Skocz do zawartości

Uogólniony system pozycyjny


Jakim

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, dziś poszerzę Wam horyzonty percepcyjne, prezentując "zabawkę" matematyczną, a mianowicie uogólnienie systemu pozycyjnego. Niech dany będzie rosnący ciąg liczb naturalnych p2z.png dla którego

 

7ixp.png

 

Wówczas możemy zdefiniować system pozycyjny względem tego ciągu, a ,,cyfry'' dowolnej liczby (na razie dodatniej) wrq3.png wyznaczone będą przez poniższy algorytm:

 

fekg.png

 

gdzie 8obv.png oznacza część całkowitą liczby xc6h.png. Oczywiście system dziesiętny to system zadany przez ciąg 63w8.png. Możemy rozważyć inny system, związany z liczbą e, dany jako jrs9.png. Wówczas:

 

vxk0.png

 

ponieważ

 

2sin.png

 

Po co to? To narzędzie ma mi pomóc w badaniu wymierności liczb. Czy będzie skuteczne - nie wiem, ale pobawić się można :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś napisałem nie tak? :(

 

Fun fact: w nowych systemach liczba cyfr zależy od pozycji i nie musi być stała.

 

System nazywam zgodnym, jeżeli njqx.png. Zgodne systemy pozycyjne, to te dobre; liczby w tych systemach mają przyzwoitą strukturę. W takich systemach maksymalną cyfrę na n-tym miejscu można wyznaczyć ze wzoru:

 

xpqa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Służę pomocą: lambda to dana liczba, q to ciąg ;).

 

Teraz pracuję nad arytmetyką w tych systemach, dzisiaj udało mi się podać jawny algorytm na wyznaczanie cyfr rozwinięcia sumy dwóch liczb o zadanych rozszerzeniach (która notabene nie musi być bezpośrednią sumą rozwinięć). Oczywiście stosuje się także do dziesiętnego systemu pozycyjnego. Nie jest to algorytm optymalny obliczeniowo (z punktu widzenia matematycznego ważne jest jedynie, by działał), także jeżeli ktoś chce, mogę przedstawić szybszy sposób, dedykowany już obliczeniom numerycznym. Jutro czeka mnie mnożenie i dzielenie ;).

 

PDF jest aktualizowany, link pozostaje ten sam.

http://jakim.pl/kolko/UogolnienieSystemuPozycyjnego.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...