Skocz do zawartości

Informatyk - jakie kwalifikacje?


MaxGaming

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pytań o szkole ciąg dalszy...

Mam do jutra wybrać kwalifikacje.

Tu macie info o kwalifikacjach:

http://egzamin-informatyk.pl/e12-e13-e14-t...gzamin-zawodowy

albo można jeszcze googlować.

Co doradzacie?

Projektowanie aplikacji internetowych jest bardziej przyszłościowe, czy ekspolatacja, czy adminsitracja?

Niby w tym drugim jest też programowanie i znajomość części, czyli do komputronika można iść :D

A w tym pierwszym można chyba jeszcze więcej ze zleceń zarobić, bo chyba ostatnie to do dupy, nie?

Wy macie większe doświadczenie, pod powiedźcie coś :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie są 3 kierunki informatyki (które są trochę oblegane, praktycznie kierunki powstają)

- Programowanie

- Sieci komputerowe

- Grafika komputerowa

 

Wybierając te kierunki masz duże szanse na powstanie grup i na prace (poza grafiką, bo to lamusy)

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej E14, bo to jakiś kompromis miedzy programowaniem, a zarabianiem, nie?

A dodam, że po dłuższym googlowaniu znalazłem, że do E12 zalicza się do programowanie, ale pewnie podstawy, a PHP itp to mi się może nawet przyda, chociaż lepiej się tego samego nauczyć, wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej na samym programowaniu się znam i mnie to kręci, ale z tego jest mało kasy, a (pewnie niestety już nie długo tak jak słusznie zauważyłeś) z WWW jest sporo. A to dość pokrewna dziedzina i w tym momencie tak sobie dorabiam, więc to chyba najlepszy pomysł. Więc tak chyba zrobię. Chyba, że macie może jeszcze jakieś ciekawe zauważenia.

 

A tak z ciekawości z czego Wy się utrzymujecie?

Theeft słyszałem, że jako programista(o ile się nie mylę) pracuje w jakiejś firmie, a Gnysek kiedyś pracował, a teraz nie wiem. A reszta?

I jak Wy znaleźliście prace? Wysyłaliście portfolio, czy zapoznaliście się z kimś na jakiś tematycznych eventach, czy może jakoś inaczej? Coś Wam pomogło w znalezieniu pracy wykształcenie, jak myślicie?

Piszcie tu, ja jutro z samego rana tuz przed złożeniem potwierdzenia przeczytam, więc nie czekajcie na innych odpowiedzi itp..

Dzięki z góry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie z programowania jest sporo, a najwięcej z Javy, Pythona, C++; bo na to jest mało chętnych, bo to ruskie języki

 

PHP nie jest bardzo trudny i dlatego ludzie znają i jest problem z pracą

 

Ogólnie programista jak zna dobrze Linuksa, biblioteki pod niego i w miarę ogarnięty jest z jakiegoś języka - będzie miał niezły hajs

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym co Fervi na temat PHP mówi to się nie zgodzę. Oczywiście język jest prosty, ale sama znajomość języka nic nie daje. Trzeba siedzieć cały czas na bieżąco i wiedzieć jak działają odpowiednie standardy i się do nich ciągle dostosowywać. I zdecydowanie nie ma nadmiaru programistów PHP, bo po prostu jest masa studenciaków. No i PHP do pracy to mało. Pełna znajomość CSS i DOM, zaawansowana znajomość baz danych, przynajmniej podstawy JS. Mi brakowało znajomości jQuery (które nadrobiłem po miesiącu pracy) i ostatnich standardów HTML5 oraz @media.

 

Ja dostałem robotę po 15 minutowej rozmowie. Żadnego CV, żadnego portfolio. Przyszedłem, zapytałem się nad czym pracują, zaproponowałem poprawki i "Widzimy się w poniedziałek". Więc jeżeli chodzi o programowanie to po prostu musisz się znać.

 

To było na temat E.14.

 

E.12 to praca w sklepie / serwisie.

 

a E.13 to ciepła posadka w średnich firmach przy zarządzaniu siecią, czyli zakładanie kont użytkowników, instalowanie programów (bo użytkownicy nie mają prawa!) i wymienianie tonerów w drukarce. Im więcej firm tym więcej administratorów potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Której E.13? Jest tak: wiele osób się uczy w tym kierunku, bo nie jest wymagający, ale średniego rozmiaru firmy rosną jak na drożdzach. Oczywiście w połowie takich firm jest tak że jej właściciel zna obsługę Windowsa XP więc będzie myślał że nie potrzebuje informatyka, no i przy 3 osobowej firmie nic nie potrzeba, ale liczba średnich firm ciągle rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ponad 7 lat pracuję jako "Informatyk" w Corpo. Jeżeli zaczynacie dopiero karierę zawodową to polecam wam zapoznanie się z zasadami ITIL, bo na bazie ITIL zbudowane są działy większych firm. Na początek dobrym kierunkiem jest HelpDesk. Jak już się jest w firmie to można zdecydować o kierunku rozwoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy
Cały pic na tym polega, że dziś każdy szkoli się na programistę PHP i jest ich natłok. Szczególnie graficy, bo oni pracy nie mają

 

Fervi

 

Taki natłok, że u nas od pół roku 3 osób brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo po prostu przychodzą oszołomy po 'studiach' i nic nie umieją.

 

To jest oczywiście bardzo ciekawa sytuacja z prostego powodu

Ci co coś umieją, do pracy za grosze nie pójdą

Tych co nic nie umieją, nie wyszkolicie, ani nie chcecie

No i narzekacie na brak ludzi. Jakbyście ustalili odpowiednio wysoką pensję - programiści by się rzucali.

 

Chyba nazywają to wolnym rynkiem (mamy tak średnio wolny, ale coś tam jest)

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, że nauczyli sie sami z własnej woli.

Po studiach wychodzi się z niczym*, jeśli sam nie programujesz.

 

* - chyba ze dla Ciebie czymś są pętle w C tłuczone przez 3 lata, albo C# w wersji 2.0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...