręcznościówek ala asteroids itd.

 

Wszelkie pytania dotyczące tematyki jak i reszty konkursu kierujemy w tymże temacie

 

2) NAGRODY!!!

Kategoria 1: Klucz GM lub równowartość pieniężna (tylko w formie przelewu bankowego!!!)

Kategoria 2: Klucz GM

Każdy może wystartować w obu kategoriach. Po ogłoszeniu wyników zwycięzca skontaktuje się z organizatorem konkursu (ze mną) w sprawie rejestracji klucza (można podawać nie swoje dane osobowe). Jeżeli zwycięzca kategorii pierwszej będzie chciał nagrodę pienieżną, musi wskazać konto bankowe na które nagroda zostanie wpłacona. Inne formy odebrania nagrody (czytaj poczta) nie wchodzą w grę.

 

3) Czas trwania konkursu

Start: Poniedziałek - 7.08.2006, godzina 18:00

Koniec: Poniedziałek - 14.08.2006, godzina 18:00

Ogłoszenie wyników: Poniedziałek - 14.08.2006, godzina 21:00

 

4) Forma pracy

Kategoria 1: Grę tworzymy w dowolnej wersji GM. Można korzystać z dll'i, ale nie można używać gotowych silników np. DarkHDL, silników platformówek czy robienia na podstawie przykładów itd. których jesteśmy autorami lub nie. Chodzi o to by grę napisać maksymalnie od podstaw. Grafika oraz dźwięki mogą być cudze, ale wtedy gra będzie niżej oceniana (co nie znaczy, że np. gra z własną grafiką musi wygrać). Limit wielkości pakunku (skompresowanej gry). Limit wielkości wynosi 20MB. W grze prosimy dodać informację, że została ona stworzona na 4 konkurs GMCLAN.ORG / GAMEMAKER.PL i dodać klikalny link.

 

Kategoria 2: Grę tworzymy tylko w GM 6.x, wersji niezarejestrowanej, tak by było widać banner startowy Game Maker'a. Żadnych instalatorów! Żadnych gotowych silników, robienia gier na podstawie przykładów itd. Liczy się tylko inwencja własna. Grafika oraz dźwięki mogą być cudze, ale wtedy gra będzie niżej oceniana (co nie znaczy, że np. gra z własną grafiką musi wygrać). Limit wielkości pakunku (skompresowanej gry). Limit wielkości wynosi 20MB. W grze prosimy dodać informację, że została ona stworzona na 4 konkurs GMCLAN.ORG / GAMEMAKER.PL i dodać klikalny link.

 

4) Forma oddawania pracy

Grę uploadujemy w uploaderze gmclanu odpiednio hasłując i nazywając plik konkurs4.rar lub konkurs4.zip. W pakunku ma być wersja exe oraz wersja edytowalna (tylko do sprawdzenia dla jury czy aby ktoś nie oszukuje). Następnie mi (Ranmus) wysyłacie prywatną wiadomość lub maila poprzez forum z linkiem do gry oraz hasłem pliku skompresowanego. Uznaję tylko te zawiadomienia, które napłyną przed końcem trwania konkursu. Gdy ktoś ma kłopotu z uploaderem, może skorzystać z zewnętrznego hosta, byleby nie limitował ilości megabajtów do ściągnięcia na dzień, ponieważ gdy parę osób skorzysta np. z rapidshare, to nie wszystko ściągniemy.

 

5) Inne

Oddajemy do oceny tylko jedną grę. Nie tworzymy gier w zespołach!

 

 

W tym temacie możecie się pytać o co chcecie. Będzie on uaktualniany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 141
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • Filar Społeczności

Micanser: Oczywiście, że możesz. Nawet lepiej! Im bardziej niekonwencjonalny projekt, tym lepiej. Ale wiesz, żeby nie okazało się to na końcu zwykłą strzelanką, bo nie uznam. Gra musi zostać utrzymana w ramach jako takiej sportowości, rywalizacji drużynowej bądź solo w jakiejś konkurencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra zasady (troche posrane ale mam nadzieje ze bede uznane) juz wymyslilem ;) Mialem nie robic wyscigów, no ale tak już wyszło... ;p Oczywiście 1 temat, jak starczy czasu to pomyśle nad drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Podaj przykład takowej, bo nie wiem co chcesz zrobić, ale lepiej żebyś teraz napisał, bo na kóńcu może być źle jak nie uznam. ;/ Wyślij pm z pomysłem, a ja ocenię jak nie chcesz by inni się dowiedzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę tu posta, bo mam pytanie:

 

Robię grę w kategorii drugiej (logiczno-zręcznościowa). Jeśli zrobię grę, w której jesteś lisem i co jakiś kawałek czasu pojawia się stalowa kulka, która idzie dokładnie tak jak ty, naciskając też wszystkie guziki, będzie pasować? Wyjaśnię bardziej:

To jest platformówka. W rogu jest zegarek, i gdy on wybije 0, pojawia się stalowa kulka, która skacze dokładnie tam, gdzie byliśmy. NP. jeśli zrobimy dwa kroki w przód i skoczymy, on też zrobi dwa kroki w przód i skoczy. W ten sposób trzeba będzie otwierać drzwi, i tp. Trzeba też w ten sposób w odpowiednich momentach i na odpowiednio długo stać na guzikach (a także czasem w odpowiedniej kolejności). W ten sposób trzeba też czasami wysilić szare komórki. Kontakt ze stalową kulką (czyli jej dotknięcie) kończy się śmiercią.

 

PS. Dodam, że pomysł jest ściągnięty od pewnej gry na Playstation z ślimakami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4) Forma oddawania pracy

Grę uploadujemy w uploaderze gmclanu odpiednio hasłując i nazywając plik konkurs4.rar lub konkurs4.zip. W pakunku ma być wersja exe oraz wersja edytowalna (tylko do sprawdzenia dla jury czy aby ktoś nie oszukuje).

 

Zdaje mi się, że to tyczy się obydwóch kategorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...